Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Depremzede izcilerin 81 il için yaptığı  tohum topları toprakla buluşuyor

Depremzede izcilerin 81 il için yaptığı  tohum topları toprakla buluşuyor

admin admin -
8 0

Depremzede izcilerin 81 vilayet için yaptığı 

tohum topları toprakla buluşuyor

 Kuveyt Türk’ün takviyesiyle Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından depremzede öğrencilere yönelik İstanbul’da düzenlenen Asrın Dayanışması Yaz İzci Kampı’nda 81 vilayet için üretilen 81 bin tohum topu tabiatla buluşturuluyor. 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü faaliyetleri kapsamında birinci etapta 22 vilayette başlatılan topum toplarını tabiatla buluşturma faaliyeti, kentlerin yağış durumuna nazaran Aralık ayı sonuna kadar devam edecek. 

 

Kuveyt Türk’ün takviyesiyle Türkiye İzcilik Federasyonu’nun depremzede izcilere yönelik Ağustos ayında İstanbul Beykoz’da düzenlediği “Asrın Dayanışması Yaz İzci Kampı” faaliyeti kapsamında depremzede izci öğrencilerin yaptığı 81 bin tohum topu toprakla buluşuyor. 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü aktiflikleri kapsamında birinci etapta 22 vilayette başlatılan topum toplarını tabiatla buluşturma faaliyeti, kentlerin yağış durumuna nazaran Aralık ayı sonuna kadar devam edecek.

 

Türkiye İzcilik Federasyonu’nun İstanbul Beykoz İzcilik Kamp ve Eğitim Merkezi’nde, Etraf Kuruluşları Dayanışma Derneği’nin (ÇEKUD) uyumunda düzenlenen ‘Tohumdan Fidana: 81 İle 81 Bin Tohum Topu’ faaliyetine yaşları 10-15 ortasında olan 1.500’e yakın izci katıldı. Kampa katılan depremzede öğrenciler, temel izcilik eğitiminin yanı sıra ÇEKUD tarafından kurulan atölyede, sarsıntı sonrası gösterilen yardımseverlikten ötürü tüm Türkiye’ye teşekkür etmek için kendi elleriyle tohum topları üretti. Üretilen tohum topları, her bir kente bin adet olmak üzere 81 ile gönderildi. Tohum topları, etraf gönüllülerinin, izcilerin ve Kuveyt Türk çalışanlarının katımıyla 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü aktiflikleri kapsamında toprakla buluşturulmaya başlandı.

 

“Tohum topları ülkemizin dört bir köşesinde fidana dönüşecek”

Türkiye İzcilik Federasyonu’nun İstanbul Beykoz İzcilik Kamp ve Eğitim Merkezi’ndeki tohum toplarını tabiatla buluşturma faaliyetine katılan Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Çevresel sürdürülebilirliğe ve etraf şuurunun artmasına katkı sağlamayı görev bilmekteyiz. Bu kapsamda, Türkiye İzcilik Federasyonu’nun depremzede çocuklarımıza yönelik düzenlediği ‘Asrın Dayanışması Yaz İzci Kampı’na ve ÇEKUD tarafından geliştirilen ve kampın değerli etaplarından biri olan ‘Tohumdan Fidana: 81 İle 81 Bin Tohum Topu’ projesine takviyede bulunduk. Böylelikle hem depremzede çocuklarımızın yanında yer almanın hem de tohum toplarıyla ülkemizin sürdürülebilir geleceğine katkı sağlamış olmanın kıvancını tıpkı anda yaşadık. Sarsıntı sonrası halkımızın ortaya koyduğu yardımseverliğe, depremzede çocuklarımızın sürdürülebilir bir gelecek için tohum toplarıyla karşılık vermesini çok manalı bulmaktayız. Birinci tohum toplarını bugün burada izcilerimizle birlikte tabiatla buluşturuyoruz. Burada olduğu üzere 81 bin tohum topunun ülkemizin dört bir yanında fidana dönüşecek olması hepimizi heyecanlandırıyor. Tohum toplarını hazırlayan depremzede izci çocuklarımıza, topları tabiatla buluşturan izcilerimize ve etraf gönüllülerine başka ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.   

İlginizi Çekebilir;  Başkanlar yazır mahellesi'nde vatandaşlarla buluştu

 

Toplara ağaç tohumları ve meyve çekirdekleri konuldu

Geleneksel bir tohum saklama ve fidanlaştırma tekniği olan tohum toplarına çam, selvi, akasya, defne, palmiye, akça ağaç, sedir üzere ağaç tohumları ile elma, armut, kiraz, vişne, erik üzere meyvelerin çekirdekleri yerleştirildi. Kil toprak ve samandan yapılan her bir tohum topuna, 3-4 çeşit tohum yahut meyve çekirdeği eklendi.  

 

Deprem bölgesine özel selvi tohumlarından yapılan toplar, zelzelede hayatını kaybeden 11 vilayetimizdeki vatandaşlarımızın mezarlarının başına yerleştirilmeye de başlandı. Başka vilayetlerde ise tohum topları uygun iklim ve coğrafik koşullar dikkate alınarak tabiata bırakılmaya devam ediyor.    

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar