Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bel Fıtıklarında Erken İyileşme Mümkün Olabiliyor

Bel Fıtıklarında Erken İyileşme Mümkün Olabiliyor

admin admin -
53 0

Bel ağrıları günümüzde sıklıkla gündeme gelen ve her yaş kümesini yakından ilgilendiren bir sıhhat sorunu olarak ortaya çıkıyor. Bu ağrıların nedeni doğuştan gelen yapısal farklılıklar olabildiği üzere, travmalar yahut çok zorlama üzere durumlar da olabiliyor. Bel fıtıkları, bel kayması ve omurga kanalında daralma üzere hastalıklarda birtakım durumlarda tedavi için ameliyat gerekebiliyor. Son periyotlarda geliştirilen endoskopik cerrahi teknikler bel ameliyatlarında olduğu üzere birden fazla omurga ameliyatlarında da hastaların süratle sıhhatine kavuşmasına imkan sağlıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Omurga Merkezi’nden Doç. Dr. Salim Şentürk, Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde düzenlenen “Endoskopik Lomber Cerrahi Teknikler” bahisli toplantıda bilhassa bel ağrılarının nedenleri ve şimdiki tedavi yaklaşımları hakkında değerli bilgiler verdi.

Endoskopik lomber cerrahi teknikler süratle yaygınlaşıyor

Başkanlığını Omurga Merkezi’nden Prof. Dr. Onur Yaman ve Doç. Dr. Salim Şentürk’ün yaptığı toplantı ülkemizin önde gelen beyin ve hudut cerrahisi uzmanlarını buluşturdu. Toplantıda canlı olay eşliğinde endoskopik lomber cerrahinin incelikleri masaya yatırıldı. Doç. Dr. Salim Şentürk minimal invaziv omurga cerrahisinin son yıllarda hayli öne çıktığını belirterek şu açıklamaları yaptı;

“Minimal invaziv omurga cerrahisi; dünyada olduğu üzere ülkemizde de popülerliği artan, gitgide tabiplerin daha çok ilgi duyduğu bir cerrahi saha haline geldi. Birebir vakitte hastalar da bu cerrahi teknikler ile ameliyat olmak istiyor. Ama omurga cerrahisinde uygulanan minimal invaziv yani küçük kesi yollar özel eğitimler gerektiren cerrahi tekniklerdir. Biz de deneyimlerimizi, hastanemizde uyguladığımız canlı cerrahilerle meslektaşlarımıza aktardık ve her tarafıyla bu teknikleri konuştuk. 2024 yılında da toplantılarımız devam edecek.“

Uzun süren bel ağrılarının nedeni bel fıtığı yahut bel kayması olabilir

Bel ve bacak ağrılarının nedeni çoğunlukla yanlış duruş konumu, ani zorlama yahut kas zayıflığı üzere mekanik nedenler olabilmektedir. Bu ağrılar medikal tedavi ve istirahat ile tabiatıyla iyileşebildiği üzere uzun süren bel ağrılarının altında bel fıtığı yahut bel kayması üzere rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu türlü durumlarda ise şikayetlerin geçmemesi durumunda cerrahi tedavi alternatifleri uygulanmaktadır. Bel ve bacak ağrılarının sebebi değerlendirilmekte, kalıcı tedavisinde cerrahinin yeri göz gerisi edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir;  Aliağa'da Cumhuriyetin 100.Yıl Kutlamaları Başladı

Günübirlik bu prosedürle hastalar süratle iyileşiyor

Bel bölgesinde görülen hastalıkların cerrahi tedavisinde geçmişten günümüze kadar birçok prosedür kullanılmıştır. Cerrahi usullerde; açık cerrahi, mikrocerrahi üzere alternatiflerin yanı sıra şimdiki tekniklerden birisi de endoskopik cerrahidir. Endoskopik cerrahinin öteki cerrahi usullerden farkı ise bel bölgesinde yalnızca 7 milimetrelik bir kesi olması ve tüm sürecin bu kesi içinden yapılabilmesidir. Açılan kesinin içerisine bir kamera yerleştirilmekte ve 4.1 milimetrelik bir boşluktan tüm cerrahi müdahale tamamlanabilmektedir. Hem hastaya hem de tabibe konfor sağlayan bu prosedür ile hastalarda kas ve kemik kaybı oluşmaması, süreç sırasında hasar riskinin en aza indirilmesi sayesinde süratli düzgünleşme ve birebir gün taburculuk üzere ayrıcalıklar sunulmaktadır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar