Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Beko, Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Kadın Bayi Hedefine Ulaştı

Beko, Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Kadın Bayi Hedefine Ulaştı

admin admin -
55 0

Kadınları girişimciliğe teşvik etmeyi ve bayi ekosistemindeki bayan oranını artırmayı amaçlayan Beko 100 Bayan Bayi projesi, Cumhuriyetin 100. yılında 100 bayi bayan amacına ulaştı. Ankara’da 3. Beko Bayan Bayi Zirvesi’nde bir ortaya gelen bayiler, Anıtkabir’i ziyaret etti. Beko’nun 2019 yılında başlattığı proje birinci amacına ulaşmasının akabinde seyahatine “Kadının İşi, Gücü” ismiyle devam edecek. 

 

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “Özellikle Anadolu’da toplumsal ve ekonomik hayatın şekillenmesinde bayilerin değerli rolü var. Projeye başladığımızda satış teşkilatımızın belkemiğini oluşturan bayi ekosisteminde bayan oranımız %1’in altındaydı. 4 yıl içinde bu oranı %10’a yükselttik. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 bayan bayi amacımıza ulaşmış olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bugün 102 bayan bayimizin, 117 mağazası bulunuyor. Koç Holding öncülüğünde destekçisi olduğumuz BM Bayan Ünitesi Jenerasyonlar Uzunluğu Eşitlik Platformu taahhütlerimiz ortasında Beko bayileri ortasındaki bayan oranını 2026’ya kadar %25’e yükseltmek de bulunuyor. Bayilerimiz bu türlü bir taahhüdün kesimi olarak dünya bayanlarına da ilham veriyor” dedi.

 

Beko, bayanları girişimciliğe teşvik etmek ve bayi ekosisteminde bayan temsiliyetini artırmak üzere 2019 yılında başlattığı Beko 100 Bayan Bayi Projesi’nde birinci gayesine ulaştı. Beko’nun 100 bayan bayisi Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olarak Ankara’da düzenlenen 3. Beko Bayan Bayi Zirvesi’nde bir ortaya geldi. Bayiler, Arçelik ve Beko yöneticileriyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

 

Can Dinçer: “Bayilerimiz dünya bayanlarına ilham veriyor”

Zirve kapsamında bayilere seslenen Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “Özellikle Anadolu’da toplumsal ve ekonomik hayatın şekillenmesinde bayilerin kıymetli rolü var. Projeye başladığımızda satış teşkilatımızın belkemiğini oluşturan bayi ekosisteminde bayan oranımız %1’in altındaydı. 4 yıl içinde bu oranı %10’a yükselttik. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 bayan bayi amacımıza ulaşmış olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bugün 102 bayan bayimizin, 117 mağazası bulunuyor. Koç Holding öncülüğünde destekçisi olduğumuz Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi Jenerasyonlar Uzunluğu Eşitlik Platformu taahhütlerimiz ortasında Beko bayileri ortasındaki bayan oranını 2026’ya kadar %25’e yükseltmek de bulunuyor. Bayilerimiz bu türlü bir taahhüdün kesimi olarak dünya bayanlarına da ilham veriyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin, 2023 Heroes Kadın Liderler Küresel 100 Listesine Seçildi

 

Can Dinçer: “Bayilerdeki bayan istihdamını da artırıyor”

Bayilerin, yarattıkları ekonomik paha ve istihdamla iktisada kıymetli katkı sağladığına dikkat çeken Can Dinçer sözlerine şöyle devam etti: “Böyle bir yapıda daha fazla bayanın yer alması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda çok değerli bir adım. Halihazırda bayan bayilerin sağladığı istihdamın yarısından fazlasını yeniden bayanlar oluşturuyor. Böylelikle proje bayilerdeki bayan istihdamını da arttırıyor. Bayanlar birbirlerine rol model olarak da başarıyı birlikte büyütüyor, çarpan tesiriyle güçlü bir dönüşüm yarattığımıza inanıyorum. Mesleğin cinsiyeti olmaz diyoruz, sonuncu gayemiz ekosistemimizdeki bayan oranını bayi bayan halinde bir ifadeyi kullanmamıza gerek kalmayacak düzeylere taşımak.”

 

Sınırların Ötesine Geçen Kadınlar

Etkinlik kapsamında UN Women Türkiye Ülke Yönetici Yardımcısı Zeliha Ünaldı ve Yazar-Girişimci Şermin Yaşar’ın katılımıyla Sınırların Ötesine Geçen Bayanlar Paneli düzenlendi. Zeliha Ünaldı, Jenerasyonlar Uzunluğu Eşitlik Platformu ve Hareket Koalisyonu’nun gayelerinden kelam ederek, şunları söyledi: “BM Bayan Ünitesi (UN Women), Kuşaklar Uzunluğu Eşitlik Forumu altında, toplumsal cinsiyet eşitliğine gidilen yolda, daha süratli yol alabilmek için 6 kritik alanda global aksiyon koalisyonları oluşmasına aracılık etmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği için teknoloji ve inovasyon bu hareket koalisyonlarından birisidir ve giderek dijitalleşen dünyamızda eşitlik için kilit ehemmiyete sahiptir. Koç Holding’in liderlik ettiği bu koalisyon, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önündeki manilerin kaldırılması emeliyle teknoloji ve inovasyon alanında dönüştürücü müdahaleler ve somut projeler üzerinde çalışıyor. Bu çerçevede, Beko’nun uygulamakta olduğu “Kadının İşi, Gücü Projesi” bayanların ekonomik olarak güçlenmesi ve teknoloji alanında da potansiyellerinin görünür kılınması açısından örnek bir teşebbüstür. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak için bu eforları daima birlikte hızlandırmak ve daha geniş kapsamlı bir tesir yaratmak için dayanışma içerisinde olmalıyız.” 

İlginizi Çekebilir;  İstanbul'daki Atıl Alanlar Gençlerin Tasarımıyla Kullanıma Açılıyor

 

Ankara’da, Söz Müzesi’nin akabinde, yakın bir vakitte Anne Müzesi’ni açmak için çalışmalarına devam eden yazar- teşebbüsçü Şermin Yaşar ise girişimcilik üzerine konuşurken: “Benim gördüğüm, çocukların nasihatten çok düzgün örneklere gereksinimi var. Bir bayan, anne ve bir kız çocuğu olarak elimden geldiğince hayallerimi gerçekleştirmeye, yapabileceklerimi daima artırmaya ve güzel örnek olmaya çalışıyorum. Ben de bir esnaf torunuyum. Bu sebeple hikayelerimde de daima esnaf kıssaları vardı. Örneğin bugün 700 bin baskı yapmış olan Dedemin Bakkalı çok sevilen bir kitap. Kitabımın kahramanı hayalleri olan ve onları gerçekleştirmeye çalışan bakkal çırağı bir kız çocuğu. Öykülerimde cinsiyetçi kalıplara sığmayan, kendilerini bununla sınırlamayan kahramanlar var” dedi.

Beko bayileri Aysel Kahvecioğlu, Ebru Akan ve Çiğdem Karadağ Soba’nın da ilham veren hikayelerini paylaştıkları dorukta, çeşitli kategorilerde başarılı olan bayilere de mükafatları takdim edildi. 

 

Bugüne kadar 10 binden fazla müracaat yapıldı

Beko’nun teşebbüsçü bayanlara dayanak vermek üzere 2019 yılında başlattığı proje, bugüne kadar büyük ilgi gördü ve 10 binden fazla müracaat aldı. Müracaatlar öncelikle bölgedeki bayi gereksinimine bakılarak bedellendiriliyor ve kesim tecrübesi aranmıyor. Proje kapsamında bayan teşebbüsçüler, mağaza keşif ve altyapısından başlayarak, mentorluk ve eğitime, satış ve pazarlamadan, depolamaya kadar birçok teşvik ve takviyeden yararlanıyor. Kira dayanağı, 2 yıl vadeli ek prim takviyesi, reklam ve tanıtım alanında takviyelerden yararlanan bayiler, Yeni Jenerasyon Liderlik eğitimi de alıyorlar. Proje kapsamında 2023 yılında bayi ve çalışanlarından oluşan 372 bireye yüz yüze ve online eğitimler verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar