Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aktif Portföy ve Startupfon iş birliğiyle “secondary” işlemleri hedefleyen yepyeni bir girişim sermayesi yatırım fonu  

Aktif Portföy ve Startupfon iş birliğiyle “secondary” işlemleri hedefleyen yepyeni bir girişim sermayesi yatırım fonu  

admin admin -
14 0

Aktif Portföy ve Startupfon iş birliğiyle “secondary” süreçleri hedefleyen yesyeni bir teşebbüs sermayesi yatırım fonu

 

Yenilikçi yatırım fonu alternatifleriyle hizmet veren Faal Portföy, Startupfon iş birliği ile yatırımcıların yüksek potansiyelli start-uplara avantajlı hisse fiyatlarıyla ortak olmasını sağlayacak yeni bir GSYF sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’de bir birinci olacak bu fon ile teknoloji teşebbüslerine yatırım potansiyeli artırılırken, ülkemizin girişimcilik ekosistemine de müspet katkı sunulacak.

 

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Etkin Bank’ın fon idaresi alanındaki iştiraki Etkin Portföy, teknoloji alanında erken kademe teşebbüslere yatırım yapan bağımsız teşebbüs sermayesi idare şirketi Startupfon ile iş birliği yaparak yepisyeni bir teşebbüs sermayesi yatırım fonunu (GSYF) hayata geçiriyor. Potansiyeli devam eden ileri etaptaki teknoloji teşebbüslerine avantajlı hisse fiyatlarıyla ortak olma fırsatı sunacak yeni fonun Sermaye Piyasası Konseyine başvurusu başarılı bir halde tamamlandı.

Bu iş birliğinin dünyada birçok başarılı örneği olan “secondary fund” kategorisinin Türkiye’deki birinci örneği olarak girişimcilik ekosistemine derinlik getirmesi hedefleniyor. Yeni fon ile teşebbüslerin mevcut hissedarlarından pay alımı yapılırken, şirketlere de yeni fon akışı sağlayarak büyümelerine takviye olunacak. Türkiye teşebbüs ekosisteminin desteklenmesine de katkı sağlayacak olan fon, ayrıyeten yatırımcılarına süratli geri dönüş ve yüksek getiri potansiyeli sunacak.

 

Büyüklüğünün 600 milyon TL’ye ulaşması beklenen fon ile önümüzdeki beş yıl içerisinde yaklaşık 15 teşebbüse yatırım yapılması hedefleniyor. Etkin Portföy ile Startupfon’un güçlerini birleştirdikleri bu fon ile bir yandan alternatif çıkar arayan yatırımcılar için getiri sağlanırken başka taraftan da teşebbüsler, yollarına daha sağlıklı bir biçimde devam edecekler. Paydaşlık yapısının sadeleşmesine katkı sağlayan fon, yurt dışından yatırım almayı hedefleyen teşebbüslerin önündeki pürüzleri de kaldıracak.

 

İlginizi Çekebilir;  TEB'in ekonomiye verdiği destek 2023 yılının üçüncü çeyreğinde devam etti

Atikler: “Girişim ekosistemine katkılarımız sürecek”

Konuyla ilgili bilgi veren Faal Portföy Genel Müdürü Yasin Atikler, “Yeni jenerasyon yatırım fonları ile süratle büyüyen portföy idare şirketi Faal Portföy olarak; start-up’lar ile çok yakın çalışıyor, girişimcilik ekosisteminde etkin rol oynuyoruz. Erken evre teşebbüslere yatırım yapmanın yanı sıra büyüme seyahatlerinde onları desteklemeye devam ederken, dalın bedelli paydaşları ile de iş birlikleri kuruyoruz. Ekosistemimizin kıymetli oyuncuları ortasında yer alan Startupfon ile iş iştirakimiz da bunun en hoş örneklerinden… Birlikte hayata geçirdiğimiz Türkiye’de bir birinci olan yeni GSYF’miz ile potansiyeli devam eden teknoloji şirketlerine avantajlı şartlarda yatırım yapma imkânı sunacağız. Fonun, yatırımcılardan teveccüh göreceğine, başarılı olacağına inancımız tam ve bir birincisi Türkiye girişimcilik ekosistemine kazandırdığımız için çok memnunuz. Türkiye teşebbüs ekosisteminin olgunlaşmasına ve derinleşmesine katkı sunacağına inandığımız bu tip iş birliklerine önümüzdeki devirde de devam edeceğiz” halinde konuştu.

 

Çıracı: “Kurulacak olan yeni GYSF Türkiye yatırım dünyasına hareket getirecek” 

İş birliği ile ilgili heyecanını lisana getiren Startupfon kurucu ortağı Gülsüm Çıracı, “Girişim okur-yazarlığı ülkemizde her geçen gün artıyor. Faal Portföy ile olan iş birliğimiz Türkiye teşebbüs ekosistemine yeni bir soluk katacak. Türkiye’de ortalama exit müddetleri 8-9 yıl civarında. Bu nedenle teşebbüslere erken evrede katılan yatırımcılar için bu süreyi kısaltmayı ve exit imkânı sunmayı hedefliyoruz. Emellerimizden biri de exit eden yatırımcıların ekosistemde yatırım yapmaya devam ederek hareket kazandırması. Yatırımcılarımızın başarısı kanıtlanmış teşebbüslerin artan potansiyeline ve büyümelerine yatırım yapmasını hedefliyoruz” diyerek niyetlerini paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar