Haber 2023

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Akciğer kanserinden korunmanın 7 yolu !

Akciğer kanserinden korunmanın 7 yolu !

admin admin -
12 0

1-30 KASIM AKCİĞER KANSERİ FARKINDALIK AYI

AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

 AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMANIN 7 YOLU

 

“Günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 bireyden biri akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Lakin çok değerli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, tesirleri vakitle kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en âlâ kanserden korunma yolu olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.” diyen Liv Hospital Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar, Akciğer kanserinden korunmanın yedi yolunun altını çizdi.

 

 

 1. Akciğer kanserinde sebep önemli
  Nedeni kıymetli bir husus. Bunun için öncelikle akciğer kanserinin neye bağlı geliştiğine bakmalıyız. Akciğer kanserinin en değerli tetikleyicisi sigara ve tütün mamulleridir. Sigara içenlerde içmeyenlere nazaran akciğer kanseri gelişme riski 10 kattan fazladır.
 2. Pasif sigara dumanından kaçının
  Sigara içmeyenlerde en sık neden; pasif sigara dumanı maruziyeti ve radon gazıdır.
 3. Pasif içiciler de risk altında
  Tütün mamülleri hem içicileri hem de pasif olarak dumana maruz kalanları risk altına sokar.
 4. Sigarasız ömür öncelik olmalı
   
  Çocukluk periyodundan itibaren bireyleri sigara dumanından korumak, hiç başlamamasını sağlamak akciğer kanserinden muhafazaya yardımcı olacaktır.
 5. Sigaranın tesiri dozu ile ilişkili
  Sigaraya başlama yaşı ne kadar erken, içme mühleti ne kadar uzun, ölçüsü ne kadar fazlaysa kanser gelişme riski o kadar yüksektir. Sigaranın tesiri dozu ile bağlıdır. Günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 bireyden biri akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Fakat çok kıymetli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, tesirleri vakitle kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en güzel kanserden korunma metodu olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.
 6. Ortamın havalandırılması önemli
  Akciğer kanserine yol açan bir öbür unsur ise radon gazıdır. Kimi bölgelerde doğal ortamdan, toprak ve kayalardan ortama salınıp, havalandırması yeterli olmayan yerlerde, madenlerde birikebilir. Bilhassa taban ve bodrum katlarda yer alan yerlerde, tabanlardaki çatlakların denetimi ve kapatılması, ortamın tertipli olarak düzgün havalandırılması içeride radon birikimini önleyerek riski azaltmaya yardımcı olur.
 7. Düzenli muayene yaptırın
  Akciğer kanserinde genetik yatkınlık kelam mevzusudur. Aile bireylerinden birinde (anne, baba, kardeş) akciğer kanseri varsa risk artmıştır. Bu durumda ek olarak nizamlı olarak göğüs hastalıkları muayenesi olmak gelişebilecek kanserin erken yakalanmasını ve tedavisini sağlayacaktır.
İlginizi Çekebilir;  DEÜ'den Kanser Hastalarına Umut Olacak Proje

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar