Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brisa, 2023 yılının ilk yarısındaki güçlü performansı ve etkin finansal yönetimi ile sürdürülebilir büyümesini devam ettirdi.

Brisa, 2023 yılının ilk yarısındaki güçlü performansı ve etkin finansal yönetimi ile sürdürülebilir büyümesini devam ettirdi.

admin admin -
70 0

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki olan Türkiye lastik dalının mobilite önderi Brisa, 2023 yılının birinci yarısında dengeli satış kanalları ve yüksek marka gücü ile güçlü bir performans gösterdi ve cirosunu %54 artırarak, 9,1 milyar TL’ye ulaştırdı. 

Şirket, yılın birinci yarısında yaşanan enflasyonist ortam ve kur kaynaklı maliyet artışlarına rağmen yapılan riskten korunma süreçleri ve faal fiyatlama stratejisi sonucunda operasyonel karlılığını korudu ve faaliyet karında %48 artış gösterdi.

Yılın birinci yarısında, şirketin net karı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran tek seferlik vergiler hariç bakıldığında %48 artarak 1 milyar 380 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik bölümünün mobilite önderi Brisa, 1 Ocak-30 Haziran 2023 periyoduna ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2023 yılı birinci yarısında hem Türkiye hem de memleketler arası pazarlarda talebin baskılandığı ortamda Brisa, istikrarlı satış kanalları ve yüksek marka gücü ile güçlü performans göstererek cirosunu %54 artırdı. Yılın birinci yarısında şirketin toplam cirosu 9,1 milyar milyar TL olarak gerçekleşti. Şirket, bu devirde operasyonel karlılığını korudu ve faaliyet karında %48 artış gösterdi. Brisa’nın 2023 yılı birinci yarı net karı 1 milyar 147 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu periyotta bilhassa bir kezlik alınan sarsıntı vergisi üzere değerli tek seferlik sarfiyatlar hariç tutulduğunda Brisa’nın net karı 1 milyar 380 milyon TL oldu ve geçen yıla nazaran %48 artış gösterdi. Brisa bu devirde birinci kurumsal bonusunu ihraç etti, bununla birlikte aktif finansman süreçlerine devam ederek hem yabancı para konumunu güçlü tuttu hem de finansman maliyetlerindeki artışları limitledi.

Brisa, 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş zelzelesinin birinci anından itibaren sarsıntı bölgesinde maddi, manevi tüm imkanları ile seferber oldu ve yılın birinci yarısında, bayilerinin iş sürekliliğine ve bölgedeki güzelleşme sürecine olan takviyelerini devam ettirdi. 

İlginizi Çekebilir;  Doğuş Otomotiv Polonyalı Wielton ile distribütörlük anlaşması imzaladı

Şirketin 2023 yılı birinci yarı sonuçlarını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü: “6 Şubat’ta meydana gelen zelzelenin akabinde Brisa olarak bölgede yaraları sarmaya devam ediyoruz. Bölgenin tahlil bekleyen en kıymetli hususlarının başında eğitim geliyor. Sabancı Vakfı ve şirketimizin ortaklarından Bridgestone’un katkılarıyla Hatay Dörtyol’da Sabancı Lassa Ortaokulu’nu hizmete açtık. Tıpkı devirde bayilerimizin iş sürekliliği için, sarsıntı nedeniyle mağazaları hasar görmüş bayilerimize özel, 20’nin üzerinde taşınabilir konteyner mağazanın üretimini ve bölgeye gönderimini gerçekleştirdik. 

Bu periyotta, stratejik iş amaçlarımıza ulaşma istikametindeki faaliyetlerimizi de güçlü bir formda sürdürdük. Brisa, istikrarlı satış kanalları ve marka gücü ile büyüme öyküsüne, mobilite tahlilleri işini geliştirmeye yeni yatırımlarla devam etti. Mobilite merkezleri olarak konumlandırdığımız süratli bakım servis zinciri Otopratik ve Propratik mağazalarımıza yenilerini kattık. Şu anda Türkiye’de 96 noktada Otopratik, 21 noktada Propratik mağazamız var. 2023 yılında toplam 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Bir yandan da elektrikli araç dönüşümüne güçlü bir formda hazırlanıyoruz. Otopratik mağazalarımızı elektrikli araç bakımında birinci akla gelen noktalar olmak üzere yeni kuşağın yetkinlikleri ile donatıyoruz. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında kıymetli bir kriter olan şarj istasyonu yatırımlarımızı artırıyoruz ve yıl sonunda istasyon sayımızı neredeyse 2 katına çıkartarak 70 istasyona çıkmayı hedefliyoruz. 

Elektrikli araç üretiminin önümüzdeki 5 yılda toplam araç pazarının %50’si olması bekleniyor. Brisa olarak, ARGE ve teknoloji gücümüz ile otomotiv üreticilerinin elektrifikasyonla birlikte gelecekteki gereksinimlerine yanıt verebilecek güçteyiz. Bu periyotta elektrikli araçlara yönelik Enliten teknolojisi ile üretiğimiz lastiklerimizi pazara sunduk. Hem Türkiye’de hem de globalde otomotiv üreticilerine ve yenileme kanalında araç sahiplerine elektrikli araçlar için lastik tedarik ediyoruz. Mobilite seyahatimizde kıymetli bir kilometre taşı olan Arvento Taşınabilir Sistemler’i bünyemize katmamızın akabinde, bilhassa araç datalarına dayalı sistemlerle, bölümde birinci olacak mobilite tahlillerini ve eserlerini pazara sunmaya hazırlanıyoruz. 

İlginizi Çekebilir;  Yaş Meyve Sebze Sektörü Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya Pazarında Büyümek İstiyor

Uluslararası pazarlarda büyüme gayemiz kapsamında, markalaşma yatırımlarımızı güçlendirerek, yılın birinci 6 ayında Lassa markamızla, Avrupa ve Avrupa dışı pazarlarda toplam 18 ülkede pazar hissemizi artırdık. Bilhassa Avrupa dışındaki pazarlarda, Lassa markamız, pazarın üzerinde bir performans sergiledi. 

Brisa, tüm çalışmalarının temelinde olan sürdürülebilirlik konusunda, 2050’de net sıfır emisyon amacına gerçek emin adımlarla ilerliyor. Sürdürülebilirliğin her alanında risklerimizi belirliyor, ölçümlüyor ve aksiyonlarımızı planlıyoruz. Sustainalytics ESG Risk Degerlendirmesinde çalışmalarımız Düşük Risk düzeyinde degerlendirildi. Bu devir, karbonsuzlaşma yol haritamız kapsamında aksiyonlarımızı muvaffakiyetle hayata geçirdik.   Bu kapsamda hem İzmit hem de Aksaray Fabrikalarımızda ısı pompası kurulumlarımızı başlattık. Sürdürülebilirlik risklerimizin degerlendirmesinde en kıymetli mevzu olan Hudutta Karbon Ayarlama Mekanizması’nın kesimimize ve iş alanımıza tesiriyle ilgili finansal değerlendirmelerimizi yaptık. Öteki yandan, projelerimizin farklı platformlarda da kıymet görmesi bizleri gururlandırıyor. İzmit Fabrikamızda üretim alanında her alanda eşit ısı dağılımı sağlayan, IoT tabanlı Akıllı Fabrika Isıtma Denetim Sitemi projemiz, IDC Awards’ta sürdürülebilirlik kategorisinde yılın projesi seçildi. Bu devirde, şirketimizin güçlü bir performans sergilemesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar