Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Arısoy: “Yeni İmar Plan Notu’yla Birlikte Hızlı Bir Dönüşüm Başladı”

Başkan Arısoy: “Yeni İmar Plan Notu’yla Birlikte Hızlı Bir Dönüşüm Başladı”

admin admin -
14 0
Başkan Arısoy: “Yeni İmar Plan Notu’yla Birlikte Süratli Bir Dönüşüm Başladı”

Telsiz Mahallesi’nde vatandaşlarla bir ortaya gelen Lider Arısoy, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarının son durumu hakkında bilgiler verirken, Zeytinburnu Belediyesi’nin uyguladığı Yeni İmar Plan Notu’nun yürürlüğe girmesinin akabinde ruhsat sayılarında önemli bir artışın olduğunu, buradan da anlaşılacağı üzere ilçedeki kentsel dönüşüm sürecinin süratli bir halde büyüyerek devam ettiğini kelamlarına ekledi.

 
Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’un her Çarşamba günü gerçekleştirdiği Liderle Akşam Çayı Programı’nın bu haftaki durağı Telsiz Mahallesi oldu. Telsiz Mahallesi sakinlerinin temel gündem konusunu ise kentsel dönüşüm çalışmaları oluşturdu. Telsiz Mahallesi’nde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşan Lider Arısoy, birebir vakitte kentsel dönüşüm çalışmalarına dâhil olmak isteyen malikler için kapsamlı açıklamalarda bulundu. Lider Arısoy, 2021 yılında uygulamaya başladıkları Yeni İmar Plan Notu yönetmeliğiyle birlikte, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarında süratli bir artışın olduğuna da dikkat çekti.

 

“MALİKLERİN ÜZERİNDEKİ YÜKÜ HAFİFLETMEK İÇİN ÇALIŞTIK”
“Zeytinburnu’nun genelindeki konutların dönüşümü nasıl olacak?” sorusuna 2019 yılında misyona geldiği birinci meclis toplantısında Zeytinburnu Belediyesi’nde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurma kararıyla süreci başlattıklarını söyleyen Lider Arısoy, “Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurmakla kendimize büyük bir maksat de belirlemiş olduk. Öncelikle burada karşılıklı bir bilgi akışının olduğu, istek ve beklentilerin neler olduğunu net anlayabileceğimiz büyük bir enformasyon ağı gelişti.” dedi. Bu çalışmaların sonucunda yeni bir imar plan notu geliştirdiklerini kaydeden Lider Arısoy, “Yeni İmar Plan Notu’muz kentsel dönüşümde hemşehrilerimizin üzerindeki yükü hafifletmek için çalışıldı. Hatta bu çalışmamız üniversitelerden ödül aldı, birebir vakitte farklı belediyelere de örnek proje oldu. Yeni İmar Plan Notu’nda; çatı ortası piyesleri tama tamamlama imkânı sunuyor. İki parselin birleşmesi halinde imar artışı var. Meskeni donatı alanında kalan, kaldığı için de yine yapılması mümkün olmayan yerler için hak kaybını önleyici önlemler mevut.” diye konuştu.

 

“ZEYTİNBURNU’NDA BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM HAREKETİ BAŞLATTIK”
Farklı mahallelerde projelerin de devreye girmesiyle birlikte 2021 Kasım ayından itibaren Zeytinburnu’nda büyük bir dönüşüm hareketinin başladığını tabir eden Lider Arısoy şunları söyledi: “2022 yılı yeni binalar için en fazla ruhsat verdiğimiz yıl oldu. 2023 yılında biraz daha sürat kestiğini düşündüğümüz için yine imar plan notu hareketimizi daha anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalıştık. O ortada yaşanan 6 Şubat büyük sarsıntı felaketinin akabinde hepimiz kentsel dönüşümün kıymetini bir kere daha anlamış olduk. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’müze ilaveten Kentsel Dönüşüm İstişare Merkezi’ni de kurduk. Doğal biz elimizden geleni yapıyoruz lakin bir noktadan sonra iş hemşehrilerimize kalıyor. Sizlerden de kentsel dönüşüm iradesini ortaya koymanızı bekliyoruz.”

 

“TELSİZ MAHALLESİ’NDEKİ DÖNÜŞÜM İÇİN AŞINDIRMADIĞIMIZ KAPI KALMADI”
Telsiz Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili olarak da detaylı açıklamalar yapan Lider Arısoy konuşmasına şöyle devam etti: Telsiz Mahallesi kentsel dönüşüm süreci benden öne başlamış bir projeydi. Şahsen siz hak sahipleri de bunu biliyorsunuz. 2019 yılından bu yana bu sıkıntıyı çözmek için çok uğraştık, aşındırmadığımız kapı kalmadı. 2020 yılının sonunda, maliklerin 3’te 2 çoğunluğunu sağladıktan sonra Bakanlıktan yetki alarak işe koyulduk. Fakat Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’ne itirazı üzerine sarsıntı yönetmeliğine uygun inşa edilen eski binaların yıkılamayacağı kararı çıktı. Bu bizim için Telsiz Mahallesi’ndeki toplu dönüşümü aksatan birinci faktör oldu. Bütün olarak planlanabilecek bir proje alanı mevcuttaki binaların kimilerinin korunarak geliştirilmesi durumunda kaldı. 3’üncü projede Bakanlığa gittik ve onay aldı. Bu süreçte 2 yıl kaybettik, akabinde pandemi ve sarsıntısı yaşadık. Hasebiyle Telsiz Mahallesi kentsel dönüşümünün inşa süreci sekteye uğramış oldu. Mağduriyeti kabul ediyoruz, fakat günlerin hesabını yapıyoruz, en erken formda yeni yapıları teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Amacımız yılbaşına kadar konutları hak sahiplerine teslim etmektir. TOKİ tarafında oluşturulacak tüm maliyet eşit bir formda hak sahiplerine dağıtılacak.”
Başkan Arısoy’un Zeytinburnu ile ilgili gündemdeki mevzulara ait sorulara verdiği karşılıklar şu halde oldu: 

 

“TELSİZ BİLGİ MESKENİ YILBAŞINDA HİZMETE ALINIYOR”
“Telsiz Mahalle’mize bir Bilgi Evi’ni kazandırmak yıllardır hatta benim Lider Yardımcılığı yaptığım devirde de istediğimiz, istek ettiğimiz bir şeydi. Bunu yıllardır daima birlikte istedik. Telsiz Mahalle’miz bu usul işlerin yapılabilmesi için maalesef çok elverişli bir lokasyon değildi. Bu devir Allah nasip etti. Ben bu işe yola çıkarken kelam vermemiş olmama karşın; çalıştık, uğraştık Ulusal Eğitim Bakanlığı ile birlikte bir yer bulduk. Hepinizin bildiği üzere, 100. Yıl okulumuzun köşesinde bir yer bulduk ve inşaatına başladık. İnşallah gayemiz yılbaşına kadar orayı hizmete almak. Semt Konağı olarak inşa ettiğimiz bu binamızda; Aile Sıhhati Merkezi, Muhtarlık ve Bilgi Konutu olacak. Zeytinburnu’nda bir talebi, gereksinimi daha gidermenin memnunluğu içerisindeyim.” 

 

“YAZ VE KIŞ SPOR OKULLARIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR”
Zeytinburnu’nda gençlerimizi ağır bir biçimde spora teşvik etmek için yaptığımız çalışmalar bizim dönemimize nasip oldu. Futbol branşını ilçemizdeki 16 amatör spor kulübümüze bıraktık, bu süreçte kulüplerimize nakit yardımında da bulunduk. Yaz ve Kış spor okullarını açtık, ilkokul ikinci sınıftan başlayarak okullardaki öğrencilerimiz 10 farklı spor branşında eğitimler alabiliyor. 

 

“PAZARLARI DAİMA BİRLİKTE DAHA ÇAĞDAŞ BİR PLATFORMA TAŞIYACAĞIZ”
“Pazarlarımız Zeytinburnu’nun klasik ögesidir. Genelde vatandaşlarımız pazarlardan kurtulmak için şikâyette bulunurlar. Bana da birebir biçimde gelen çok oldu. Pazarlar bizim kültürümüzün bir modülü, pazarcı kardeşlerimiz de bizim hemşehrilerimiz. O vakit da söylediğim üzere bunları bir anda ortadan kaldırma bahtımız yok. Yeni yerler inşa edip, bunları daha çağdaş alanlarda taşıyalım istedik. Belediye olarak biz bu pazarları kaldırmak zorundayız, kanun sokakta Pazar kurmayı yasaklıyor. Yeni bir alternatif üretemediğimiz için şimdilik mevcut alanlarda onları koruma ediyoruz. İleride de daha çağdaş alanlarda pazarlarımızı kurarak onlara sahip çıkma niyetindeyiz. Avrasya Hastanesi’nin yanında kapalı pazar alanı yaptık. Birinci etapta oraya Cuma ve Pazartesi pazarını taşımayı planlıyoruz. Hepimizin bir alışkanlığı var, bu alışkanlıklarımızı değiştirmek elbette sıkıntı olacak. Lakin ben ilçemizde etaplı ve kademeli olarak çağdaş pazar sistemine geçeceğimize inanıyorum.”

 

“BELEDİYELERİN BURS VERME YETKİSİ YOK”
“Belediyelerin burs verme yetkisi yoktuk. Lakin üniversiteyi kazanan gençlerimize bir keze mahsus olmak kaydıyla 5 bin TL’lik muvaffakiyet teşvik mükafatı verdik. Hatta bu sene 12 sınıf öğrencilerimize de 1.500 TL’lik teşvik ikramımız oldu. Bu uygulamayı önümüzdeki devirlerde de devam ettireceğiz.” 

İlginizi Çekebilir;  Kemer Belediyesi Etnografya Evi'nde çalışmalar hızla sürüyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar