Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alarko Holding, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 4 milyar TL kâr seviyesine ulaştı

Alarko Holding, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 4 milyar TL kâr seviyesine ulaştı

admin admin -
13 0
Alarko Holding, 2023’ün üçüncü çeyreğinde

 

 4 milyar TL kâr düzeyine ulaştı

 

Alarko Holding, 2023 başından itibaren sürdürdüğü başarılı sonuçları devam ettirerek 2023’ün üçüncü çeyreğinde, konsolide kârını 4 milyar TL düzeyine ulaştırırken birinci 9 ayki konsolide kârını ise 9 milyar TL’ye getirdi. Havacılık kesimine giriş niyetini de beyan eden Topluluk, Türkiye’ye paha katmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

 

 

Alarko Şirketler Topluluğu, 2023 yılına yaptığı teşebbüslerin sonuçlarını alarak 3. çeyrekte konsolide kârını istikrarlı biçimde büyütmeye devam etti. Üçüncü çeyrek konsolide kârı 4 milyar TL düzeyine ulaşan Topluluk’un, birinci 9 ay konsolide kârı ise 9 milyar TL düzeyine ulaşırken yaklaşık %19’luk artış yakaladı. Sene başından bu yana denetimli devam eden ticari harcamalar, yüksek hassasiyetle takip edilen nakit akışı ve riskten korunma teşebbüslerinin proaktif bir formda uygulanması finansal yapıyı ve kârı desteklerken Topluluk’un yüksek hassasiyetle sürdürdüğü faaliyetleri başarılı finansal sonuçlar ile taçlandı.

 

2023 başında öne çıkarılan ve Alarko Şirketler Topluluğu’nun 2030 vizyonunun yapı taşlarından biri olarak konumlandırılan tarım ve besin endüstrisinde büyüme ivme kazanırken bu kapsamda seracılık faaliyetlerini geliştirme motivasyonu da devam etti. 

 

Türkiye’ye kıymet katmaya devam edeceğiz

Topluluğun dokuz aylık finansal muvaffakiyetini değerlendiren Alarko Şirketler Topluluğu İcra Şurası Lideri Ümit Nuri Yıldız, “Mikrogranül tesisimizin önümüzdeki aylarda devreye girmesiyle gübrecilik faaliyetlerinin finansallar üzerindeki tesirini de ayrıyeten göreceğiz. Besin Sanayi atılımımız ve tohumculuk kesimine girişimiz ile bu alanlarda kurumsallaşmayı desteklemeye, Türkiye’ye bedel katmaya ve bütün paydaşlarımıza paha yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Farklı kesimler özelinde çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Yıldız, üzerinde uzun vakittir çalıştıkları havacılık dalına giriş niyetini beyan ettiklerini tabir etti: “Bu alanda bilhassa büyük gövdeli yolcu uçaklarında dönüşüm ve modifikasyon yapılması ve bununla ilgili prototiplerin geliştirilmesi, ilgili milletlerarası lisansların alınması, buna yönelik modüllerin üretilmesi ve bu modüller ile kelam konusu dönüşüm ve modifikasyonların milletlerarası standart ve yetkilere sahip hangarlarda yolcu uçaklarına uygulanması ve ilgili uçakların alım satım işlerini kapsamasını hedeflerken, 2025 yılı prestijiyle bu alanın da Alarko’ya ek bir paha yarattığına şahit olacağız.”

 

Sosyal faydayı merkezine alan iş modelleri geliştiriyorlar

Alarko Holding olarak sürdürülebilirliği uzun vadeli bir kıymet yaratma aracı olarak gördüklerinin altını çizen Yıldız, tüm Küme şirketlerinde ve yapacakları yeni yatırımlarda uzun vadeli çevresel ve toplumsal faydayı merkezine alan iş modellerinin geliştirilmesi için çalıştıklarını belirtti ve ekledi: “Geleceğe Paha olarak belirlediğimiz sürdürülebilirlik mottomuz kapsamında ‘Gezegen’, ‘İnsan ve Kültür’ ve ‘Dijital Dönüşüm ve İnovasyon’ başlıklarında amaçlarımızı ve stratejilerimizi belirledik. Bu kapsamda hazırladığımız Alarko Holding Sürdürülebilirlik raporunu da tüm paydaşların bilgisine sunuyoruz.”

 

 

İlginizi Çekebilir;  Tünektepe Teleferik yerli ve yabancıların gözdesi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar