Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çiğli Belediyesi “Devrim İçin 1935” Anıtını İlk Yerine Taşındı

Çiğli Belediyesi “Devrim İçin 1935” Anıtını İlk Yerine Taşındı

admin admin -
13 0

Çiğli Belediyesi, 1935 yılında devrin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılarak Çiğli’ye ikram edilen “Devrim için 1935” Anıtı ve uzun yıllardır kayıp olan Atatürk Büstünü düzenlediği merasimle özgün yerine birinci haliyle tekrar konumlandırdı.

İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından Atatürk ihtilallerini hatırlatmak maksadıyla İzmir’in 6 köyüne ikram edilmek üzere yaptırılan “Devrim için 1935” Anıtı ve Atatürk Büstü, Çiğli Belediyesi’nin teşebbüsleri sonucunda bulundu. Son olarak 1994 yılında devrin belediye liderinin talimatıyla kaldırılan anıt, 29 yıl sonra Kasaplar Meydanı’ndaki orjinal yerini aldı. Merasime Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, heykelin akıbeti için yıllarca çaba eden Çiğlili öğretmen Süleyman Dinçer’in çocukları, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar iştirak gösterdi.

Başkan Gümrükçü: “Bu Anıt; Atatürk’e ve ihtilallerine bağlılığımızın tescili”

Bu anıtın Çiğli’nin kent belleği ve kimliği açısından çok kıymetli olduğunu vurgulayan Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, “İlçemiz binlerce yıllık tarihi ile İzmir’in en güzide yerleşim yerlerinin başında geliyor. Bizlerde bu tarihi yaşatmak ve gelecek jenerasyonlara aktarmak için ağır bir biçimde çalışıyoruz. Bugün benim için çok değerli bir gün. Harmandalı’da bulunan Antik Kent ve Köyiçi Mahallesi’ndeki tescili camimiz üzere ilçemiz açısından tarihi bir ehemmiyete sahip olan ‘Devrim İçin 1935’ Anıtını 29 yıl sonra birinci haliyle özgün yerine taşımanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. 1935 yılında devrin İzmir Valisi Kazım Dirik’in Ödemiş, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı ve Çiğli’ye armağan etmek için yaptırdığı ve devrimcilik prensibini hatırlatması hedefiyle düsturuna ‘Devrim İçin 1935’ yazdırdığı Anıt, 1980 darbesi ve sonrasındaki yıllarda ihtilal zıddı anlayış tarafından ortadan kaldırılıyor. O devir Köy Enstitüleri Mezunu öğretmen Süleyman Dinçer, bu hususta büyük uğraşlar verse de somut bir sonuca ulaşamıyor. Anıtın akıbeti bilinmeyen bir formda günümüze geliniyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Gemlik Belediyesin'nden Küçük sanayiye yol desteği

“29 yıldır kayıptı 7 ayda bulduk”

Büstün tekrar Kasaplar Meydanı’ndaki yerini alması için ağır bir gayret sarf ettiklerini söz eden Lider Gümrükçü, “Süleyman Dinçer’in kütüphanemde bulunan ve büstün öyküsünden bahsettiği ‘Çitlenbik Kayayı Çatlattı’ kitabından hakim olduğum mevzuyla ilgili Süleyman Bey’in kızından gelen mektup sonrası araştırmalarımızı derinleştirdik. 7 ay üzere bir müddette Kaklıç’ta Heykel Atölyesi olarak kullandığımız yerin deposunda anıta ulaştık lakin kırık döküktü. Vakit kaybetmeden tamirini yaptık. Anıtın tarihi eser statüsünde olmasında ötürü bürokratik süreçler uzun sürse de özgün yerinde tekrar pozisyonlandırılması Cumhuriyetimizin 100. yılında bizlere nasip oldu. Çiğli olarak, bu anıt için verdiğimiz gayret ile hem Mustafa Kemal Atatürk’e hem de onun ihtilallerine olan bağlılığımızı bir kere daha tescilledik. Yaşadığı periyotta verdiği çabayla bizlere ışık tutan Süleyman Dinçer, ismini Çiğli’nin aydınlanma tarihine yazdırdı. Kendisi başta olmak üzere anıtın birinci haliyle özgün yerine taşınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ayşe Dinçer: “Utku Gümrükçü, babam kadar emek verdi”

Kaldırılan anıtın tekrar Çiğli’ye kazandırılması için büyük bir uğraş sarf eden Öğretmen Süleyman Dinçer’in kızı Ayşe Dinçer, “Babam nitekim bu büst için çok acı çekti ve büyük bir uğraş verdi. Biz bu çabaya birebir şahidiz. Tarihte ismi silinen bir belediye lideri bunu yaptı fakat ağabeyim daha sonra babamın çabasını sürdürdü ve anıtı bularak buraya bir kere daha konulmasına vesile oldu. Fakat sonra bir daha kaldırıldı ve ortadan yıllar geçti babam vefat etti. Daha sonra bizler ikinci defa basılan ‘Çitlenbik Kayayı Çatlattı’ kitabı ile bir arada bir mektup yazdık ve Utku Lidere ulaştırdık. Utku Liderimiz da bu mevzuda büyük bir uğraş verdi ve ‘Devrim İçin 1935’ yazısı da yazıldı. Bugün çok onurluyum çok teşekkür ederim” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Temsilcimiz Next Rüya, 4,2 milyon TL ödül havuzu bulunan PMPL Avrupa Şampiyonu oldu 

Serhat Dinçer: “Bu Anıt Çiğli’de Atatürk düşmanlarına karşı verilen gayretin simgesi”

Bu anıtın Atatürk düşmanlarına karşı verilen uğraşın bir simgesi olduğunu belirten Serhat Dinçer, “Bu anıtın geçmişini bilmeyenler ona bakınca sıradan bir Atatürk Büstü açılışı diyebilirler. Halbuki bu anıt hiç de sıradan bir anıt değil; bu anıt Çiğli’de geçmişte gericiliğe, Atatürk’e düşman olan insanlara karşı verilen çabanın simgesi. Ben bu anıta bakınca karanlıklar dünyasının şeytanlarına karşı verilen çabayı görüyorum. Bu anıta bakınca şeytanlar dünyasına indirilen bir şamar görüyorum. Bu şamarın indirilmesinde büyük hissesi olan Çiğli Belediye Lideri Sayın Utku Gümrükçü’ye çok teşekkür ediyorum. Bugün artık babam anıtın açılmasından sonra daha rahat uyuyacaktır. Bu anıta karşı yapılan akınları çok güzel hatırlıyorum. Ben çocukken resmi bayramlar kaldırılan artık de geri getirilen bu anıtın önünde kutlanırdı. 1989’da Karşıyaka Belediyesi Çiğli Şube Müdürü olarak misyona başladığımda kaldırılan bu heykelin geri getirilmesini ben sağladım. 12 Eylül’de Atatürk’e karşı olan, ihtilal sözcüğünden korkan bir yüzbaşı gelmiş ‘Devrim İçin 1935’ yazsının içini macunla doldurmuş, kaideyi de boyatmış. Ben o macunu kendi ellerimle heykelden söktüm. 1992’ye kadar anıt burada kaldı fakat o devir belediye lideri olan kişi anıtı etraf düzenlemesi münasebeti ile kaldırmak istedi. O vakit da babamın uğraşı başladı, davalar açtı ve davaları kazandı. Lakin o kişi bir mühlet sonra kamyon sürücüsü çarptı ve kırıldı diyerek anıtı  kaldırdı. Babam bir sefer daha dava açtı ve tekrar kazandı. Ama babamın ömrü gayretin sonunu görmeye yetmedi. Lakin özgününü Sevgili Utku Beyefendi Çiğli’ye kazandırdı. Kendisine bir defa daha teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar