Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cuba Grubu Kaynaklı Fidye Yazılımı, Yeni Kötü Amaçlı Yazılımlar Yayıyor!

Cuba Grubu Kaynaklı Fidye Yazılımı, Yeni Kötü Amaçlı Yazılımlar Yayıyor!

admin admin -
58 0

Kaspersky, Cuba olarak bilinen tanınmış fidye yazılımı kümesinin faaliyetlerine ait yeni araştırmasını açıkladı. Bu siber hata çetesi, yakın vakitte gelişmiş tespitlerden kaçan ziyanlı yazılımlar yaymaya devam etti ve dünya genelindeki kuruluşları gaye alarak gerisinde çeşitli bölümlerde güvenliği ihlal edilmiş şirketlerden oluşan bir iz bıraktı.

Kaspersky, Aralık 2022’de müşterilerinden birinin sisteminde kuşkulu bir olay tespit etti ve akabinde üç kuşkulu belgeyi ortaya çıkardı. Bu evraklar, BUGHATCH olarak da bilinen komar65 kütüphanesinin yüklenmesine yol açan bir dizi aksiyonu tetikliyordu.

BUGHATCH, bellekte konuşlandırılan sofistike bir art kapıya karşılık geliyor. Bu art kapı çeşitli fonksiyonlar içeren Windows API’sini kullanarak kendisine tahsis edilen bellek alanında gömülü bir kabuk kodu bloğu çalıştırıyor. Daha sonra bir komuta denetim (C2) sunucusuna bağlanarak sıradaki talimatları bekliyor. Bu yolla Cobalt Strike Beacon ve Metasploit üzere yazılımları indirmek için komutlar alabiliyor. Atakta Veeamp’ın kullanılması, Cuba’nın bu işe dahil olduğu ihtimalini artırıyor.

Özellikle PDB evrakı, Rusça “sivrisinek” manasına gelen “komar” klasörüne atıfta bulunarak küme içinde Rusça konuşan üyelerin mümkün varlığına işaret ediyor. Kaspersky tarafından yapılan ileri tahliller, Cuba kümesi tarafından dağıtılan ve ziyanlı yazılımın fonksiyonelliğini artıran ek modülleri de ortaya çıkardı. Bu modüllerden biri, HTTP POST istekleri aracılığıyla bir sunucuya gönderilen sistem bilgilerini toplamaktan sorumluydu.

Araştırmalarını derinleştiren Kaspersky, VirusTotal’de Cuba kümesine atfedilen yeni makus emelli yazılım örnekleri ortaya çıkardı. Bu örneklerden kimileri başka güvenlik sağlayıcıları tarafından tespit edilmekten kurtulmayı başarmıştı. Bu örnekler, antivirüs tespitinden kaçmak için şifrelenmiş bilgiler kullanan BURNTCIGAR berbat hedefli yazılımının yinelemelerini temsil ediyor.

Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Gleb Ivanov, şunları söyledi: “Bulgularımız, en son raporlara ve tehdit istihbaratına erişimin kıymetinin altını çiziyor. Cuba üzere fidye yazılımı çeteleri evrim geçirip taktiklerini geliştirdikçe, potansiyel hücumları tesirli bir formda azaltmak için bunların kullandıkları taktiklerin önüne geçmek çok değerli. Siber tehditlerin daima değiştiği bir ortamda, yeni ortaya çıkan siber hatalılara karşı en büyük savunmamız bilgi olacaktır.”

Derleme Vakit Damgasını Değiştiriyor!

İlginizi Çekebilir;  Tunç Soyer: "Sanayi tesislerimizin güvenliğini teminat altına alıyoruz"

Cuba, ek kütüphanelere gereksinim duymadan çalışabilmesi nedeniyle tespit edilmesi güç olan tek belgeli bir fidye yazılımı tipi oluşuyla dikkat çekiyor. Rusça konuşan bu küme, Kuzey Amerika, Avrupa, Okyanusya ve Asya’da perakende, finans, lojistik, hükümet ve üretim üzere dalları maksat alan geniş erişim ağıyla tanınıyor. Halka açık ve tescilli araçların bir karışımını kullanıyor, araç setlerini nizamlı olarak güncelliyor ve BYOVD (Bring Your Own Vulnerable Driver) üzere taktiklerden yardım alıyor. Operasyonların ayırt edici özelliklerinden biri de araştırmacıları yanıltmak için derleme vakit damgalarını değiştirmesi.

Örneğin 2020’de bulunan birtakım örneklerin derleme tarihi 4 Haziran 2020 iken, daha yeni sürümlerdeki vakit damgaları 19 Haziran 1992’den kalma üzere gösteriliyor. Kümenin eşsiz yaklaşımları yalnızca bilgileri şifrelemeyi değil, tıpkı vakitte finansal evraklar, banka kayıtları, şirket hesapları ve kaynak kodu üzere hassas bilgileri elde etmek üzere atakların uyarlanmasını da içeriyor. Yazılım geliştirme firmaları bilhassa risk altında bulunuyor. Küme dinamik yapısını koruyor ve tekniklerini daima olarak geliştiriyor.

Raporun tamamını Securelist.com adresinde bulabilirsiniz.

Kaspersky, kuruluşlarınızı fidye yazılımlarına karşı muhafazaya yardımcı olacak en yeterli uygulamaları şöyle sıralıyor:

  • Saldırganların güvenlik açıklarından yararlanmasını ve ağınıza sızmasını önlemek için kullandığınız tüm aygıtlardaki yazılımları her vakit aktüel tutun.

  • Savunma stratejinizi yanal hareketleri ve internete data sızıntısını tespit etmeye odaklayın. Siber hatalıların ağınıza irtibatlarını tespit etmek için giden taraftaki trafiğe bilhassa dikkat edin. Davetsiz konukların kurcalayamayacağı çevrimdışı yedeklemeler oluşturun. Gerektiğinde yahut acil bir durumda bunlara süratli bir biçimde erişebildiğinizden emin olun.

  • Tüm uç noktalar için fidye yazılımı müdafaasını aktifleştirin. Bilgisayarları ve sunucuları fidye yazılımlarına ve öbür makus maksatlı yazılım cinslerine karşı koruyan, açıkları önleyen ve evvelce yüklenmiş güvenlik tahlilleriyle uyumlu olan ücretsiz  Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business ürününü kullanabilirsiniz.

  • Anti-APT ve EDR tahlilleri kurarak gelişmiş tehdit keşfi ve tespiti, soruşturma ve olayların vaktinde düzeltilmesi için gerekli yetenekleri ortamınıza dahil edin. SOC grubunuza en son tehdit istihbaratına erişimini sağlayın ve profesyonel eğitimlerle takımınızın marifetlerini sistemli olarak artırın. Üsttekilerin tümü Kaspersky Expert Security framework üzerinde mevcuttur.

  • SOC takımınızın en son tehdit istihbaratına (TI) erişimini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, Kaspersky takımının 20 yılı aşkın müddettir topladığı siber akın datalarını ve içgörülerini sağlayan tehdit istihbaratı için tek bir ortak erişim noktasıdır. Kaspersky, işletmelerin bu sıkıntı vakitlerde tesirli savunmalar sağlamasına yardımcı olmak için, devam eden siber akınlar ve tehditler hakkında bağımsız, daima güncellenen ve global kaynaklı bilgilere fiyatsız olarak erişebileceğini duyurdu. Teklife buradan erişim talep edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir;  Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital saklılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle çaba etmek için önde gelen uç nokta müdafaası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en değerli olanı muhafazalarına yardımcı oluyor. kaspersky.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar