Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bu Proje ile Hepatobiliyer Cerrahide Kaygı ve İyileşme Kalitesi Arasındaki İlişki İncelenecek

Bu Proje ile Hepatobiliyer Cerrahide Kaygı ve İyileşme Kalitesi Arasındaki İlişki İncelenecek

admin admin -
59 0

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Esma Özşaker’in yürütücülüğünü yaptığı “Hepatobiliyer Cerrahi Hastalarında Ameliyat Öncesi ve Sonrası Tasa ile Ameliyat Sonrası Düzgünleşme Kalitesi Ortasındaki İlişki” başlıklı proje TÜBİTAK 1002 B Acil Dayanak Modülü programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje ile hepatobiliyer cerrahi hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası telaş ile ameliyat sonrası güzelleşme kalitesi ortasındaki münasebet incelendi.

Projeyi gerçekleştiren takımı tebrik ederek muvaffakiyetler dileyen  Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin,  tam akredite, öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesi olduğunu, bilim insanları tarafından hazırlanan nitelikli projelerin başta TÜBİTAK olmak üzere ulusal ve memleketler arası kurum ve kuruluşlar tarafından takviye görmeye devam ettiğini söyledi.

Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Esma Özşaker, “Hasta olmak, biyolojik, ruhsal, toplumsal, ekonomik birçok faktörü etkileyen tıbbi açıdan fizyolojik istikrar durumunun bozulmasını kapsayan bir ömür krizi olarak kıymetlendirilir. Fizikî hastalığın getirdiği engellemeler, çaresizlik, yeterliliğin kaybı kaygısı, beden organ ve bölgelerinin zedeleneceği telaşı, vefat korkusu, hastalığa yüklenen mana kişinin yaşadığı anksiyetenin şiddetini tesirler. Ameliyat öncesi anksiyete, cerrahi süreç planlanan hastaların yüzde 80 ile yüzde 92’sinin yaşadığı yaygın ruhsal ve fizyolojik bileşenleri olan bir sendromdur. Yapılan araştırmalar ameliyat olacak hastaların orta seviyeden panik derecesine varabilen tasa yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Ameliyat öncesi yüksek seviye anksiyete yaşayan hastalarda, ameliyat sonrası devirde yüksek seviyede ağrı insidansı, immün sistemde zayıflama ve enfeksiyon riskinde artma, analjezik kullanımında artma, yara güzelleşmesinde gecikme, pesimist ruh hali ve uzun vadeli hastanede yatış üzere olumsuz tesirler izlenir. Ameliyat öncesi anksiyete ameliyat sonrası erken güzelleşmeyi değerli ölçüde etkileyebilir. Yaşanabilecek tüm bu aksilikler hastanın hastanede yatış mühletini uzatmakta ve maliyeti artırmaktadır. Ayrıyeten ameliyat sonrası yatış mühletinin uzamasına bağlı hasta bakım ve tedavi kalitesinde azalma ve sıhhat profesyonellerinde tükenmişlik ortaya çıkabilecek ikincil sorunlardır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  İBB'ye "Yılın Dijital Lideri" ödülü

“Araştırmamız alanda yapılacak çalışmalara yol gösterecek” 

Araştırma kozmosunun Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Kliniğinde yatış yapan hepatobiliyer cerrahi hastalarının oluşturduğunu söz eden Doç. Dr. Esma Özşaker, “Veriler Ocak – Eylül 2023 tarihleri ortasında, hastaların sosyodemografik bilgilerini ve ameliyat ile ilgili bilgileri içeren toplan 24 sorudan oluşan Hasta Tanıtım Formu, STAI-Durumluk ve Daima Telaş Ölçeği ve Güzelleşme Kalitesi-40 Ölçeği (QoR-40) kullanılarak toplanacaktır. Araştırmaya katılmaya istekli hastalara ameliyat öncesi çalışmanın emeli ve formların doldurulması ile ilgili açıklamalar yapıldıktan sonra, ameliyat öncesi ve sonrası makul müddetlerde yüz yüze görüşülerek formlar doldurulacaktır. Çalışmada sonucunda; ameliyat öncesi hastaların durumluk korku seviyeleri ve daima korku seviyeleri; ameliyat sonrası hastaların durumluk korku seviyeleri ve düzgünleşme seviyeleri; ameliyat öncesi durumluk telaş ile ameliyat sonrası durumluk korku ve güzelleşme seviyeleri ortasındaki alaka; ameliyat öncesi daima telaş ile ameliyat sonrası durumluk korku ve düzgünleşme seviyeleri ortasındaki alaka; ameliyat sonrası durumluk tasa ile düzgünleşme seviyesi ortasındaki münasebet; hastaların tanımlayıcı özelliklerine nazaran ameliyat öncesi ve sonrası durumluk-sürekli telaş ve düzgünleşme seviyeleri ortasında istatistiksel fark olup olmadığı incelenecektir. Hepatobiliyer cerrahi hastalarında korku seviyelerinin tanımlanması ve ameliyat sonrası düzgünleşme kalitesi ile münasebetinin belirlenmesi hasta bakım kalitesinin arttırılmasında değerli rol oynayacağı ve bu alanda yapılacak çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir” dedi.

Proje Yürütücülüğünü Doç. Dr. Esma Özşaker’in yaptığı 6 ay sürecek olan bilimsel çalışmada Araştırma Vazifelisi  Züleyha Aykut da misyon alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar