Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. DEÜ’lü öğrenciler Filistin için barış balonları uçurdu

DEÜ’lü öğrenciler Filistin için barış balonları uçurdu

admin admin -
8 0

Türkiye’nin esaslı yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yabancı asıllı yaklaşık 200 öğrenci, DEÜ Rektörlüğü önünde bir ortaya geldikleri Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar ile barışı simgeleyen beyaz balonları gökyüzüne uçurdular. Üniversitelerin sadece bilgi üreten yerler değil; birebir vakitte müsamaha tohumlarının ekildiği, barış filizlerinin yeşerdiği yerler olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Dünya gençliğinin adeta bir buluşması görünümünde olan bugünkü etkinliğimizde, İsrail’in Filistin topraklarındaki taarruzlarını bir sefer daha net bir biçimde kınayarak; insan haklarının kıymetini vurguladık” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) tahsil gören yaklaşık 200 yabancı asıllı öğrenci, ‘barış dolu bir gelecek’ taleplerini paylaşmak için DEÜ Rektörlüğünü ziyaret ettiler. DEÜ’nün Alsancak’taki Rektörlük binası önünde Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar ile bir ortaya gelen öğrenciler, ellerinde barış ve dayanışmaya vurgu yapan dövizler taşıdılar. DEÜ Lisan Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEDAM) bünyesinde Türkçe yeterliliği eğitimi alan öğrenciler, aktifliğin sonunda barışı simgeleyen beyaz balonları gökyüzüne uçurdular. Buluşmada öğrencilere hitap eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dünya gençliğinin adeta bir buluşması görünümünde olan bugünkü etkinliğimizde, İsrail’in Filistin topraklarındaki hücumlarını bir defa daha net bir biçimde kınayarak; insan haklarının ehemmiyetini vurguladık ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere memleketler arası kamuoyunu sorumluluklarını derhal yerine getirmeye davet ettik” dedi.

 

BARIŞA VURGU YAPTILAR

Eğitim-öğretim kalitesi, araştırma-geliştirme faaliyetleri ve toplumsal sorumluluk alanında üstlendiği öncü rollerle DEÜ’nün dünya üniversitesi olma yolunda süratle ilerlediğini belirten Rektör Hotar, “Dokuz Eylül Araştırma Üniversitemiz, tüm insanlığı ve ortak geleceğimizi ilgilendiren mevzularda sorumluluklar almayı bir misyon olarak görmektedir. İşte o vazife şuuruyla bugün, yükseköğretim tercihlerinde milletlerarası tanınırlığa sahip Dokuz Eylül Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerimizle Rektörlüğümüzde buluştuk. Birebir vakitte Üniversitemizin dünyaya açılan teşebbüslerinden olan DEDAM bünyesinde Türkçe eğitimi alan öğrencilerimizin ilettikleri iletiler son derece değerliydi. Zihinlerinde bilime olan bağlılık, gönüllerinde ise insan sevgisi taşıyan bu gençlerimiz, haksızlığa ses yükseltiyor, tutum ortaya koyuyor, dünyaya savaşların ve acıların değil; adaletin ve barışın hâkim olmasını istiyor. Bizler de onların bildirilerini dillendirmeyi, barış vurgumuzu her fırsatta yükseltmeye devam edeceğiz” sözünde bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Canik Zulme 'Dur' Demek için Buluşuyor

 

“FİLİSTİN’İN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Konuşmasında İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü taarruzlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bini aştığını hatırlatan Rektör Hotar, “7 Ekim ve aslında daha öncesinde sistematik olarak İsrail tarafından Filistin coğrafyasında sürdürülen katliamlar artık çığırından çıkmış durumda. Binlerce çocuk bu dünyadan koparıldı, öksüz, yetim ve vatansız bırakıldı. İsrail; tüm milletlerarası kontratları, kozmik insan haklarını hiçe sayarak büyük bir vahşetle bir aydır sürdürdüğü taarruzlarda sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri, okulları, mescitleri ve kiliseleri amaç almaya devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, Filistin halkının acılarını yüreğimizde hissediyoruz. İsrail’in Filistin topraklarındaki hücumlarını, insan haklarına ve memleketler arası hukuka olan hürmetimiz gereği bir kez daha şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

 

BEYAZ BALONLAR GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI

Açıklamalarını sürdüren Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, şunları kaydetti: “Üniversitemizin milletlerarasılaşma amaçlarını de destekleyen buluşmada, vicdanlarımızı yaralayan katliamların son bulması, adaletin tekrar tesisi ve huzur içinde yaşanacak bir dünya hasretimiz için gökyüzüne barışın simgesi olan ‘beyaz’ balonları, yeniden öğrencilerimizle bir arada uçurduk. Aktifliğe katkıları için DEDAM hocalarımıza ve hassaslıkları için tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, meslek ve meslek seyahatlerinde muvaffakiyetler diliyoruz. Unutmayalım ki, dünyanın dört bir yanında genç zihinlerin buluştuğu üniversiteler yalnızca bilgi üreten yerler değil; tıpkı vakitte müsamaha tohumlarının ekildiği, barış filizlerinin yeşerdiği yerlerdir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, bu emele uygun verimli bir yer oluşturmaya çalışarak faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar