Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 19 Eylül Gaziler Günü Kutlama Programı

19 Eylül Gaziler Günü Kutlama Programı

admin admin -
60 0

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Urla Cumhuriyet Meydanında kutlama programı gerçekleştirildi. Programa askeri yetkililer, gaziler ve vatandaşlar katıldı

TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı vermesinin 102 yıldönümünde “Gaziler Günü” Urla’da merasimle kutlandı. Merasime Urla Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Mustafa Gözlet, Urla Garnizon Kumandan Vekili Yarbay Alpay Taşar, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Murat Yavuz, Şehit aileleri, Gaziler, muhtarlar, ilçe ünite müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Urlalılar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının akabinde, Hürmet Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan merasimde Onur Defterini imzalayan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Lider Vekili Mustafa Gözlet, “19 Eylül 1921 tarihinde, devletimizin kurucusu Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanının verilişinin yıldönümünde, Gaziler Günü münasebetiyle bir kere daha huzurlarınızdayız. Türk Milleti tarihin her sahnesinde var oluşunu, ulu zaferlerle dolu geçmişini, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü canı değerine göğsünü düşmana siper etmiş, Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimize borçludur. Büyük Türk Milletinin evlatları olarak bizlerde hürmetle önünüzde eğiliyor, sizden emanet aldığımız bu kutsal misyonu hiçbir gücün tesirinde kalmadan koruyacağımıza, daha ileri medeniyetler düzeyine taşıyacağımıza, Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı göklerde dalgalandırmaya devam ettireceğimize kelam veriyoruz” dedi.

RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

Günün mana ve ehemmiyetini belirten konuşmasını yapan Kıbrıs Gazisi Abdullah Ünay da merasimde şunları lisana getirdi: “Her karışı şehit kanıyla sulanmış bu kutsal vatan toprakları üzerinde hür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan başta en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize rahmet ve minnetle bir kere daha anıyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Özuslu: "Bütün dünyada ihtiyacımız olan şey barış"

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar