Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Akkuyu NGS’nin 4’üncü Ünitesinde Kor Tutucunun Kurulumu Tamamlandı

Akkuyu NGS’nin 4’üncü Ünitesinde Kor Tutucunun Kurulumu Tamamlandı

admin admin -
53 0

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinde kullanılmak üzere üretilen kor tutucu, tasarlanan pozisyonuna yerleştirildi. Santralin 4’üncü güç ünitesindeki inşaat çalışmalarının kıymetli bir evresi olan kor tutucunun kurulumuyla reaktör şaftının da inşası hızlanacak. 

Çelikten yapılmış koni biçiminde bir tank olan kor tutucunun gövde yüksekliği 6,14 metreyi, çapı 5,83 metreyi, tartısı ise 144 tonu buluyor. Acil bir durumda eriyik çekirdek modüllerini emniyetli bir halde tutan kor tutucu, bu kesimlerin reaktör binasının kapalı kabuğundan sızmasını engelliyor. Santralin çalışması sırasında, içi özel bir formda hazırlanan dolgu gereci ile doldurulan kor tutucu, bu materyalle etkileşimden ortaya çıkan faal kısmın eriyiğinin bir kısmının kaybolmasını sağlıyor. Bu etkileşimden kaynaklanan kimyasal süreçler, eriyiğin hapsolması ve soğuması için gerekli şartları yaratıyor. Kor tutucu birebir vakitte sismik direnci artırma, hidrodinamik, darbeye dayanıklılık üzere azamî güvenlik özelliklerine sahip bir ekipman olma özelliğini de taşıyor. 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergei Butckikh bahse ait olarak şunları söyledi: “Rusya ve Türkiye’nin ortak projesi olan Akkuyu NGS her geçen gün gözlerimizin önünde büyüyor, gelişiyor ve değişiyor. En son teknolojiler kullanılarak dört güç ünitesinin birebir anda inşa edildiği dünyanın en büyük nükleer şantiyesiyiz. Kor tutucu, nükleer santral işletilirken rastgele bir senaryoda etraf ve insanların güvenliğini sağlayan eşsiz bir teknolojik gelişmedir. Heyetim, Türk ve Rus uzmanların koordineli grup çalışmasıyla gerçekleştirildi. Kor tutucunun kurulumundan evvel kapsamlı bir denetim yapıldığını belirtmek isterim. İmalat tesisinde, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcilerinin iştirakiyle kalite denetimi gerçekleştirildi. Akkuyu NGS alanına ulaştığında ekipmanın bütünlüğü ve güvenilirliğinin teyit edildiği bir giriş denetim prosedürü uygulandı.

 

İlginizi Çekebilir;  Bolivya'da Çok Amaçlı Işınlama Merkezi ve Araştırma Reaktörü Gemisi için tören yapıldı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar