Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bak-kadıköy yeni üyesi coco

Bak-kadıköy yeni üyesi coco

admin admin -
12 0
BAK-KADIKÖY’ÜN YENİ ÜYESİ COCO

Kadıköy Belediyesi, Kentsel Arama Kurtarma Ekibi – BAK Kadıköy’ün yeni arama kurtarma köpeği Coco, AFAD tarafından düzenlenen “AFAD Köpekli Arama Timleri Vazife Yeterlilik Sınavı”nı muvaffakiyetle geçerek sertifikasını aldı.

Ekibin Yeni Üyesi Coco

Koku ve seste algılama yetenekleri sayesinde enkazlarda derine ulaşarak arama kurtarma gruplarına vakitten tasarruf sağlayan köpekler, şiddetli bir eğitim sürecinden geçiyor. AFAD’ın eğitim sürecini tamamlayarak “AFAD Köpekli Arama Timleri Misyon Yeterlilik Sınavı”nı muvaffakiyetle geçen Coco da BAK Kadıköy’ün yeni üyesi oldu. Bu sertifikayla Coco, BAK Kadıköy’ün mümkün afet durumlarında süratli organize olup, acil müdahale etme donanımına sahip eğitimli takımın arama çalışmalarında vazife alacak.  2022 yılında AFAD tarafından yeterlilik imtihanlarını geçerek BAK-Kadıköy takımına katılan birinci arama kurtarma köpeği ise Lena’ydı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntıda misyon alan Lena, enkaz altında kalan depremzedelerin yerlerini tespit ederek, BAK Kadıköy grubunun çalışmalarını hızlandırdı. Lena’nın muvaffakiyetinden sonra BAK Kadıköy, takımını genişletmeye karar vermişti.

BAK-Kadıköy üyesi Jasmine Yasemin Farr, Coco’nun takıma dahil olmasıyla ilgili “Coco benim hayatıma 4 aylıkken girdi. Bu iş için seçtiğim bir köpek değil aslında. Konut köpeği olarak benimle birlikte yaşıyordu. 1,5 yaşından sonra eğitimlere başladık. Şu an 3 yaşında. Yani yaklaşık 1,5 yıldır itaat eğitimi olsun, arazi eğitimi olsun son 6 aydır enkaz eğitimleri üzerine ağırlaşarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadıköy Kentsel Arama Kurtarma Takımı’nın ne kadar başarılı ve düzgün olduğunu bildiğim için köpeğimle bu grupta yer almak istedim. 6 aydır beraberiz. AFAD’ın senede bir defa düzenlediği misyon yeterlilik imtihanlarında muvaffakiyet elde ettik Coco’yla. Enkaz araması üzerine. Bu sayede operasyonel olma bahtını elde ettik. Aldığımız bu evrakla Türkiye’de gerçekleşen rastgele bir afette vazife alma yetisine sahip olduk” dedi.

“Ağır düzey akreditasyonun da tüm kriterlerini yerine getirmiş olduk”

Coco’nun gruba dâhil olmasıyla birlikte ağır düzey kriterlerinin tamamlandığını söyleyen BAK-Kadıköy grubunun üyesi olan ve Lena’nın eğitimcisi Cenk Tankal ise “Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Grubu olarak şu anda orta düzey kentsel arama kurtarma akreditasyonuna sahibiz. Artık ağır düzey akreditasyonun da tüm kriterlerini yerine getirmiş olduk. İki köpek kriterimiz vardı en son tamamlamamız gereken. Bundan sonraki çalışmalarımız hem köpek sayımızı arttırmak hem de grubumuzun gelişmesi ismine kıymetli adımlar atmak olacaktır”dedi.

 

İlginizi Çekebilir;  Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'dan Toprak Mahsulleri Ofisi Malkara Ajans Amiri Metin Yalçınkaya'ya ziyaret

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar