Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Ailesi cezaevinde olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

Ailesi cezaevinde olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

admin admin -
12 0

Ailesi cezaevinde olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

Telefon görüşmeleri yahut açık görüşlere çocuğun da katılması önemli

Ebeveynlerden birinin yahut her ikisinin cezaevinde olmasının çocukların hislerinde değişmelere neden olacağını lisana getiren uzmanlar, bu çocukların hislerini tabir edebilmesi, kapsanması ve anlaşıldığını hissetmesinin de hayli kıymetli olduğunu söylüyor. Cezaevinde olan ebeveyn/ebeveynlerle tertipli görüşmelerin yapılmasının değerine değinen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Telefon görüşmeleri, mektuplaşmalar yahut açık görüşlere çocuğun da katılması alakanın sürmesi ve güçlenmesini sağlayacağı üzere hükümlülüğün sona ermesinde de daha kolay ahenk sağlamalarına yardımcı olur.” dedi. 

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocukların, anne babadan birinden ya da her iki ebeveynden birebir anda ayrılmasını kıymetlendirdi.

Çocukların sağlıklı gelişimi için tertibin her vakit çok değerli olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Ani ayrılıklar yetişkinler için travmatik olabiliyorken çocuklar için tesirleri daha ağır olabiliyor. Çocuğun içerisinde bulunduğu gelişim periyoduna nazaran; bazen olayı anlamak, neden sonuç bağı kurmak onlar için çok daha sıkıntı olabiliyor. Belirsizlik çocuklar için telaş ve tasayı arttırırken bu belirsizliğe neden olan durum anne ve babadan ani, beklenmedik bir ayrılık olduğunda çocukların derdi çok daha ağır bir halde artabiliyor.” dedi.

Ayrılığın sebebi ebeveynlerden birinin yahut her ikisinin cezaevine girmesi ise ne yapılmalı?

Ani ayrılık durumlarında çocuğun güvenliğinin, sisteminin ve rutininin devamlılığını sağlamanın kıymetine işaret eden Aydoğdu, şöyle devam etti:

“Çocuğun ayrılığın nedenine dair yalın, sade, kolay ve anlayabileceği seviyede bilgilendirilmesi kıymetli. Ayrılığın sebebi ebeveynlerden birinin yahut her ikisinin cezaevine girmesi ise; yakalanma, cezaevine girme, mahkeme süreçleri ve kararın verilmesi üzere uzun ve zorlayıcı süreçler içerisinden geçerken çocuğun hisleri da her bir sürece nazaran değişebilir. Değişen süreçler değişen hislere neden olur. Bu sebeple çocuğun hislerini söz edebilmesi, kapsanması ve anlaşıldığını hissetmesi de hayli kıymetli.”

İlginizi Çekebilir;  Lara Barut Collection'ın destekleri ile denizle buluşan Caretta Caretta, bir yılda 3000 km yol katetti

Açık görüşlere çocuğun da katılması önemli

Cezaevinde olan ebeveyn/ebeveynlerle nizamlı görüşmelerin yapılmasının değerine dikkat çeken Aydoğdu, “Telefon görüşmeleri, mektuplaşmalar yahut açık görüşlere çocuğun da katılması bağlantının sürmesi ve güçlenmesini sağlayacağı üzere hükümlülüğün sona ermesinde de daha kolay ahenk sağlamalarına yardımcı olur.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, bu süreçlerin çocuk için sağlıklı ve istikrarlı bir formda yürütülmesi durumunda çocukların ruhsal sağlamlıkları ve dayanıklılıklarının artacağını belirterek kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bunlarla birlikte; mizaç, bilişsel kapasite, his düzenleme stratejileri de bu hünerlerin kazanılmasında epey kıymetli. Ruhsal dayanıklılığı düzgün olan çocukların ve yetişkinlerin; sorun çözme kapasitelerinin arttığı, günlük ömür içerisinde karşılaştıkları zorlukları aşabildikleri ve başkalarıyla ilgi kurmakta zorlanmadıkları görülüyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar