Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Altay: “Meke Gölü’ne Yeniden Hayat Vereceğiz”

Başkan Altay: “Meke Gölü’ne Yeniden Hayat Vereceğiz”

admin admin -
51 0

Konya Büyükşehir Belediyesi, dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü’nün ekolojik onarımı emeliyle Karapınar Atıksu Arıtma Tesisi’nin çabucak yanına Atıksu Geri Kazanım Tesisi inşa ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, birinci etap çalışmaları yüzde 75 tamamlanma oranına ulaşan tesisin, yalnızca Meke Gölü’nü beslemeyeceğini; birebir vakitte göl etrafındaki yeşil alanların sulamasında da değerli bir rol oynayacağını belirtti. Lider Altay, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın dayanağıyla üretim süreci devam eden geri kazanım tesisimizle Meke Gölü’ne 8 buçuk kilometre iletim çizgisi çekerek günlük 7 bin metreküp arıtılmış su transferi sağlanmış olacak. İnşallah Meke Gölü’ne yine hayat vereceğiz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü’nün eski ihtişamına kavuşması emeliyle Atıksu Geri Kazanım Tesisi inşa ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Meke Gölü’nün Ekolojik Onarımı Emeliyle Geri Kazanılmış Su ile Beslenmesi Projesi” kapsamında Karapınar Atıksu Arıtma Tesisi’nin çabucak yanında inşa edilen Atıksu Geri Kazanım Tesisi’nin, Meke Gölü’ndeki su düzeyinin korunmasında ve göl etrafındaki yeşil alanların sulamasında kıymetli bir rol oynayacağını belirtti.

Karapınar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlanarak, 2021 yılı Şubat ayı içerisinde devreye alındığını hatırlatan Lider Altay, “Karapınar ilçe merkezimizden kaynaklanan atık sular bu arıtma tesisimizde arıtılıyor. Arıtılan bu atık sular şu an üretimine devam ettiğimiz geri kazanım tesisi ile birlikte çevresel maksatlı olarak da kullanılabilecek. Böylece geri kazanılmış bir su kaynağı oluşturmuş olacağız. Geri kazanım ve su iletim tesisini etaplar halinde hayata geçiriyoruz. Birinci etapta Karapınar Atıksu Arıtma Tesisi içerisinde yapılacak ünitelerin inşaat kısımlarının tamamlanması, ikinci etapta ise tesisin elektromekanik yapıları ve iletim sınırı imali planlandı. Maliyeti yaklaşık 25 milyon lira olan birinci etap çalışmalarımız için yüklenici firma ile yaptığımız mukavele sonrasında tesisimizin imalinde yüzde 75’e ulaştık. İnşallah Meke Gölü’ne tekrar hayat vereceğiz. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın dayanağıyla üretim süreci devam eden geri kazanım tesisimizle Meke Gölü’ne 8 buçuk kilometre iletim çizgisi çekerek günlük 7 bin metreküp arıtılmış suyun transferi sağlanmış olacak. Şimdiden kentimize ve ilçemize iyi, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  "Atık azaltımı" konusunda farkındalık yaratıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Karapınar Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtılan atık sular, basınçlı kum filtrasyonu, etkin karbon filtrasyonu, ultrafiltrasyon ve karşıt ozmoz ünitelerinde tekraren arıtılması ve dezenfeksiyon süreçlerine tabi tutulması sonrasında Meke Gölü’ne ulaştırılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar