Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. cinsel sağlığı sadece bedensel olarak düşünmeyin

cinsel sağlığı sadece bedensel olarak düşünmeyin

admin admin -
39 0

CİNSEL SIHHATİ YALNIZCA BEDENSEL OLARAK DÜŞÜNMEYİN
 

“Cinsel sıkıntılar; çocukluk devrinden itibaren kaynaklanan bir ‘’ilişki’’ meselesidir. Buradaki münasebet; cinsel bağlantı değil bireyler ortasındaki tüm bağlardır. Bu nedenle kendimizi tanımamız, anlamamız ve kendimizle ilgili yeni bakış açıları getirmeliyiz. Zira insanların hem ruhsal hem de bedensel sıhhati çok büyük ölçüde sağlıklı bir cinsel yaşama bağlıdır.” diyen Liv Hospital Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç, cinsel sıhhat ve cinsel fonksiyon bozukluklarını anlattı. 

Cinsel sıhhat nedir?
Cinselliğin sıhhatle bir arada anılması başta garip gelebilir. Ancak ‘’Cinsel sağlık’’ üremeden çok daha fazlasını içerir. Cinsel sıhhat; cinsel bir varlık olarak insanın yalnızca bedensel değil; duygusal, düşünsel ve toplumsal bütünlüğünü sağlayan, kişilik gelişimini, bağlantı ve sevginin paylaşımını olumlu istikamette zenginleştiren ve artıran sağlıklılık halidir.
Cinsel sıhhatin maksadı yalnızca üremek değil…
Cinsel sıhhatin maksadı; yalnızca üreme ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla sonlandırılmış tıbbı bakım ve danışmanlık değil tıpkı vakitte kişilik, ferdî bağlar ve ömrün güçlendirilmesidir. Cinsel sıhhat bir kişinin cinsel hayatını bir zorlama olmadan, memnun ve ziyan görmeden sürdürebilmesidir.

Cinsel sıhhat öğrenilmeli ve öğretilmelidir
Dünyada her yıl 500 binden fazla bayan gebelik ve doğum komplikasyonları nedeniyle ölmekte, bunların yalnızca 4bin kadarı gelişmiş ülkelerde meydana gelmektedir. Hala her yıl 10 milyon bebek mevti olmakta, bunların da neredeyse tümü gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmektedir. Doğurganlığı düzenleme hizmetlerinin yalnızca istenmeyen gebeliklerin önlenmesini değil, anne-çocuk ölümlerinin en az üçte birini önleyebileceği hesaplanmıştır. Cinsel yolla bulaşan bakterial ve viral enfeksiyonlar epidemi seviyesine ulaşmıştır. AIDS pandemisi yaş, cinsiyet, toplumsal durum ve cinsel davranış özelliği göstermeden milyonlarca insanı etkilemiştir. İşte tüm bu nedenlerden dolayıdır ki cinsel sıhhat öğrenilmeli ve öğretilmelidir.

İlginizi Çekebilir;  İBB'den Halk Sağlığı Hizmeti: Ücretsiz Kanser Taraması

Cinsel fonksiyon bozukluğu yaşayan kişi sayısı fazlalıkta
Yapılan araştırmalar, bayanların %30-60‘ının ömürleri boyunca en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını göstermektedir. 

5 unsurda cinsel fonksiyon bozukluk sebepleri

  • Cinsel istek bozuklukları: Azalmış cinsel istek, cinsellikten tiksinme.
  • Cinsel uyarılma bozuklukları: Kadında uyarılma, erkekte sertleşme bozukluğu.
  • Orgazm ile ilgili bozukluklar: Kadında orgazm sorunu, erkekte orgazm ve erken boşalma sorunu.
  • Cinsel ağrı bozuklukları: Disparonia (Ağrılı cinsel ilişki), vajinismus.
  • Genel tıbbı duruma bağlı cinsel fonksiyon bozuklukları: Kronik hastalık, ilaç kullanımı üzere.

Nedene yönelik tedavi planı çok önemli!
Cinsel fonksiyon bozukluklarını tedavisinde nedeni saptayıp, ona yönelik tedavi planlamak çok değerlidir. Unutulmamalıdır ki cinsel sıkıntılarımızı tek bir nedene bağlayarak ve zihinsel olarak o nedene saplanıp kalarak çözemeyiz. Çoklukla Cinsel sıkıntılar; çocukluk devrinden itibaren kaynaklanan bir ‘’ilişki’’ problemidir. Buradaki münasebet; cinsel münasebet değil bireyler ortasındaki tüm münasebetlerdir. Bu nedenle kendimizi tanımamız, anlamamız ve kendimizle ilgili yeni bakış açıları getirmeliyiz. Zira insanların hem ruhsal hem de bedensel sıhhati çok büyük ölçüde sağlıklı bir cinsel yaşama bağlıdır.    

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar