Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dev LEGO® minifigürleri kızlara ilham vermek için sokağa çıktı!

Dev LEGO® minifigürleri kızlara ilham vermek için sokağa çıktı!

admin admin -
14 0

Dev LEGO® minifigürleri kızlara ilham vermek için sokağa çıktı!

 

LEGO Group, yeteneklerini geliştirmeleri ve hayallerinin peşinden koşmaları için kızları motive etme kararlılığını sürdürürken, başka yandan ebeveynleri de çocukların gelişimi için kritik olan oyuna öncelik vermeleri konusunda cesaretlendiriyor. LEGO® şirketi, kızlara ilham vermek ve oyunun ehemmiyetini vurgulamak hedefiyle Eda Fazilet, Tabiat Rutkay, Burcu Erenkul ve Leyan Senay üzere istedikleri yolda azimle yürüyen ve hayal ettikleri yer için yeteneklerini geliştiren bayanların cümlelerini taşıyan dev LEGO® minifigürler ile Nişantaşı sokaklarında! 

Kızlar erkeklere nazaran yaratıcı aktivitelere daha az vakit harcıyor

Kantar Araştırma şirketi ile LEGO Group tarafından Türkiye’nin de dahil olduğu altı ülkede yapılan araştırmaya* nazaran ebeveynlerin birçok, çocukları için yanlışsız hobileri ve ilgi alanlarını seçmenin geleceklerine olumlu bir tesir yapacağına inanıyor. Araştırma kapsamında yer alan ülkelerden derlenen datalara nazaran ebeveynlerin %34’ü, çocuklarının birtakım hobilerden yahut ilgi alanlarından uzaklaşmalarına neden oluyor. Bu vazgeçirmenin en önemli nedeni cinsiyet olarak karşımıza çıkıyor. Öbür yandan araştırma kapsamında kızların, erkeklere nazaran yaratıcı aktivitelere daha az vakit harcadıkları görülüyor. Kızlar haftada dokuz, erkekler ise 10,5 saat yaratıcı aktivitelerle ilgileniyor. 1,5 saatlik fark bir okul günündeki okul dışı aktivite vaktine, aylık bakıldığında ise tam bir okul gününe denk geliyor. 

Çocukların yaratıcı aktivitelere ne kadar vakit ayırdıklarını gösteren araştırma ayrıyeten, kız çocuklarının yaratıcı aktiviteler konusunda erkeklerden daha fazla pürüzle gayret etmek zorunda kaldıklarını ortaya koyuyor. Zira kızlar, bu bahiste ebeveynlerinden ya da etraflarından daha az takviye alıyor. Haftada 7,5 saatle Türkiye, altı ülke ortasında kızların yaratıcı aktivitelere en az dahil olduğu ülke olarak karşımıza çıkıyor. Tam da bu nedenle LEGO Group, dünyanın her yerinde kız çocuklarının yaratıcı aktivitelere daha çok vakit ayırmaları için onlara ilham vermek ve ailelerin de oyunu önceliklendirmelerini teşvik etmek misyonuyla hareket ediyor. Bu küresel misyon artık Nişantaşı sokaklarında, LEGO® markasının dev minifigürleri aracılığıyla her biri kendi alanında tesirli bayanların kızları, tutkularının peşinden koşmaya davet ettikleri kolektif bir davete dönüştü.   

İlginizi Çekebilir;  İzmir Kent Konseyleri Kadın Meclisleri Birliği Karabağlar'da Toplandı

Eda Fazilet, Tabiat Rutkay, Burcu Erenkul ve Leyan Senay’dan kızlara ileti var!

Türkiye Voleybol Kadın A Ulusal ve Fenerbahçe SK Bayan Voleybol Kadrosu Kaptanı Eda Fazilet, Oyuncu Tabiat Rutkay, Türkiye’nin En Genç Bayan Ralli Şampiyonu Burcu Erenkul ve Baterist Leyan Senay üzere toplumsal cinsiyet kalıplarını kırarak kendi alanlarında başarılara imza atmış  güçlü bayanlar, LEGO® minifigürler tarafından taşınan cümleleriyle kızlara ilham oluyor. Şahsen bu dört bayan tarafından yazılan ve LEGO markasının ikonik minifigürleri tarafından taşınan cümleler, 7 Kasım Salı akşamına kadar Nişantaşı sokaklarında sergilenecek. 

 A Ulusal ve Fenerbahçe SK Bayan Voleybol Ekibi Kaptanı Eda Fazilet: “‘Sen yapamazsın diyenleri bloklarınla durdurabilirsin’. Çünkü kız çocuklarının dış etkenlerden etkilenmeden kendi yetenekleri ve istekleri doğrultusunda hayallerini gerçekleştirmeleri, topluma daha fazla katkı sağlayabilir. Yapmak istediğimiz her şey için yalnızca kendi gücümüze ve tutkuya muhtaçlığımız var, geri kalan her şeye blok koyup ilerleyebiliriz”.

Oyuncu Tabiat Rutkay: “Bir oyuncu olarak sahnede çok farklı role büründüm. Tıpkı şey hayat için de geçerli. Bir bayan olarak birden fazla rolüm var. Hepsinde eksiksiz olmak zorunda değiliz lakin istediğimiz her rolü oynayabiliriz. Kıymetli olan ne istediğimiz, tam da bu nedenle kızlara diyorum ki ‘Tek bir rolün yok hayatta, istersen her rol senin’”.

Türkiye En Genç Bayan Ralli Şampiyonu Burcu Erenkul: “Erkeklerin daha hâkim olduğu bir alanda var olmak ve kendini kanıtlamak kolay değil. Fakat etaba çıktığım an dünya benim, o an her şeyi yapabilirim. Erkek ya da bayan olmam kıymetli değil yalnızca ne hissettiğim kıymetli. Kızlara ‘Direksiyonda sen varsın, istediğin yolu sen seç’ diyorum zira hayat bizim hayatımız ve onu istediğimiz tarafa çevirebiliriz”.

Baterist Leyan Senay: “Müzik dünyasında bilhassa de bateri üzere daha çok erkeklerle özdeşleşmiş bir enstrümanda ben de varım diyorum. Zira bagetleri elime aldığımda yaşadığımın heyecanın ve bu enstrümana olan tutkumun bir cinsiyeti yok. Aslında bateri çalan bir bayan olmak başlı başına önyargıları yıkmak demek. Haydi kızlar, gelin davullara kız üzere güçlü vuralım, özgürce hayallerimizin peşinden koşalım. Unutmayın ‘Bateristler baget kırar, baterist kızlar zincirlerini’”.

İlginizi Çekebilir;  Gaziemir'in çevreci çocukları eğlenerek öğrenecek

*Araştırma Hakkında:

Aksi belirtilmediği sürece metin içerisindeki tüm bulgular, Kantar Çalışması: Kızların Ebeveynleri: Yaratıcılık Desteği) bir araştırma raporuna dayanmaktadır. Araştırma, Eylül 2023 boyunca Türkiye dahil 6 pazarın yer aldığı 6-12 yaş aralığında çocuğu bulunan 600 ebeveyn ile yapılmıştır.  Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya, Türkiye, Macaristan ve Polonya’da yapılan araştırmada çocukların yaratıcı etkinliklere ne kadar vakit ayırdıkları, bunun cinsiyete nazaran nasıl değiştiği, ailelerin yaratıcı etkinliklerle ilgili sorumlulukları ve çocukların yaratıcı etkinliklere nasıl daha fazla vakit ayırabilecekleri inceleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar