Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 29. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresinde “Tek Sağlık Yaklaşımı” ilgi çekti

29. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresinde “Tek Sağlık Yaklaşımı” ilgi çekti

admin admin -
40 0

29. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresinde “Tek Sıhhat Yaklaşımı” ilgi çekti

 

Bu yıl 29’uncusu gerçekleştirilen Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresinde konferans veren ABD Nevada Üniversitesi’nin Öğretim Üyesi ve Dekanı Prof. Dr. Müge Akpınar Elçi, Tek Sıhhat Yaklaşımıyla kongrenin en dikkat alımlı konuşmalarından birini gerçekleştirdi. Prof. Dr. Elçi, iklim değişikliği sonucunda toplumda artış gösteren alerjik hastalıklara tek sıhhat yaklaşımı ile tahlil sunulabileceğini tabir ederek, “İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve ortak etrafları ortasındaki ilişkiyi tanıyarak optimal sıhhat sonuçlarına ulaşabiliriz” diye konuştu.

 

29. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi’nde konferans veren ABD Nevada Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dekanı Prof. Dr. Müge Akpınar Elçi, kongrenin en dikkat cazibeli konuşmalarından birini gerçekleştirdi. İklim değişikliği sonucunda toplumda artış gösteren alerjik hastalıklara Tek Sıhhat Yaklaşımı ile tahlil sunulabileceğini tabir eden Prof. Dr. Müge Akpınar Elçi, yaklaşımla ilgili şunları anlattı:

 

“Tek Sıhhat Yaklaşımı; insanların, hayvanların ve etrafın sıhhatini dengelemek ve optimize etmek için birleştirici bir yaklaşımdır. Yalnızca insanların sağlıklı olması yetmez, insan sıhhati için tıpkı vakitte hayvanların sağlıklı olması ve ekosistemin sağlıklı olması gerekir. Tek sıhhat yaklaşımını anlamak ve farklı kuruluşlarla irtibat kurmak insan sıhhati için kıymetlidir. Toplumun farklı seviyelerinde birden fazla kesimi, disiplini ve topluluğu ilgilendirir. Beşerler, hayvanlar, bitkiler ve etrafımız ortasındaki etkileşimlerin değişmesi ile Tek Sağlık Yaklaşımı giderek değer kazanmıştır.”

 

“TEK SIHHAT YAKLAŞIMINDA ÖNCELİKLE ETRAF SIHHATİ DİKKATE ALINMALI”

 

İklim değişikliğinin getirdiği salgın hastalıkların hem ekonomik ve toplumsal hem de insan sıhhati üzerinde dramatik bir tesiri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Müge Akpınar Elçi, birçok alanı kapsayan tek sıhhat yaklaşımında öncelikle etraf sıhhatini dikkate almamız gerektiğini söz etti. Tek sıhhat kavramının maksatları ortasında insanlarda ve hayvanlarda Covid-19 üzere zoonotik hastalıkları önlemek, biyoçeşitliliği korumak, besin güvenliğini sağlamak, global sıhhat güvenliğini korumak üzere önceliklerin yer aldığının altını çizen Prof. Dr. Elçisözlerini şöyle sürdürdü: 

İlginizi Çekebilir;  Tuvalet eğitimi deyip geçmeyin, akademik başarı zamanında eğitime bağlı

 

“Alerjik hastalıklar da tek sıhhat kavramı ile yakından bağlıdır. İklim değişikliği ile artan alerjik hastalıklar; değişen polen mevsimleri, hava kirliliği ve değişen biyoçeşitliliklerin insan sıhhati üzerinde tesirlerinin sonucu olarak görülmektedir. Hava, su ve toprak kalitesinin etkilenmesi ile çok çeşitli alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanan alerjik hastalıklar ve astım, iç ve dış yerlerde meydana gelen tahriş edici casuslar (kirleticiler), suların kirlenmesi ile ortaya çıkan deri ve mukoza yakınmaları ile yakından bağlıdır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve ortak etrafları ortasındaki ilişkiyi tanıyarak optimal sıhhat sonuçlarına ulaşabiliriz.”   

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar