Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Altay: “Verdiğimiz Bir Sözü Daha Yerine Getirmenin Mutluluğunu Yaşıyoruz”

Başkan Altay: “Verdiğimiz Bir Sözü Daha Yerine Getirmenin Mutluluğunu Yaşıyoruz”

admin admin -
14 0

BAŞKAN ALTAY: “VERDİĞİMİZ BİR KELAMI DAHA YERİNE GETİRMENİN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”

 

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Çumra’da imali devam eden İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Tüm Konya’da altyapı ile ilgili değerli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Lider Altay, “Çumra Atıksu Arıtma Tesisi’ni de 2024’te tamamlayarak hizmete almış olacağız. Toplam 350 milyon liralık bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Etrafa ziyan vermeyen bir tesis inşa ediyoruz. Buradan çıkan suların da ziraî üretimde kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yerine getirilmiş olacak. Çumra için verdiğimiz bir kelamı daha yerine getirmiş olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Katkılarından ötürü Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve İLBANK’a teşekkür ediyorum. Çumra’mıza, Konya’mıza güzel olsun” dedi.


Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Çumra İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatını inceledi.

Çumra’nın bilhassa tarım konusunda çok önemli üretim gerçekleştiren; Konya’ya ve Türkiye’ye çok önemli katkı sağlayan bir ilçe olduğunu kaydeden Lider Altay, Çumra’ya yeni bir hizmet daha kazandırmanın memnunluğunu yaşadıklarını söz etti. 31 ilçenin tamamında atıksu arıtma tesisleri kurulması tarafında bir amaçlarının olduğuna dikkat çeken Lider Altay, Konya’nın tamamında şu ana kadar 44 adet atıksu arıtma tesisi yapıldığını, devam eden 3 tesisin üretiminin ise bu devir içerisinde tamamlanacağını belirtti. Lider Altay, “Çumra’ya verdiğimiz kelamlardan birini daha yerine getiriyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizin altyapısı için değerli işler yapıyoruz ve bugün Çumra Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunduk. Bu tesisimiz, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İLBANK, FRITT-2 kredisiyle Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. Şu anki en ileri teknolojiye nazaran gerçekleştirdiğimiz ileri biyolojik arıtma tesisimiz 2043 yılında 71 bin 700 nüfusa nazaran projelendirildi” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Sürdürülebilir Çevre Yaklaşımı ile Sucul Toksisite Test Modelleri

“TESİSTE KOKU GİDERİM ÜNİTESİ DE BULUNUYOR”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Altay, imali devam eden tesiste koku giderim ünitesinin de bulunduğunu belirerek kelamlarına şöyle devam etti: “Bölge olarak seçilen alanımız Çumra anayolu üzerinde olduğu için burada koku giderici de bulunuyor. Yani inşaatımızı tamamladıktan sonra Çumra’ya giden vatandaşlarımız ve organize sanayi bölgesindekilerin koku ile ilgili şikayeti de olmayacak. İnşallah Çumra Atıksu Arıtma Tesisi’ni de 2024’te tamamlayarak hizmete almış olacağız. Toplam 350 milyon liralık bir yatırım gerçekleştiriyoruz. İlçelerimizin gelişmişliğinin en kıymetli göstergelerinden birisi de atıksu arıtma tesislerinin yapılması. Etrafa ziyan vermeyen bir tesis inşa ediyoruz. Ayrıyeten buradan çıkan suların da ziraî üretimde kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yerine getirilmiş olacak. Çumra için verdiğimiz bir kelamı daha yerine getirmiş olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Katkılarından ötürü Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve İLBANK’a teşekkür ediyorum. Çumra’mıza, Konya’mıza iyi olsun.”

“ÇUMRA’NIN BÜYÜK BİR EKSİĞİ GİDERİLİYOR”

Çumra Belediye Lideri Recep Candan, ilçeye kazandırılan tesisin kıymetli bir eksikliği gidereceğine işaret ederek, Lider Altay’a teşekkür etti. Candan, “Çumra’mızın yıllarca kangren olan bir sorunu kanalizasyonun arıtma tesisinin olmayışıydı. Bu da çevresel açıdan Çumra-Konya Yolu üzerinde rahatsızlığa sebebiyet veriyordu. Büyükşehir Belediyemiz, Vilayetler Bankamızla bir arada arıtma tesisimizin imaline başladı. Bu, hepimiz açısından son derece memnunluk verici bir gelişme. Çumra’mızın uzun yıllar hizmetini görecek bir yatırım. Bu yatırımın ilçemize kazandırılmasından ötürü Konya Büyükşehir Belediye Liderimize şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah imalinin da en kısa müddette tamamlanarak hizmete girmesini bekliyoruz. Güzel, uğurlu olsun” tabirlerini kullandı. 

“KONYA’NIN TAMAMINDA ATIKSU TESİSİ İMALİNE ÖNCELİK VERİYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir de atık suyun çevresel tesirlerini bertaraf etmek emeliyle atıksu arıtma tesislerini yaygınlaştırmayı sürdürdüklerini belirterek, “Konya Büyükşehir Belediye Liderimizin talimatlarıyla KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak Konya’daki ilçelerin tamamında atıksu arıtma tesislerini yapılmasına öncelik verdik. Bu tesisimiz 9 buçuk milyon Euro’ya mal oluyor. Yüzde 50’si hibe, yüzde 50’sini de kendi öz kaynaklarımızla karşılıyoruz. Çumra’ya iyi olsun” cümlelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir;  DEÜ'den Sıfır Atık Projesine Tam Destek

TESİS 9.8 BİN METREKÜPGÜN KAPASİTEYE SAHİP

İleri biyolojik arıtım özelliğine sahip olacak Çumra Atıksu Arıtma Tesisi, 9 bin 895 metreküp/gün kapasiteli olarak inşa ediliyor. Çumra ilçe merkezi, Alibeyhüyüğü, İçeri Çumra ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık suların arıtılacağı tesisin üretimi için Vilayetler Bankası tarafından yürütülen Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı (FRIT II) kapsamında, Avrupa Birliği kaynaklarından Dünya Bankası aracılığı ile 4 milyon 560 bin Euro hibe temin ediliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar