Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Diyabet hakkında doğru sanılan 6 hatalı bilgi!

Diyabet hakkında doğru sanılan 6 hatalı bilgi!

admin admin -
9 0

                          Hamilelikte insülin tedavisi bebeğe ziyan verir mi?

                                    İnsülin tedavisi ömür uzunluğu sürer mi?

                               Bitkisel yollar diyabeti tedavi eder mi?

 

          DİYABET HAKKINDA GERÇEK SANILAN 6 YANLIŞLI BİLGİ! 

 

Çağımızın değerli bir sorunu olan diyabet dünyada görülme sıklığı en süratli artan hastalıklardan biri. Dünyada yaklaşık 537 milyon kişinin diyabet hastası olduğu iddia ediliyor. Diyabetik hastaların sayısının 2030 yılında 643 milyona, 2045 yılında ise 783 milyona çıkması bekleniyor. Türkiye, dünyada diyabetin en süratli arttığı 5 ülke ortasında ilk sıralarda yer alıyor. Ülkemizdeki erişkin nüfusun yüzde 42’sinin diyabetik ya da prediyabetik (gizli şeker) olduğu belirtiliyor. Toplumun yaşlanması, kentleşme sonucu gelişen yetersiz hareket ve sıhhatsiz beslenme nedeniyle obezitenin yaygınlaşması, diyabetin süratle artmasının temel sebeplerini oluşturuyor. Kalp-damar hastalıklarının, körlüğün, kronik böbrek yetmezliğinin, uzuv kayıplarının en değerli ve en sık görülen sebebinin denetim edilemeyen diyabet olduğu belirtiliyor. 

Acıbadem Maslak Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, aslında diyabet hastalarının tedavilerine sistemli devam etmeleri, beslenme ile ömür alışkanlıklarına dikkat etmeleri halinde sağlıklı ve etkin bir hayat sürebildiklerine dikkat çekerek, “Ancak toplumda diyabet ve tedavisi hakkında gerçek sanılan yanlışlı bilgiler ve bu istikamette hareket edilmesi nedeniyle hastalığın tanısı geç konabiliyor, tedavide istenilen muvaffakiyete ulaşılmakta zahmet   çekilebiliyor. Bunların sonucunda diyabetin yol açtığı kalp ile damar hastalıkları, görme kaybı ve böbrek hastalığı üzere pek çok komplikasyon gelişebiliyor” diyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında toplumda diyabet hakkında hakikat sanılan 6 kusurlu bilgiyi anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu!

İlginizi Çekebilir;  Gemlik Belediyesi, Dünya Diyabet Günü'nde Gemliklilerin kan şekerini ölçtü.

Doktorumun ilacımı bir sefer düzenlemesi kafidir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Hastaların vakit içinde tedavilerinde değişiklik yapmaya gereksinim duyulabiliyor; ilaçların kimilerinin kesilmesi yahut yeni bir ilaca başlanması gerekebiliyor. Bazen oluşan komplikasyonlar nedeniyle de tedavide değişiklik yapılması istikametinde karar alınabiliyor. Hasebiyle diyabet hastalarının sistemli aralıklarla hekim denetiminde olmaları yaşamsal ehemmiyet taşıyor. 

Doktorum insüline başladı, hayat uzunluğu insülin kullanacağım. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Bazı hastaların (örneğin insüline bağımlı, tip 1 diyabet hastaları ve hamileler) hayat uzunluğu insülin kullanmaları gerekirken birtakım hastalarda ise hastalığın başında bir müddet insülin tedavisine başlanıp sonra bu tedaviyi kesmek mümkün olabiliyor.  Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, bazen de vakit içinde hastanın pankreasındaki insülin rezervi azaldığı için insülin tedavisine kademeli bir biçimde geçildiğini  belirterek, “Yaklaşık 100 yıldır kullanmakta olduğumuz insülin pek çok hastanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya da devam ediyor. Fakat tedavi düzenlerken gereksiz insülin tedavilerinden kaçınmak da tabibin değerlendirmesi sonucu karar verilecek bir husustur” diyor. 

Hamile kalamam, gebe kalsam bile insülin bebeğime ziyan verir. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Diyabeti olan bayanlar da gebe kalabiliyor ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirebiliyorlar. Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, bazen hamilelik sırasında salgılanan kimi hormonlar nedeniyle gebelik diyabetinin gelişebileceğine işaret ederek, “Burada değerli olan, daha evvelden diyabeti olan anne adaylarının gebe kalmadan evvel kan şekeri ayarlamalarının yapılması ve tedavilerinin hamilelik sürecine uygun olarak düzenlenmesidir. Hamilelik sırasında diyabet gelişen anne adaylarının da hamilelik tamamlanana kadar beslenme ve gerekirse tıbbi tedavi almak için tabipleriyle işbirliği içinde olmaları gerekiyor. Yaygın inanışın tersine, hamilelikte kullanılan insülin plasentaya geçmiyor ve bebeğe rastgele bir ziyan vermiyor” diyor.   

Kan şekerimi ilaçlarla düşürerek istediğimi yiyebilirim. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: “Diyabetin beslenme tedavisinde ölçü ve kalori hesabı kıymetlidir, lakin yediklerimizin içeriği de önemlidir” ikazında bulunan Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, şöyle konuşuyor: “Sağlıklı ve işlenmemiş besinler bedenimizde sağlıklı düzenekleri harekete geçiriyor ve bedenimizin işleyişi de ona nazaran oluyor. Kalorisi tıpkı olsa bile örneğin işlenmiş-rafine edilmiş, katkı hususu içeren bir besin bedenimizde kanser ya da damar sertliği yapan düzenekleri harekete geçirebiliyor. Bu da bilhassa diyabeti olan hastalarda kan şekeri denetiminde ve komplikasyonlardan korunmada bedenin savunma sistemlerini zayıflatıyor. Hasebiyle ilaç kullanmak kan şekeri denetiminde ve komplikasyonlardan korunmada kâfi gelse de hastaların her istedikleri gıdayı tüketmelerinden kaçınmaları çok önemlidir”   

İlginizi Çekebilir;  Diyabet ilaçları intihar riskini arttırıyor mu

Bazı bitkiler yahut vitaminler diyabeti tedavi edebilir. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Bitkisel olduğu tez edilen hususlar ve birtakım vitamin olarak isimlendirilen kimyasal ilaçlar her geçen gün daha yaygın bir biçimde kullanılıyor. Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, diyabeti büsbütün ortadan kaldıran ya da tedavi eden bitkisel bir ilaç ya da vitaminin olmadığını vurgulayarak, “Unutulmamalıdır ki bu unsurlar pek çok yan tesire neden olabiliyor ve organlara kalıcı hasar verebiliyor. Kan şekerini dengelemede yardımcı olabilecek, örneğin yeşil çay-tarçın üzere birtakım bitkiler-baharatlar, zati hangi ölçüde ve ne vakit kullanması gerektiği söylenerek doktor tarafından gerekirse hastaya tavsiye ediliyor” diyor. 

Diyabet hastalığında şahsa özel tedaviye gerek yoktur. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Tüm dünyada, diyabet tedavisinin kişiselleştirilmesine gün geçtikçe daha fazla değer veriliyor. Prof. Dr. İnan Anaforoğlu, diyabet hastalığında tedavinin kesinlikle diyabetin tipine nazaran planlanması gerektiğini belirterek, “Çünkü her hasta farklı olduğu üzere her ilaç da her hastaya uygun olmuyor. Bireyde mevcut olan yahut olması olası komplikasyonları ve eşlik eden hastalıkları da göz önünde bulundurup tedavinin ona nazaran planlanması ehemmiyet taşıyor. Örneğin, kilo sorunu ön planda olan ve önemli insülin direnci yaşayan bir hasta ile uzun müddetli diyabete bağlı insülin eksikliği olan bir hastanın tedavisinin tıpkı halde düzenlenmesi beklenemez. Ayrıyeten hastanın toplumsal durumu,  beslenme ile aktivite seviyesi üzere faktörler de dikkate alınarak, tedavi hastanın ömründe en az kısıtlama olacak halde düzenleniyor. Her hastadaki sorun farklı olduğu için tedavinin kişiselleştirilmesi başarıda kilit rol üstleniyor.” diyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar