Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Okul

Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Okul

admin admin -
57 0

Dünyaca ünlü markaların Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olan Saat&Saat, çocuklara ve gençlere vaktin bedeli konusunda farkındalık kazandırabilmek için geçen yıl başlattığı Akıllı Saatler Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Projesi’ni bir adım ileriye taşıyor. Projenin birinci iki yılında, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü iş birliğiyle İstanbul’da ki toplam 39 okulda 417 öğretmene ve 13 bin öğrenciye ulaşan Saat&Saat, vaktin tükenen bir kaynak olduğunu ve bu kaynağı şuurlu biçimde kullanmayı erken yaşlarda öğretmek ismine, Cumhuriyetin 100. yılında İstanbul’un yanı sıra Ankara ve İzmir’de 100 okula ulaşmayı hedefliyor. 

 

Eğitimlerinde, bedensel sıhhat ve gelişimin biyolojik ritmini  “akıllı biyolojik saat” başlığı ile aktaran Akıllı Saatler Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Projesi  kapsamında, eğitim, spor, hobiler ve teknolojiyi yanlışsız ve verimli kullanma konuları ise “akıllı vakit yönetimi” başlığı altında çocuklara kazandırılıyor. Çocukların ve gençlerin günlük hayatlarında istikrarlı bir vakit idaresi yapabilmesine yardımcı olan bu eğitim, tıpkı vakitte günümüzde en çok vakit tüketen teknoloji ve taşınabilir aygıt kullanımı konusunda da şuur kazandırmayı hedefliyor. Yarının büyüklerine vaktin pahasını anlatma misyonuyla sürdürdüğü proje kapsamında Saat&Saat, imkanı olmayan öğrencilere de hobilerini desteklemek gayesiyle burs imkanı sağlıyor.

 

Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlükleri tarafından belirlenecek toplamda 100 okulda eğitimler vermeyi hedeflediklerini belirten Saat&Saat Pazarlama Direktörü Ayşem Suner, “Giderek hızlanan günlük hayat temposunda, vaktin ne kadar pahalı olduğunun şuuruyla, çocuk ve gençlerimize en süratli tükenen kaynağımız olan vakti planlama şuurunu kazandırmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz 2 yılda İstanbul’da ki toplam 39 okulda yaklaşık 13 bin öğrenciye ulaştık. Projemizi Türkiye’nin farklı yerlerindeki çocuklara ulaştırmak gayesiyle, ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Okul’ için yola çıkıyor ve toplamda 20 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki okullarımızda #şimdiçocuklarınzamanı diyoruz” formunda konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir itfaiye teşkilatını güçlendiriyor 250 aday itfaiye eri olabilmek için ter döktü 

 

Saat&Saat’in hayata geçirdiği projeyle, pek çok çocuğun hem eğitim hem de toplumsal faaliyetlere katılma konusunda önemli etaplar kaydettiğini tabir eden İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, “Sınav vakitlerini hakikat kullanmaktan tutun da, mevsim geçişlerindeki hastalanma oranlarına kadar biyolojik vakit ve vakit idaresi, eğitim hayatıyla iç içe kavramlar. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu bahiste bilinçlenmesinin, gelecek jenerasyonların muvaffakiyetlerini her manada artıracağına inancım tam” biçiminde konuştu. 

 

Proje kapsamında vakit idaresi eğitimlerini koordine eden İstanbul Üniversitesi İrtibat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, vakti yönetebilmenin bazen yetişkinler için bile güç olduğunu tabir etti. Pembecioğlu “Bireyler, çocukluk devirlerinden başlayarak zamanın önemini kavrar, kendilerine bir gündem oluşturur ve bu planı takip edebilirlerse, diledikleri her şeyi başarabilirler. Zaman; yerine konması, geri döndürülmesi, yenilenmesi, satın alınması mümkün olmayan üniversal bir kaynaktır. Başarılı insanların bizden daha fazla vakti yoktur, bu bireyler vakitlerini tesirli kullandıkları için başarılıdırlar. Vakti hangi bedeller karşılığında harcayacağımızı evvelce belirleyebilirsek, vakti kendimize katabilir ya da onu bir şeylere dönüştürme gücünü elimizde tutabiliriz. Yaşamın hangi alanlarına ne kadar vakit ayıracağımızı bilinçli bir biçimde programlayabilir, bir kıymetler dizgesi olan vakti yönetebilir, sonuçta vakti muvaffakiyete, mutluluğa, dönüştürebiliriz” formunda konuştu. 

 

Oldukça soyut bir kavram olan “zaman”ı, bedensel olarak da çocuk ve gençlere anlatan bu programda, biyolojik saat eğitimlerini planlayan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmından Prof. Dr. Betül Ulukol, insanın kendi vücudunda var olan ve doğal istikrarını sağlayan bu gücün döngüsel nitelikte bir kavram olduğunun altını çiziyor. Ulukol, “Doğadaki tüm canlılarda olduğu üzere insanlarda da birçok sistem, fonksiyonlarını sahip olduğu biyolojik saat döngüsüne uygun olarak yürütür. Uyku ve beslenme tertibi, zihinsel ve fizikî etkinlikler, hormonal değişimler doğal olarak kendi biyolojik saatimize nazaran işler. Sağlıklı bir hayat için bize düşen vazife biyolojik saatimize uygun olarak yaşamaktır” dedi.  Bu projede çocukları biyolojik saat döngüsü hakkında bilgilendirmeyi ve hayatlarını kendi akıllı saatlerine uygun biçimde planlamaları için motivasyonlarını sağlamayı amaçladıklarını söz eden Ulukol, kelamlarına şöyle devam etti: “Erken yaşta alınan biyolojik saat eğitimi, çocuklukta olduğu kadar erişkinlikte  de bireylerin ömürlerini sağlıklı ve verimli sürdürebilmeleri için son derece kıymetli ve tesirlidir.”  

İlginizi Çekebilir;  Doğru Haberin Önemi

 

 

Saat&Saat hakkında: 

Temelleri 1971 yılında atılan Saat&Saat, 1994 yılından itibaren markalaşıp dünyaca ünlü markaların Türkiye’de distribütörlüğünü alarak müşteri memnuniyeti odaklı, kaliteden asla taviz vermeyen, profesyonel bir idare anlayışla büyümesini sürdürdü. 2006 yılında perakende dalına adım atan Saat&Saat, 2016’da dünya markası Welder’in tüm haklarını satın aldı ve aynı yıl Wesse markasını da portföyüne ekledi. 2017’de Cerruti 1881 markasının Türkiye lisans anlaşmasını yaptı. 2020 yılında ise JacquesPhilippe markasını kendi bünyesine katıp, U.S. Polo Assn. markasının da 34 ülkede üretim ve satış haklarını alarak küresel arenaya adım attı. 2021 yılında Milano X Change markasının da haklarını satın alan Saat&Saat; RaymondWeil,  Maurice Lacroix, Versace, Emporio Armani, Gc, Michael Kors, Guess, Fossil, TommyHilfiger, Lacoste, Diesel, DKNY, Skagen üzere dünyaca ünlü 30’a yakın markanın Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. 165 mağazası ve 600 bayisinin yanı sıra dünyaca ünlü saatleri saatvesaat.com.tr adresi üzerinden de saat tutkunlarının beğenisine sunuyor. Türkiye’de tek yetkili teknik servis hizmetini de sunan Saat&Saat, ayrıyeten kesimde birinci ve tek olan “tüm mağazalarda teknik servis” hizmetiyle markası ne olursa olsun tüm saatler için teknik dayanak sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar