Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Anne Sütü Bebekleri Enfeksiyonlara Karşı da Koruyor

Anne Sütü Bebekleri Enfeksiyonlara Karşı da Koruyor

admin admin -
72 0

Anne sütü alan çocuklarda yalnızca beslenme müddetinde değil ileriki yaşlarında da olumlu tesirlerinin görüldüğünü söyleyen Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Burçin Yorgancı Kale, “Anne sütünün sağladığı sayısız yararın yanında bebekleri enfeksiyonlara karşı da koruduğu biliniyor. Anne sütündeki antikorlar birçok bakteri, virüs ve mantar üzerinde enfeksiyon önleyici tesir gösterir. Bilhassa Rota virüs, Norwalk virüs, HIV ve Salmonella enfeksiyonlarına karşı gözetici özellikte moleküller içerdiği gösterilmiştir” diye konuştu. 

DSÖ ve UNICEF, global halk sıhhati açısından bebeklerin hayatın birinci altı ayında yalnızca anne sütü ile beslenmelerini, sonrasında da tamamlayıcı beslenme ile birlikte anne sütünün en az 2 yaşın sonuna kadar sürdürülmesini öneriyor.

Anne sütü ile beslenme, hem emzirme sürecinde, hem de ilerleyen yaşlarda çocuk açısından son derece değerli tesirler doğuruyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. ÜBurçin Yorgancı Kale, anne sütü ile birlikte alınan besinsel içerikler ile eksiksiz beslenme ve biyoaktif hususlar sayesinde de büyüme ve gelişmenin en uygun halde devam edebildiğini söyledi.

Emzirmenin çocukla birlikte anneyi de koruduğunu hatırlatan Dr. Öğr. Ü Burçin Y. Kale, “Annede yumurtalık, göğüs kanseri riskini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalarda toplam emzirme mühleti arttıkça göğüs kanserine yakalanma riskinin azaldığı gösterilmiştir” diye konuştu. 

Anne sütünün anne ve bebek sıhhati üzerine sayısız faydaları olan mucize bir besin olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Ü. Kale, büyüme ve gelişimden  kalp damar sıhhati müdafaaya, enfeksiyonları önlemeden kilo denetimine kadar sağladığı faydalar konusunda değerli bilgiler verdi. 

ENFEKSİYONLARI ÖNLEMEDE ETKİLİ

Bebeklerin kazanılmış bağışıklığı olgunlaşmamış olarak doğduklarını ve bu nedenle de patojenlerle başa çıkmak için anneden geçen antikorlara ihtiyaç duydukları bilgisini veren Dr. Öğr. Ü. Kale, “Anne sütündeki antikorlar birçok bakteri, virüs ve mantar üzerinde enfeksiyon önleyici tesir gösterir. Bilhassa Rota virüs, Norwalk virüs, HIV ve Salmonella enfeksiyonlarına karşı hami özellikte moleküller içerdiği gösterilmiştir” diye konuştu. Dr. Öğr. Ü. Kale, anne sütünün bu etkiyi sağlayan içeriği konusunda şu bilgileri verdi: ““Anne sütündeki makrobesinler; protein, karbonhidrat ve yağlar olarak sınıflandırılır. Anne sütünün protein içeriği (9-12 gr/L), inek sütüne oranla (33 gr/L) daha düşük olmasına rağmen biyoyararlanımı yüksektir. 

İlginizi Çekebilir;  Alerjisi olan her 10 çocuktan 7'si fırında pişmiş süt ve yumurta ürünleri tüketebiliyor

Glukoz ve galaktozdan sentezlenen laktoz anne sütündeki esas karbonhidrattır. Yavaş ve kolay sindirilen laktoz yenidoğanın kan şekerinin düzenlenmesinde kıymetlidir. Laktoz barsak bakterileri tarafından laktik aside çevrilerek patojen mikroorganizmaların enfeksiyon oluşturmasını mahzurlar.

Ayrıca bu karbonhidratlar yenidoğanın gastrointestinal sistemini enfeksiyonlara karşı koruyan lactobacillus bifidus suşlarının gelişmesine de katkıda bulunur.”

“ANNE SÜTÜ ÇOCUKLARIN GELECEĞİNE YATIRIMDIR”

Bebeğin muhtaçlığı olan sıvı alımı için gerekli suyu sağlamak ve birçok hastalıktan korumak üzere özelliklerinin yanında anne sütünün en değerli yanlarından birinin de anne ve bebek ortasındaki bağı güçlendirmek olduğuna işaret eden Dr. Öğr. Ü. Kale, bu mucize eserin içeriği ve bebeğe katkıları konusunda şu bilgileri verdi: 

“Anne sütü bebek beslenmesi için olağan standartlarda mikrobesin içerir lakin A, B1, B2, B6, B12, D vitaminleri ve iyot üzere birtakım mikrobesinlerin içeriği, annenin beslenmesi ve annenin depolarına nazaran değişkenlik gösterir. Gastrointestinal sistem, vasküler sistem, hudut sistemi ve endokrin sistemi etkileyen çok sayıda büyüme faktörü içerir.”

BEBEKLERİN HAYATTA KALMA BAHTLARINI ARTIRIR

“İki yaş altı bebeklerin uygun seviyede anne sütü ile beslenmesinin hayatta kalma bahtlarını öteki tüm hami tedbirlerden daha fazla arttırmaktadır” diyen. Dr. Öğr. Ü. Kale, “Uygun anne sütü̈ alımıyla bilhassa gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altı çocuklardaki ömür kayıplarını yüzde 13’ünün önlenebileceği hesaplanmıştır. Anne sütü alan bebeklerde almayanlara oranla bilhassa birinci aylarda en az altı kat daha fazla hayatta kalma bahtı vardır.” Diye konuştu, 

SONUÇ UZUNLUK UZUNLUĞUNA TESİR EDER

İntrauterin periyot ve bebeklik periyodundaki beslenmenin gelecekteki büyümeyi ve beden yapısını belirlediğini hatırlatan Dr. Öğr. Ü. Kale, “Anne sütunun büyüme üzerine olan tesirleri, bilhassa de sonuç uzunluk uzunluğuna tesiri insülin gibisi büyüme faktörünün (IGF-1) bebeklikte programlandığı hipotezi ile ilişkilendirilmiştir. Buna nazaran, anne sütü alan bebeklerde düşük seviyedeki IGF-1’in hipofizi programlayarak ileri devirdeki salınımı arttırdığı düşünülmektedir.” Diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Yanlış fırçalama diş eti çekilmesine sebep olabilir

EMZİRME MÜDDETİ ARTIKÇA OBEZİTEDEN HAMİ TESİRİ ARTIYOR

“Sadece anne sütü ile en az 4 ay beslenen bebeklerin çocukluk çağı obezitesinden koruduğu düşünülmektedir” diyen Dr. Öğr. Ü. Kale kelamlarına şöyle devam etti: “Farklı literatür çalışmalarında anne sütü ile beslenmenin obezite sıklığını her bir ay için yüzde 4 azalttığı ve anne sütü alım süresinin uzunluğu ile obeziteden hami tesirinin alakalı olduğu bildirilmiştir. Bunun anne sütü alan bebeklerin beslenme süre ve ölçülerini kendileri belirlemesi ve hazır mama ile beslenenlere oranla daha az kalori ve protein almalarıyla bağlı olduğu ortaya konulmuştur.” Diye konuştu. 

TİP 2 DİYATTE KARŞI KOLLAYICI TESİR GELİŞTİRİR

Anne sütü alan bebeklerde metabolik sendromun yol açacağı risklerin  de daha az görüldüğü de farklı çalışmalarla gösterildiği anlatan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Burçin Yorgancı Kale, “Kan şekeri ve insülin düzeyleri, anne sütü alan bebeklerde hazır mama ile beslenenlere oranla daha düşüktür. Hayatın ilerleyen yıllarında anne sütü alanlardaki düşük insülin düzeyi, programlayıcı özelliği sayesinde Tip 2 diyabetten hami tesir oluşturur.” Dedi.   

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

“Anne sütünde bulunan immünolojik bileşenlerin, bağırsakların alerjenlerle müsabakasını önleyerek ve alerjik hastalık patogenezinde kıymetli bir uyaran olan enfeksiyonlardan koruyarak bebeklerin alerjik hastalıklarını önlediği öne sürülmektedir” diye konuşan Dr. Öğr. Ü. Kale kelamlarını şöyle tamamladı: “Anne sütü çok sayıda immünolojik olarak faal içeriği ve multifaktöryel antiinflamatuar karşı koyma düzenekleriyle bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişimini sağlar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar