Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dördüncü kez verilen sabancı üniversitesi özel ödülü sahibini buldu

Dördüncü kez verilen sabancı üniversitesi özel ödülü sahibini buldu

admin admin -
10 0

 

SABANCI VAKFI FARK YARATANLAR PROGRAMI SABANCI ÜNİVERSİTESİ ÖZEL MÜKAFATI AÇIKLANDI

 

DÖRDÜNCÜ KERE VERİLEN SABANCI ÜNİVERSİTESİ

ÖZEL MÜKAFATI SAHİBİNİ BULDU

 

Bu yıl 14’üncü döneminde olan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı kapsamında dördüncü sefer verilen Sabancı Üniversitesi Özel Ödülü’nün sahibi, “Körüz.Biz” projesi ile Murat Kefeli oldu.

 

Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programı kapsamında, Sabancı Üniversitesi’nde Toplumsal Hassaslık Projeleri dersi alan öğrenciler tarafından seçilen bir proje de özel mükafata layık görüldü. Bu yıl dördüncü kere Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin oylarıyla belirlenen Sabancı Üniversitesi Özel Mükafatı sahibi, Sabancı Vakfı’nın 14. Dönem Fark Yaratanlarından “Körüz.Biz” projesi ile Murat Kefeli oldu. 

 

Sabancı Vakfı’nın bu yıl 14’üncüsünü düzenlediği program, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yaptıkları çalışmalarla yarattıkları tesirleri görünür kılmayı ve topluma ilham vermeyi amaçlıyor. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Hassaslık Projeleri ve Sabancı Vakfı, Fark Yaratanlar Programı özelinde bir iş birliği yapıyor. Bu iş birliği ile her yıl Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’na seçilen Fark Yaratanlardan biri, Sabancı Üniversitesi’nde Toplumsal Hassaslık Projeleri dersi alan üniversite öğrencilerinin oylarıyla Sabancı Üniversitesi Özel Ödülü’nün sahibi oluyor. 

 

Bu ödül sayesinde, seçilen Fark Yaratan ile üniversite öğrencilerinin daha yakından temas etmesi sağlanıyor. Ayrıyeten dileyen öğrencilerin seçilen adayın çalışmasında gönüllülük yapabileceği ortamlar oluşturmak da hedefleniyor.

 

Murat Kefeli – Körüz.Biz

Radyoculuk üzerine aldığı üniversite eğitiminin son yıllarında işitme kaybı yaşayan Murat Kefeli, yanlış teşhis sebebiyle uzun yıllar psikiyatri tedavisi gördü. Uygulanan tedaviyle bir ilerleme katedilememekle birlikte ilerleyen yıllarda görme yetisini de kaybetti. Kendi manileri münasebetiyle günlük hayat pratikleri arayışına girdiğinde bunun eksikliğini fark ederek 2014 yılında Körüz.Biz web sitesini tasarlayıp hayata geçirdi. Web sitesi aracılığıyla paylaştığı bağımsız körcül ömür pratikleri sayesinde bu deneyimlerin “yaşamadan evvel okuyarak” öğrenilmesini sağlamayı ve bağımsız körcül hayatı desteklemeyi amaçlıyor. Körüz.Biz’i hem gören hem görmeyen bireylere yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan karikatür betimlemeleri, körcül hayat ipuçları, logo üzere görsel içeriklerin betimlenmesi ve market teklifleri üzere günlük yaşama dair pratiklerle de geliştirmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Yapı Durum Tespiti Çalışmaları Kapsamında Ekipler Sahaya İndi

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar