Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkanla Akşam Çayı’nın İlk Durağı Veliefendi Mahallesi Oldu

Başkanla Akşam Çayı’nın İlk Durağı Veliefendi Mahallesi Oldu

admin admin -
10 0
Başkanla Akşam Çayı’nın Birinci Durağı Veliefendi Mahallesi Oldu

Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’un Zeytinburnu’ndaki mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir ortaya geldiği “Başkanla Akşam Çayı Programı’nın birincisi Veliefendi Mahallesi’nden başladı.

 
Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’un ilçedeki 13 mahalleyi ziyaret ederek karşılıklı sohbet ortamında vatandaşların istek, teklif ve şikâyetlerini şahsen dinlediği ‘Başkanla Akşam Çayı’nın bu yıl ki birinci programı  ‘Veliefendi Mahallesi’nden başladı. Zeytinburnu’nun en temel sıkıntılarından biri olan kentsel dönüşüm konusunda geçmiş periyotta tıkanan projeleri yoluna soktuğu ve dönüşümün hızlanmasını sağlayan imar planlarından ötürü kendisine teşekkür eden mahalle sakinlerine seslenen Lider Arısoy, “Evlerinizi yenilemek, sarsıntıya güçlü hale getirmek, donatı alanları ile örnek bir kent olmak için komşularınızla muahedeye devam etmelisiniz. Ada bazlı dönüşüm için hangi seviyede takviye istiyorsanız kesinlikle bizlere gelin. Ada bazlı dönüşüm talebi olan tüm hemşehrilerimize hem danışmanlık hem de proje dayanağı veriyoruz.” diyerek bir defa daha hatırlatmada bulundu.

 

“YAPMAK İSTEDİKLERİMİZİN YÜZDE 100’ÜNÜ HATTA FAZLASINI BİLE YAPTIK”
Yerel seçimlere aylar varken bir defa daha mahalle halkıyla bir ortada olmaktan büyük memnunluk duyduğunu lisana getiren Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, “2019 seçimlerinde aday olarak geldiğim Zeytinburnu’na verdiğim kelamların yüzde yüzünü tutmuş, hatta hiç aklımızda olmayan işleri de yapmış bir hizmetkarınız olarak son derece alnı açık ve rahat bir biçimde karşınızdayım.” dedi. Günün her saatinde herkesin kendisine sokakta bir yerde rast gelebileceğini, lakin tertipli aralıklarla yaptığı Akşam Çayı programlarını da aile için bir sohbet olarak gördüğünü söz eden Lider Arısoy, lider yardımcıları, ünite müdürleri, meclis üyeleri ve parti ilçe lideri da dahil tam takım katıldıkları bu toplantıların asıl emelinin anlatmak değil dinlemek olduğunu da kelamlarına ekledi. “Yaptıklarımızı anlatmaya kalksak size hiç kelam düşmeyecek. Münasebetiyle biz her yıl sizi dinlemek için size geliyoruz, bunu da idare formumuzun bir modülü olarak görüyoruz.” diyen Lider Arısoy, idare stilinin 5 yılda bir yetki alıp 5 yıl sonra hemşehrilerinin huzuruna çıkmak formunda yürümediğine dikkat çekerek, “Bu toplantılar bizim birlikte yönetmemizin yalnızca bir modülüdür.” diyerek vatandaşlardan gelen soruları tek tek not alarak yanıt verdi. 

 

“MALİKLERİMİZİN HAKLARINI KORUMAK İÇİN YENİ BİR İMAR TEKLİFİNİ MECLİSE SUNACAĞIZ”
Geçmiş devirden günümüze gelen, büyük bir kısmı Veliefendi Mahallesi’nde, az bir kısmı ise Çırpıcı Mahallesi’nde yer alan, SANKO isimli özel bir firma tarafından başlatılan ve sekteye uğrayan kentsel dönüşüm projesinin tahlile kavuştuğunu anlatan Lider Arısoy, 2015 yılında başlayan, 2023’ün bitesine sayılı günler varken hala bu mevzuda konuşmanın kendisini çok üzdüğünü belirterek, “Yetki aldığımda yaptığım birinci iş belediyemiz içerisinde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurmak oldu. İçerisinde Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı kısmı de var. Günün her saatinde gelip bilgi alabilirsiniz. Kelam konusu alanda hepinizin bildiği üzere 12 malik imza vermekte direniyor. 280’e yakın vatandaşımız da bu yüzden mağduriyet yaşıyor. Dolayısı ile öbür malikler mağdur ve kira yardımı da alamıyor. Aday olduğum periyotta Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’la birlikte gelmiş ve kelam vermiştim, kelamımızı de tuttum. 2019 yılının mayıs ayında Zeytinburnu Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurduk. Artık Kasım ayının birinci toplantısında yani pazartesi günü, tekrar inisiyatifi alarak imar durumu ile ilgili yeni teklifimizi meclise getireceğiz. Bunu da yaklaşık 280 malikimizin haklarını korumak için yapıyoruz. Buradan tekrar şunu söylüyoruz; özel kesim tarafından başlatılan bu proje yürütülemeyecek bir noktaya gelmiş ve tahlilsiz kalmıştır. Bizim maksadımız bu ortadaki vakit kaybını engellemek, maliklerimizin kayıplarını ve haklarını korumaktır.” diye konuştu.

 

“DÖNÜŞEN HER BİNA BİZİM İÇİN KAZANILMIŞ BİR ZAFERDİR”
Zeytinburnu olarak İstanbul’da parmakla gösterilen bir ilçe olmak istediklerini ve bu tarafta birçok başarılı işlere imza attıklarını lakin kentsel dönüşüm konusunda daha da hızlanmaları gerektiğinin altını çizen Lider Arısoy şöyle konuştu: “Geçtiğimiz 25 yılda çok büyük aralık aldık. Bilhassa ilçemizdeki yapı stoklarının dönüştürülmesi konusunda da önemli bir ivmemiz var. Bunu kabul etmemiz lazım, biraz daha hızlanmamız da lazım natürel. İşte o yüzden buradayız. Biz ilçemizde dönüşen her binaya zafer diye bakıyoruz. Bir sarsıntı yaşadık, çabucak gerisinden ilçemizde yeni bir imar planını yürürlüğe soktuk. 2021 -2022 yılları en çok ruhsat verdiğimiz yıl oldu. Duyuru kampanyaları yaparak, herkesin anlayacağı üslupta davetlerimizi yineledik. Hiçbirimizin aklında olmayan toplam 10 bin metrekarelik bir inşaat hakkı getirdik. Aslında bu tek taraflı bir şey değil, şayet sizlerde isterseniz daima birlikte bu dönüşümü muvaffakiyetle gerçekleştirebiliriz.” 

İlginizi Çekebilir;  Kaş'ta Yayla Şenlikleri coşkusu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar