Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 2023 Yılında Kredi Kartı Sayısı 111.4 Milyona Ulaştı

2023 Yılında Kredi Kartı Sayısı 111.4 Milyona Ulaştı

admin admin -
51 0

TÜRKİYE’DE DİJİTAL BANKA HESAP SAYISI 104 MİLYONA ULAŞTI

Teknolojinin her geçen gün giderek gelişmesi ve değişmesi sonucu dijital dönüşümde hayatımızın her alanında kaçınılmaz oldu. Öteki dallara göre bankacılık kesiminde dönüşüm daha büyük bir ivme kazandı. 2021 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK) tarafından hayata geçirilen “Uzaktan Müşteri Edinimi” uygulamasıyla birlikte bankalar uçtan uca tüm hizmetlerini müşterilerini şubeye çağırmadan sunabilir hale geldi.  HangiKredi’de bu noktada tüketicilerin finansal asistanı olarak avantajlı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tüm gereksinimleri karşılamaktadır. Ayrıyeten Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) paylaşmış olduğu bilgiler dijital bankacılığın Türkiye’de süratle büyüdüğünü ortaya koymaktadır. Rapora nazaran, Türkiye’de faal dijital bankacılık hesabı sayısı, 2023 ayının birinci ayında bir evvelki yıla nazaran %21,73’lük bir artış göstererek 104 milyona ulaşmıştır.  Bu hesapların yılın başından bu yana %9,8’lik artış göstererek 99.2 milyona ulaşan ferdî hesaplar, 4.8 milyonunu ise ticari hesaplar oluşturmaktadır. 2 milyon 9 bin hesaba ilişkin süreçler yalnızca internet bankacılığı üzerinden yapılırken, 91 milyon 351 bin hesap kullanıcısı taşınabilir bankacılığını tercih etmiştir.

Erkekler Dijital Bankacılığı Daha Faal Kullanıyor 

Hızlı ve kolay halde 7/24 her an bankaya gitmeden tüm süreçlerinizi halletmenize yardımcı olan dijital bankacılık hizmetini Türkiye Bankalar Birliği’nin datalarına nazaran en çok erkekler kullanıyor. Dijital bankacılık müşterilerinin %66’sını erkekler, %34’ünü ise bayanlar oluşturuyor. En çok yaygın olarak kullanan nesil ise 36 ile 55 yaş ortasında ki bireylerden oluşuyor. Bu bilgiler sonucunda yetişkin ve orta yaş kümesinin teknolojiye ve dijital bankacılığa alıştığı da gözlemlenmektedir. 

Uzaktan Hizmetle 4.5 Milyon Yeni Müşteri 

Günümüzde toplumsal medya ve dijital kanallar müşterilerin tavır ve davranışlarını etkileyen değerli ögeler haline gelmiştir. Bankalarında dijital periyoda süratli halde adapte olarak ayak uydurmasıyla birlikte potansiyel müşterilerine de süratli halde ulaşmalarını sağlamıştır.  Güncel olarak uzaktan müşteri edinimi yapan banka sayısı 17’ e yükselirken, 2023’ün birinci 9 ayında 13.6 milyon yeni müşteri kazanan bankalar, bu müşterilerin 4.5 milyonunu uzaktan müşteri hizmetiyle sağlamıştır. Bu metot bankaların yeni müşteri edinimi hissesini genişletmesi için en değerli yollardan biri olmuştur.  Bankacılık eserleri karşılaştırma bölümünde öncü HangiKredi, uzaktan müşteri edinimi pazarının %14’ünü karşılamaktadır. Yani uzaktan imajlı görüşme ile banka müşterisi olan bireylerin %14’ü, müşterisi olacağı bankayla HangiKredi aracılığıyla buluşuyor. Bu datada müşterilerin, hayatını kolaylaştıracak finansal hizmetleri kullanmaya ne kadar yatkın olduğunu göstermektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Fibabanka, finansal çözümlerini DDAS Finansman ile güvence altına alıyor

2023 Yılında Kredi Kartı Sayısı 111.4 Milyona Ulaştı

2022 Yılında 99.5 milyon olan kredi kartı kullanım sayısı 2023 Ağustos ayı sonunda 111.4 milyona ulaştı. Yıl içerisinde kapanan, iptal edilen kredi kartları da göz önüne alındığında 8 ayda 16 milyon kredi kartının yeni müşterilerle buluşturulduğu gözlemlenmektedir. 2022 yılı Ağustos ayında 11.7 milyon olan bu sayı bir yıl içerisinde %37’ lik bir artış göstermiştir. Kredi ve kredi kartı tercihlerinde de dijital kanallar aracılığıyla uzaktan hizmet alınarak süratli formda kullanım yapılabilmektedir. 2023’ün birinci 6 ayında, 2022 yılının tıpkı periyoduna oranla   %32’lik bir artış ile toplamda 13.7 milyon adet muhtaçlık kredisi kullanılmıştır. Haziran ayından bu yana %44’ten %60’ın üzerine çıkan yüklü faiz oranı sebebiyle son çeyrekte gereksinim kredisi kullanımlarında ise düşüş olmuştur. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar