Haber 2023

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Çocuğunuz Grip Mevsimine Hazır mı?

Çocuğunuz Grip Mevsimine Hazır mı?

admin admin -
11 0

ÇOCUĞUNUZ GRİP MEVSİMİNE HAZIR MI?

Sonbahar ayları mevsim değişikliğinin en çok hissedildiği devirdir ve kış mevsiminin habercisidir. Hastalıkların sık görüldüğü bu aylarda, yetişkinler ve çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında ise ‘Paçavra Hastalığı’ olarak da bilinen grip geliyor. Çocuklar, ‘süper saçıcılar’ olarak gribin süratli bir formda yayılmasına neden olabiliyor. Ne kadar sağlıklı olunursa olunsun, herkes gribe yakalanabiliyor, bu nedenle gripten korunmak ehemmiyet taşıyor. Şişli Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Utkucan Uçkun, grip ve tedavisi hakkında bilgi verdi. 

Grip, influenza ismi verilen virüsler tarafından meydana gelen hastalık tablosuna denir. İnfluenza virüsünün; A, B ve C tipleri bulunmaktadır. Grip olaylarının birçoklarına ise influenza A ve B neden olmaktadır. Her kış farklı bir tip influenza virüsü, süratle yayılarak birçok kişiyi etkileyen bir grip salgınına neden olmakta ve ‘mevsimsel grip’ olarak isimlendirilen bu salgın ekseriyetle kışın 6-8 haftalık bir periyotta meydana gelmektedir. 

Damlacık yolu ve temas ile bulaşıyor

Grip, enfekte bir kişinin hapşırması yahut öksürmesi sonucu etrafa saçılan damlacıkların solunmasıyla bireyden bireye bulaşabildiği üzere canlı yahut cansız yüzeylerde bulunan virüsle temas sonucu da bulaş gerçekleşebilmektedir. 

Yetişkinlerde ve büyük çocuklarda yaygın grip belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Terleme
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Hapşırma
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı

Bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygın grip belirtileri ise şunlardır:

 • Ateş
 • Terleme
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Hapşırma
 • Nefes almakta güçlük
 • Bitkinlik
 • Beslenme güçlüğü

Ayrıca, grip olan kimi küçük çocuklarda ateşli havale de gözlenebilmektedir. 

Grip belirtileri 2 gün şiddetli seyrediyor

Tipik olarak bulgular birinci 1-2 gün epeyce şiddetli seyreder ve sonrasında birkaç gün içinde yavaşça şiddetini kaybederek 2 ila 7 gün içinde güzelleşme ile sonuçlanır. Rahatsız edici nitelikteki öksürük, öbür belirtiler geçtikten sonra bir hafta kadar daha devam edebilir. 

İlginizi Çekebilir;  Egeli bilim insanlarından diyabet hastalarını sevindirecek proje

Grip için bulaş mümkünlüğü çoklukla birinci beş gün epey yüksektir. Bu sürenin mümkün olduğunca meskende istirahat edilerek geçirilmesi enfeksiyonun diğerlerine bulaşmasını önleyebilmek açısından kıymetlidir. Ayrıyeten bulaşı önlemek için eller sık sık sabun ve ılık suyla yıkanmalı, hapşırma ve öksürme sırasında bir mendille ağız ve burun kapatılmalı ve kullanılan mendil kapalı bir çöp poşetinde ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Grip tedavisinde antibiyotik kullanılmaz

Parasetamol yahut ibuprofen içeren ilaçlar ateşi ve tıpkı vakitte ağrıları hafifletmek için çocuk tabibi tarafından çocuğun kilosuna uygun bir halde düzenlenebilir. Bedende oluşabilecek sıvı eksikliğini (dehidrasyon) önlemek için bol sıvı tüketimi teşvik edilmelidir. Burun açıcı damla yahut spreyler, boğaz pastilleri üst teneffüs yolu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir, lakin bilhassa 6 yaşın altındaki çocuklarda reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları önerilmemektedir. Bu çeşit ilaçların işe yaradığına dair bir delil olmadığı üzere alerjik tepkiler, uyku üzerine tesirler ve halüsinasyon üzere yan tesirlere neden olabilmektedirler. Grip tablosu bir viral enfeksiyon tablosu olduğu için rutin antibiyotik tedavisi kelam konusu değildir. Lakin, kimi durumlarda virüsün çoğalmasını önleyen antiviral ilaçlar, tercihen grip belirtilerinin başlangıcını yahut grip olan biriyle teması takip eden 48 saat içinde bu belirtilerin şiddetini ve mühletini 1-2 gün kısaltabilmek ve komplikasyon gelişme riskini azaltabilmek hedefli çocuk hekiminin denetiminde başlanabilmektedir. 

Çocuklar virüsleri daha kolay yayabiliyor

Çocuklar erişkinlere oranla daha çok obje ve beşerle temas ederler, ellerini daha az yıkarlar ve daha çok şeyi ağızlarına götürürler. Gribe yakalandıklarında, birden fazla hayatında birinci defa bu virüsle karşılaştığı için bağışıklık sistemleri bu duruma alışık değildir. Bu da, ağız ve burunlarında virüs çoğalmasının daha uzun müddet devam etmesine neden olur. Bu yüzden çocuklar “süper saçıcılar” olarak bilinir. Çocukların aşılanması, komplikasyonlarla müsabaka mümkünlüğü yüksek yetişkinlerin sayısının da azalması manasına gelir. 

İlginizi Çekebilir;  Bugünlerde pek çok kişi bu sorundan muzdarip!

Bebekler 6. aydan itibaren gribe karşı aşılanabiliyor

Grip dönemi her yıl değişmekle birlikte, ekseriyetle Aralık ayının sonlarına gerçek yahut yeni yılın başlarında başlar ve 2-3 ay sürer. Grip aşısının tesirini göstermesi yaklaşık iki hafta sürer. Bu yüzden aşılamaya çoklukla her yılın Ekim yahut Kasım aylarında başlanmaktadır. Aşı kas içine enjeksiyon halinde uygulamaktadır. Çocuklar 6 aylıktan itibaren aşılanabilmektedir. Birinci kere aşılanacak 6 ay – 9 yaş ortası çocuklarda birinci uygulamaya mahsus olarak aralıklı 2 doz uygulama önerilmektedir. Bu uygulama sonrası yıllık tek doz uygulamaya devam edilmektedir. 9 yaş üstü çocuklarda ise yıllık tek doz uygulama kâfi görülmektedir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar