Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Büyüdükçe Gençleşen SosyalBen Vakfı 10 Yaşında

Büyüdükçe Gençleşen SosyalBen Vakfı 10 Yaşında

admin admin -
56 0

Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş ortası çocukların yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri gayesiyle çalışan SosyalBen Vakfı, 9 Eylül’de Kuvvetli PSM’de 10’uncu yaşını kutladı. SosyalBen Vakfı Gönüllüleri, Destekçileri, Heyet ve Konsey Üyeleri’nin katıldığı gecede; yeteneklerini keşfeden ve geliştirmek için çalışan SosyalBen Çocukları, ilham aldıkları isimlerle birlikte sahnedeydi.

 Sanatsal ve kültürel faaliyetlere erişemeyen çocuklara ‘deneyimi’ götürerek, yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için çalışan SosyalBen Vakfı 2013’ten bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Vakfın Kurucusu Ece Çiftçi’nin, en yalın haliyle “köy enstitülerinin çağdaş hali” olarak tanımladığı SosyalBen; 7-13 yaş aralığındaki, taşımalı eğitimle tahsil gören çocukların, yeteneklerini keşfetmelerini, güçlendirmelerini ve akabinde uzmanlar eşliğinde yönlendirilmelerini sağlayan atölye çalışmalarını taşınabilir olarak köy ve ilçe merkezlerindeki okullara ulaştırıyor. Akranları ile eşit imkanlara sahip olmayan çocukların nitelikli eğitime erişim hakkı için çalışmalar sürdürüyor. 

SosyalBen Fotoğraf, Müzik, Dans, Yaratıcı Müelliflik, İcat, Oyun, Spor, Kısa Sinema ve Fotoğrafçılık üzere maharet temelli atölye çalışmalarıyla çocuklara kültürel ve sportif aktivitelerle tanışma imkanı ve bir tecrübe alanı sağlıyor. Saha çalışması ismi verilen bu çalışmalarda atölye çalışmalarının teknik kazanımlarının yanı sıra çocukların toplumsal gelişim ve toplumsal kimliklerini desteklemek, ufuklarını genişletmek, özgüvenlerini güçlendirerek daha keyifli bireyler olarak yetişmelerine katkı yapmak, paylaşım ve toplumsal hayat şuuru kazanmalarını desteklemek mümkün oluyor. 

10 yılda, 13 bini aşan gönüllüsüyle, 11 Ülkede ve Türkiye’de 76 vilayette çalışmalar yürüten SosyalBen Vakfı 60.000 çocuğun hayatına dokundu. Bu sürdürülebilir muvaffakiyet, 9 Eylül’de Güçlü PSM’de düzenlenen gecede; SosyalBen Vakfı Gönüllüleri, Destekçileri, Heyet ve Şura Üyeleri’nin iştiraki ve yeteneklerini göstermek için sahneye çıkan SosyalBen çocuklarının heyecanı eşliğinde kutlandı. Sunuculuğunu Beğenilen Atasoy ve Alp Özgen’in üstlendiği gece SosyalBen Vakfı’nın 10’uncu Yıl Belgeseli’nin gösterimiyle başlarken, akabinde her bir SosyalBen atölyesi için o alanda yeteneğini keşfeden çocuklar sahneye çıktı. His dolu buluşmada memnunluk, hüzün, gurur bir ortada yaşandı. SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi ise yaptığı konuşmada hislerini şu halde lisana getirdi: “Bugün bu salon, diğerlerinin ömrüne değer veren, birlikte güzelleşmeye inanan çok kıymetli şahıslarla dolu. Her birinize, çocukların yeteneklerine ve hayallerine inandığınız için teşekkür etmek istiyorum. Bugünün en büyük manası ortak bir hayalin gerçeğe dönüşmesi. Çocuk yaşta saha çalışmalarına başlarken umutlu ve inançlıydım evet. Ancak bu kadar büyük ve hoş bir SosyalBen Ailesini hayal etmem mümkün değildi. Daima birlikte -Gönüllülerimiz, Destekçilerimiz, Konseylerimiz, Küresel Partnerlerimiz ve İktisadi İşletmelerimizle- sürdürülebilirliğin ve şimdiden gelecek 10 yaşımızın da habercisiyiz. Büyüdükçe gençleşen, gençleştikçe sadeleşen bir SosyalBen olarak, ulaşılmadık çocuk kalmayana dek çalışmaya devam edeceğiz.”

SosyalBen Vakfı Hakkında:

SosyalBen Vakfı, 7-13 yaş ortası çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlayan; bu gaye doğrultusunda şahsî gelişimlerine katkı yapacak ulusal ve milletlerarası seviyede saha ve eğitim çalışmaları gerçekleştiren; çocuk ve gençlerin yaşadıkları dünyadan sorumlu yetişkinler olarak yetişmeleri için toplumsal sorumluluk, girişimcilik ve gönüllülük şuurlarını ve hünerlerini güçlendirmeyi amaçlayan, çalışmalarını 18-25 yaş ortası üniversite öğrencisi gönüllüleri ile gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur. SosyalBen Vakfı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7 – 13 yaş aralığındaki çocukların toplumsal gelişim ve toplumsal kimliklerini desteklemek; ufuklarını genişletmek, özgüvenlerini güçlendirerek daha keyifli bireyler olarak yetişmelerine katkı yapmak; paylaşım ve toplumsal hayat şuuru kazanmalarını desteklemek ve tüm bunların sürekliliğini sağlamak misyonu ve toplumsal benliğinin ve yeteneklerinin farkında güçlü kuşaklardan oluşan bir toplum vizyonu ile çalışmaktadır.

Ece Çiftçi Hakkında:

SosyalBen Vakfı Kurucusu ve Gençlik Kooperatifi yaratıcısı Ece Çiftçi, 2012 yılında New York Üniversitesinin İrtibat Hünerleri programından mezun olduktan sonra sosyoloji lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Toplumsal Projeler ve Sivil Toplum İdaresi alanında yüksek lisans yaptı. Şu anda Antropoloji doktorasına devam ediyor. 2013 yılında kurduğu SosyalBen Vakfı ile birlikte hoş çalışmalara imza atan Ece Çiftçi ulusal ve milletlerarası pek çok platformda konuşmacı olarak yer aldı. Genç bir toplumsal teşebbüsçü ve sosyolog olan Çiftçi, “Hayallerime Dünya İnandı” diyerek çıktığı bu yolda SosyalBen Vakfı ile 11 ülkeden 60.000’i aşkın çocuğa umut oldu. Ece Çifti, 2018’de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği “Gelecek Vadeden Genç Liderler” merasiminde ödül alan birinci Türk oldu ve dünya listesinde yerini aldı… Birebir vakitte Forbes Dergisi’nin listelediği “Türkiye’nin en başarılı 30 yaş altı 30 genci” ve “40 Yaş Altı 40 İş İnsanı” listelerinde yer aldı. Ece Çiftçi her geçen gün toplumsal faydayı üst seviyeye çıkaracak farklı toplumsal teşebbüs fikirleriyle büyümeye devam ediyor. (ece-ciftci.com/)

 

İlginizi Çekebilir;  Maya vakfı deprem felaketlerinin travmatik etkilerini azaltmak için çalışıyor 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar