Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Akkuyu NGS’nin 3. Ünitesine Ait Reaktör Basınç Kabı Sahaya Ulaştı

Akkuyu NGS’nin 3. Ünitesine Ait Reaktör Basınç Kabı Sahaya Ulaştı

admin admin -
10 0
Akkuyu NGS’nin 3. Ünitesine İlişkin Reaktör Basınç Kabı Alana Ulaştı

Yaklaşık 350 ton yükündeki ekipman, deniz yolu ile 3000 km’den fazla ara katetti

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3. Ünitesinin en değerli ekipmanı olan reaktör basınç kabı, deniz yolu ile 1700 deniz milinden (3150 km) fazla ara kat ederek inşaat alanına ulaştı. Eliptik tabana sahip dikey silindirik bir kap olan reaktör basınç kabı, nükleer güç santralinin işletme evresinde içinde nükleer yakıt içeren çekirdeğin yanı sıra, denetim ve muhafaza sistemlerine ilişkin aygıtlar ile denetimli nükleer tepki ve ısı gücünün soğutma suyuna transferini sağlayan farklı yapısal kesimlerin bulunduğu büyük boyutlu bir ekipman olma özelliğini taşıyor. 

Akkuyu NGS’nin 3. güç ünitesine ilişkin reaktör basınç kabı, Rosatom’un makine kısmı olan Atommash tesisinde üretildi. Nakliye ambalajı ile birlikte toplam yükü 347,5 ton, uzunluğu  11,45 m, genişliği ise 5,7 m olan reaktör basınç kabı, 2023 yılında Rosatom imalat tesisinde üretilen beşinci reaktör oldu. Rosatom bu imalat hacmine ulaşmasıyla birlikte nükleer güç tarihinde bir rekora da imza atmış oldu. Şu anda dünyanın en büyük nükleer teknoloji ihracatçısı pozisyonunda olan Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom, Rusya dışında 7 ülkede nükleer tesislerin seri inşaatını yürütmeye devam ediyor. 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh husus ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Zorunlu olan giriş denetimi prosedürlerinin tamamlanmasının akabinde reaktör basınç kabı, montajını yapacak uzman takımlarına teslim edilecek. Bu ekipman, üretimi sırasında 300’e yakın farklı kontrol ve denetim sürecinden geçirilmektedir. Reaktör, özel şartlar altında işletilir. İşletme sırasında reaktörün sızdırmazlığı, yakıtın inançlı bir halde tekrar yüklenmesi ile reaktör tesisinin 60 yıldan fazla hizmet ömrü boyunca çalıştırılmasını sağlamalıdır.” 

İlginizi Çekebilir;  100. Yıl İmza Ormanı Fidan Dikme Töreni Keçiören'de gerçekleştirildi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar