Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 3 Tüp Kan Vererek Kök Hücre Bağışçısı Olun

3 Tüp Kan Vererek Kök Hücre Bağışçısı Olun

admin admin -
53 0

Yaşama tutunmak için kök hücre bağışı bekleyen binlerce bireye umut olmak ismine yapılan kök hücre bağışı kampanyası Kızılay işbirliğinde Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde, İlçe Belediye Lideri Hasan Tahsin Usta’nın iştirakiyle gerçekleşti.

Gaziosmanpaşa bölgesinde hizmet veren kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin de büyük ölçüde dayanak verdiği bağış kampanyası, akşam saatlerine kadar devam ederken, Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Malbora, Dr. Öğretim Üyesi Hasan Sami Göker, Dr. Öğretim Üyesi Aslıhan Sezgin günün değerine ait açıklamalarda bulundular. Kemik İliği Nakil Merkezi’nden Prof. Dr. Barış Malbora “Halkımız, kemik iliği bağışçısı olmakta birçok ileri ülkeye kıyasla epeyce hassas; lakin doku kümesi ahengi sağlandığı tespit edildiği ve Türkök tarafından hasta için verici olması talep edildiği noktada, verici adaylarının kan verdikten sonraki sürecin sonuna kadar gitmeleri çok kıymetli. Bununla birlikte, kemik iliği bekleyen kimi hastalarımızın birden fazla tam uyumlu verici adayı olabiliyor ve bu hastalarımız ise daha şanslı. Şayet bir verici adayı vazgeçerse çabucak başkasına yönelebiliyoruz; lakin bazen bir hastaya bu koskoca dünyada sadece bir verici adayı uygun olabiliyor. Bu durumda bu tek istekli bireyin bağışçı olmaktan vazgeçmesi hem bizler için hem de küçük günahsız çocuklarımız ve onların ebeveynleri için tam bir hayal kırıklığı yaratıyor.” diyerek, bağışçı olmak için gereken tüm koşulları sağlayan herkesi istekli olmaya çağırdı.

Prof. Dr. Malbora tıpkı vakitte bağışçı olmakla ilgili başında soru işareti olanlar için ise “Halka bu hususta kâfi bilgiyi sunmak ve halkı bilgilendirmek gerekiyor. Kişi, yapılan sürecin kendi hayatını tehlikeye atmayacağını net bir halde bilirse, bağış süreci süratli ve faal bir biçimde yol alacaktır.” diyerek vatandaşları istekli olmaya davet etti.

İlginizi Çekebilir;  Menopoza girdikten sonra düzenli kontrol şart!

Binlerce bireye umut olan kök hücre bağışının 18- 50 yaş ortası her vatandaş tarafından yapılabileceğini söyleyen uzmanlar halka davette bulunarak hassas olunması gerektiğine de dikkat çekti.

Eğer siz de 18-50 yaş ortasında bir bireyseniz ve kök hücre bağışçısı olmak istiyorsanız Kızılay kan merkezlerine giderek kayıt formu ve 3 tüp kan örneği ile birinci adımı atabilirsiniz. Birisi ile eşleştiğinizde sizden kan örneği tekrar istenir ve ileri eşleşme sağlanırsa nakil için hazırlıklar başlar. Tüm bu süreçlerden sonra da ya kan verir üzere ya da ufak bir operasyon ile kalça kemiğinden kök hücre toplanır ve siz de bir kişinin yaşama tutunmasına vesile olabilirsiniz.

Gün boyunca devam eden aktiflik hastane çalışanları, kamu kurum ve kuruluşları ve vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle desteklendi.

 

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ HAKKINDA

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi, 1992 yılında bölgenin birinci özel yataklı sıhhat kuruluşu olarak 24 saat uzman doktor takımıyla hizmet vermeye başlamıştır. 60.000 metrekare kapalı alanı, zelzeleye sağlam akıllı bina teknolojisi, 12 ameliyathanesi, 350 yatak kapasitesi ile Türkiye’de ki öncü sıhhat kuruluşlarından biridir. Bünyesinde barındırdığı Organ Nakil Merkezi ve  Onkoloji Merkezi ile memleketler arası standartlarda sıhhat hizmeti sunmaktadır. 2008 yılından bu yana ISO 9001-2008 kalite evrakına sahip olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi tıpkı vakitte JCI akreditasyonuna sahiptir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar