Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, AB’nin Başkenti Brüksel’de

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, AB’nin Başkenti Brüksel’de

admin admin -
51 0

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, Avrupa Birliği’nin (AB) Başşehri kabul edilen Brüksel’de, muhtemel afet durumlarına ait geliştirilen “Kardeş Kent+Afet İşbirliği” projesinin sunumunu yaptı. Taşdelen’in sunumu, Fransa, Hollanda, İtalya üzere AB üyesi ülkelerdeki lokal idarelerin temsilcilerince büyük ilgi gördü. Projenin memleketler arası hale getirilmesi de gündeme geldi.

 

Avrupa Bölgeler ve Kentler Haftası (The European Week of Regions and Cities) haftası kapsamında düzenlenen toplantıya davet edilen Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, AB’nin Başkent’i Brüksel’e gitti. 

 

BRÜKSEL’DE AFET İDARESİ SUNUMU

Taşdelen’e, bir mühlet evvel Ankara Çankaya Belediyesi, İzmir Konak Belediyesi ve İstanbul Kadıköy Belediyesi ortasındaki “Kardeş Kent+Afet İşbirliği” üçlü protokolüne imza atan Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı da eşlik etti. Taşdelen, toplantıda, Türkiye’den seçilen tek belediye paydaşlığı olan Çankaya Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nin muhtemel afet durumunda, dayanışma ile gerçekleştireceği “Afet Yönetimi” konusunda bir sunum yaptı. 

 

AB’NİN MAHALLÎ İDARELERİNİN İLGİSİ

Toplantıda mahallî idarelerin muhtemel afet durumunda birbirlerine dayanak olmasını kolaylaştıracak modeli anlatan Taşdelen’in sunumu, Fransa, İtalya, Hollanda, Portekiz, Bulgaristan üzere AB üyesi ülkelerdeki mahallî idarelerin temsilcileri tarafından büyük bir ilgi gördü. Çankaya ve Kadıköy Belediyelerinin geliştirdiği projenin milletlerarası hale getirilmesi konusunda da görüşmeler yapıldığı öğrenildi. 

 

TAŞDELEN: PROJEMİZ BÜYÜK BİR İLGİ GÖRDÜ

Taşdelen, twitter hesabından şunları yazdı:

“Kadıköy Belediyesi ile yaptığımız ‘Kardeş Kent+Afet İşbirliği’ Projemizin sunumunu Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Bölgeler ve Kentler Haftası’nda yaptık. Kadıköy Belediye Liderimiz @serdildara ile birlikte hayata geçirdiğimiz projemiz büyük ilgi ile karşılandı.”

 

AFET KARDEŞLİĞİ PROTOKOLÜNÜN KAPSAMI

Türkiye’de bir birinci olan ve muhtemel afet durumlarında dayanışmayı ve iş birliğini artırmak hedefini taşıyan protokol, Konak, Kadıköy ve Çankaya Belediyeleri afet öncesi ve sonrasına ait tüm faaliyetlerde ortak çalışmalarını kapsıyor. Protokol kapsamında muhtemel afetlerde arama-kurtarma ekipleri, gezici aşevleri, taşınabilir fırınlar, ikram araçları üzere tüm teknik grup ve ekipmanlarıyla birbirleriyle tam dayanışma içerisinde hareket edecek.

İlginizi Çekebilir;  Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden Merhum Başbakan Adnan Menderes Anısına beş farklı noktada lokma hayrı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar