Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Anadolu Efes, kendi sektöründe ilk Entegre Raporu yayımladı

Anadolu Efes, kendi sektöründe ilk Entegre Raporu yayımladı

admin admin -
931 0

2010 yılından bu yana sürdürülebilirlik performansını şeffaf bir halde paydaşlarına açıklayan Anadolu Efes, bu seyahatte kıymetli bir adım daha atarak, birinci entegre raporunu yayımladı. Şirketin 2022’de başlattığı Denize +1 Nefes projesinden ilham alınarak tasarlanan rapor, finansal ve finansal olmayan alanlarda yarattığı bedeli, performansını ve gayelerindeki ilerlemeyi içeriyor. Anadolu Efes, 2022 raporlama periyodunda emisyon azaltımı ve su verimliliği odağında yaklaşık 61 milyon TL pahasında proje hayata geçirdi. Şirket, toplumsal tesir yatırımları çerçevesinde, 5 farklı odak alanında 26 proje yürüttü.  Dünya genelinde bayanlar erkeklere nazaran yaklaşık %20* daha az kazanırken, Anadolu Efes ‘eşit işe eşit ücret’ ödediğini bağımsız garanti beyanı ile bir sefer daha ortaya koydu.

Anadolu Efes, 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde Sedef Adası’nda gerçekleştirdiği aktiflikte birinci entegre raporunu ve Denize +1 Nefes projesindeki son gelişmeleri paylaştı. Anadolu Efes’in entegre niyet anlayışıyla hazırladığı raporu; finansal ve finansal olmayan alanlardaki performansını, orta ve uzun vadeli maksatlarını ortaya koyuyor. Bununla birlikte şirketin Finansal, Üretilmiş, Fikri, İnsani, Doğal ve Sosyal&İlişkisel sermaye öğeleri etrafında nasıl kıymet yarattığı da raporda yer alıyor. 

Entegre raporun Türkiye’de kendi dalında birinci olmasından farklı bir heyecan duyduklarını belirten Anadolu Efes Bira Kümesi Lideri ve CEO’su Can Çaka sözlerine şöyle devam etti: “Anadolu Efes olarak, kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilirliği ana şirket stratejimizin temelinde konumlandırıyor, iş modelimizin kıymetli bir kesimi olarak görüyoruz. Bugün seyahatimize dünyanın 9., Avrupa’nın ise 5. büyük bira şirketi olarak devam ediyoruz. Bununla birlikte bölgesel bir güç pozisyonunda bulunan şirketimizin performansını finansal muvaffakiyet tarifinin ötesinde bir bakış açısıyla ele alıyoruz. Kıymet yaratmak, bizim için finansal muvaffakiyetle birlikte birebir vakitte etraf, inovasyon, insan ve toplumsal tesir odağında gelecek için adımlar atmak demek. Bu sebeple, sürdürülebilirliği karar sistemlerimizin ve her türlü faaliyetimizin içerisine entegre ediyor ve tüm paydaşlarımız için uzun vadeli bedel yaratmak ismine daima çalışıyoruz. Bu yolda daha odaklı ve daha da şeffaf ilerleyebilmek ismine hem ülkemizde hem dünyada şimdi az sayıda şirketin uygulamaya aldığı entegre raporlamaya geçmeye karar verdik. Raporlarımızdaki dataların doğruluğunu teyit etmek ve güvenirliliği daha da artırmak için bağımsız teminat beyanı almayı da önemsiyoruz.” 

İlginizi Çekebilir;  Oğuz Han Evcimen: 'Bu Meslek Genlerimde var'

Raporun dizaynında Denize +1 Nefes projesinden ilham alındı

Anadolu Efes toplumsal tesirini her geçen yıl artırma gayesiyle toplumsal yarar odaklı projeler hayata geçiriyor. Şirketin bu yıl birinci defa yayımladığı entegre raporun dizaynına Anadolu Efes’in geçtiğimiz yıl Deniz Ömrünü Muhafaza Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği “Denize +1 Nefes” projesi ve hasebiyle su altı dünyası ilham verdi. Denize +1 Nefes projesiyle denizlerin yağmur ormanları olarak nitelendirilen ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan mercanların korunması, Marmara Denizi’ndeki su altı hayatının ve biyoçeşitliliğin zenginleştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında nakledilen mercanların yarattığı tesirin izlenebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi için bu yıl izleme istasyonu kuruldu. Marmara Denizi Günü’nde gerçekleştirilen rapor lansmanında su altı imajları paydaşlarla anlık olarak paylaşıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar