Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 6 Soruda Malulen Emeklilik

6 Soruda Malulen Emeklilik

admin admin -
59 0

Malulen emeklilik milyonları ilgilendiriyor, herkes kaideleri merak ediyor. Pirim günü kriterinden birtakım rahatsızlıklara, iş kazasına kadar birçok detay var. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Melis Elmen, vatandaşların en çok merak ettiği hususlar hakkında şu bilgileri verdi:

 

SGK YA DA BAĞ-KUR BAŞKA MI VAR MI?

Malulen emeklilikte kurum farkı yoktur. 4C, Emekli Sandığı, SGK ve BAĞ-KUR’lular, kendi mevzuatları çerçevesinde malulen emekli olabilir. Ana şart, yüzde 60 ve üzeri iş göremez raporunu heyetten almaktır.

 

MALULEN EMEKLİ OLAMAYAN ENGELLİ HAKKIYLA EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Raporunuz yüzde 60 ve üzeri hatta yüzde 90 bile olsa; şayet Ankara heyet ve SGK size ‘engeliniz doğuştan geliyor, sonradan oluşmamış’ derse bu sefer malulen emeklilikten engelli emekliliğine geçilebiliyor. Erken emeklilik imkânı mümkün. Yalnızca pirim günü ve hizmet farkı var ortalarında. 

 

HANGİ HASTALIKLAR MALULEN EMEKLİLİĞİ KAPSIYOR?

İyileşme süreci uzun, düzgünleşme süreci sıkıntı ve uygunlaşması mümkün olmayan rahatsızlıklar kapsamında rapor oranları tanımlanıyor. Örneğin organ nakli, Parkinson, kemik iliği nakli, kanser, sıkıntı tedavili ameliyatlarda, yüzde 60 ve üzeri rapor aldığınız vakit malulen emeklilik mümkün oluyor. 

 

ÖZEL HASTANE RAPORU GEÇERLİ Mİ?

Özel hastaneden alınan sıhhat raporları malulen emeklilik için geçerli değil. Yalnızca SGK’nın sizi yönlendireceği tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan rapor geçerlidir. 

 

BORÇLANMA YAPILABİLİR Mİ?

Eğer şu anda bin 800 gününüz yoksa, bunu tamamlayabilecek doğum, askerlik ya da yurtdışı borçlanması imkânı varsa borçlanmalarla eksik pirim günlerinizi tamamlayabilirsiniz. Malulen emeklilik için bin 800 pirim günü ve 10 yıl çalışma kuralı var.  

 

NEREYE BAŞVURULUR?

Malulen emeklilik, maluliyet tespiti başvurusu ya da engelli emekliliklerinin müracaatları, son çalışılan toplumsal güvenlik kurumunun bağlı bulunduğu vilayet ya da ilçe müdürlüklerinden yapılmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyetin 100'üncü yılında İzmir'e ESHOT Ormanı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar