Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çevrimiçi İşlem Hacmi 2027’ye Kadar 891 Milyon Dolardan Fazla Gelir Getirecek

Çevrimiçi İşlem Hacmi 2027’ye Kadar 891 Milyon Dolardan Fazla Gelir Getirecek

admin admin -
68 0

Dijital dönüşümün yaygınlaşması, bireylerin alışveriş yapma halini değiştirdi. E-ticaretin büyümesi, kredi kartlarının en yaygın ödeme usulü olarak kullanılmasına yol açtı. Lakin bu sürecin yanlış idaresi, şirket ve müşteri bilgilerinin bütünlüğünü ve güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Nilson’un çeşitli raporlarına nazaran, 2022’de yapılan süreç hacmi 2021’e nazaran %7,5 artışla 624,860 milyar dolara ulaştı ve bu süreçlerin 2027’ye kadar 891 milyon dolardan fazla gelir getirmesi bekleniyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard, öngörülen tehditlere karşı şirketlerin yeni PCI DSS güvenlik standardına nasıl adapte olabileceğine dair 6 ipucunu sıralıyor.

 

Çevrimiçi süreçlere yönelik binlerce tehdit bulunuyor. Nilson’un çeşitli raporlarına nazaran, 2022’de yapılan süreç hacmi 2021’e nazaran %7,5 artışla 624,860 milyar dolara ulaştı ve bu süreçlerin 2027’ye kadar 891 milyon dolardan fazla gelir getirmesi bekleniyor. Bu durum şirketler ismine, kart sahiplerinin şahsî ve bankacılık bilgilerini sistemlerde korumak için sıkı güvenlik tedbirleri almaları gerektiği manasına geliyor. Bu müdafaayı denetleyen ve geliştiren Ödeme Kartı Sanayisi Bilgi Güvenliği Standartları Kurulu (PCI DSS), inançlı ödemelerin yaygınlaşması hedefiyle kredi ve banka kartı süreçlerini, data hırsızlığı ve dolandırıcılığa karşı güvenlik standartlarını, ağ mimarisini, yazılım dizaynını ve başka kritik tedbirleri yöneten global bir ödeme güvenliği forumu olarak 2004’ten bu yana misyon alıyor. 

 

Konsey, şu anda mevcut sistemleri 3.2.1 sürümünde olmasına karşın Mart 2022’de, kuruluşların Mart 2025’e kadar uyması gereken en son 4.0 sürümünü tanıttı. Bu geçiş periyodunda, şirketlerin değişikliklere adapte olmaları ve yürürlüğe girdiklerinde düzenlemelere uymak için gereken güvenlik uygulamalarını ve tekliflerini hayata geçirmeleri ehemmiyet taşıyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard, sürüm 4.0’daki değerli değişiklikleri ve yeni güvenlik standardına ahenk sağlamak isteyen şirketler için 6 ipucunu paylaşıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Veeam, Kacy Hassack'i İnsan Kaynakları ve Kültür Direktörü Olarak Atadı

 

1. Özelleştirme ve uygulama esnekliği: Güncellenmiş versiyon, özelleştirilmiş uygulamaya müsaade vererek şirketlere ihtiyaçları karşılamada daha fazla esneklik sağlıyor. Şirketler, muhakkak gereklilikleri karşılamadaki etkinliklerini gerekçelendirebildikleri sürece kendi denetimlerini tasarlayabiliyorlar. Mevcut kuralcı uygulama yahut yeni özelleştirilmiş uygulama ortasında seçim yapabiliyor ve telafi edici denetimleri kullanma seçeneğini ortadan kaldırabiliyorlar.

 

2. Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA): PCI DSS, uzaktan erişimin yanı sıra kart sahibi data ortamına (CDE) yönetici erişimi için çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) mecburî kılıyor. MFA’nın aktifleştirilmesi, kimliklerin korunmasına ve hassas bilgileri işleyen sistemlere erişime yardımcı olan güçlü bir erişim denetimi katmanı sağlıyor.

 

3. Bilgi şifrelemeye daha fazla kıymet verilmesi: Yeni standart, data ihlali olaylarının sayısındaki artış ve yeni güvenlik açıkları nedeniyle depolanan kimlik doğrulama bilgilerinin şifrelenmesini gerektiriyor. Sürüm 3.2.1’de ise, şifreleme yalnızca bir tavsiye olarak sunuluyordu.

 

4. DESV’nin (Belirlenmiş Kuruluşlar Ek Doğrulaması) uzatılması: Önceki versiyonda, yalnızca güvenlik olayları yaşayan yahut Kurul tarafından belirlenen kriterleri karşılayan kuruluşlar ek gerekliliklere uymak zorundaydı. Sürüm 4.0’da bu gereklilikler, bilhassa kritik denetimlerin periyodik olarak gözden geçirilmesiyle ilgili olanlar olmak üzere, tüm kuruluşlar için geçerli hale geliyor.

 

5. Tehdit idaresi: Bu özellik, kart sahibi bilgilerinin güvenliğini etkileyen potansiyel risklerin tanımlanmasını ve yönetilmesini içeriyor. Hem ağın hem de kart sahibi datalarını depolayan ve ileten aygıtların daima tehdit izlemesi ve yama idaresi tedbirleri, devam eden bu riski ele almak için en âlâ uygulamaların bir kesimi olarak uygulanmalıdır. Uç nokta güvenlik tahlilleri, ödeme aygıtlarını ve bunlarla alakalı tüm hassas bilgileri korumak için hizmetler sunuyor.

 

6. Uydurma Erişim Noktası tespiti: Yeni standart, kart sahibi datalarının depolandığı yahut aktarıldığı tüm ağların bir modülü olarak, bu ağın kendisi kablosuz ilişki içermese bile, uydurma erişim noktası tespitini gerektiriyor. Sürüm 3.2.1’de, düzmece erişim noktası tespiti sadece kablosuz irtibat kullanımdayken gerekiyordu.

İlginizi Çekebilir;  Büyük dil modelleri ile gelen beş önemli risk

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar