Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Dudak Damak Yarığıyla Doğan Bebeklerde İlk 48 Saat Çok Önemli

Dudak Damak Yarığıyla Doğan Bebeklerde İlk 48 Saat Çok Önemli

admin admin -
55 0

Dudak damak yarığıyla doğan bebeklerde doğumdan itibaren birinci 48 saatin ehemmiyetine işaret eden Çocuk Diş Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, “Doğumdan sonra 48 saat içinde hem beslenmeyi sağlamak hem de yarığı küçültüp dokuların yerine yerleştirilmesini kolaylaştırmak için aparey yapılır. Bu apareyin nizamlı aralıklarla denetim edilmesi gereklidir.” dedi. Dr. Koçan, bebek en az 10 haftalık ve tartısı 5 kilogram olduğunda ameliyat yapılabileceğini söz ederek, çoklukla 3-6 aylar ortasında dudak ameliyatı, 12-18 aylarda da damak ameliyatı yapılabildiğini söyledi.

Üsküdar Diş Hastanesi Çocuk Diş Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, bebeklerde dudak damak yarıklarının nedeni ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Gebelik periyodunda baş bölgesinde sağ ve sol bölgeden oluşmaya başlayan yapıların ortada birleşerek yüzü oluşturduğunu hatırlatan Koçan, “Bazen çene bölgesinde bu yapılar tam olarak bileşemez ve dudak damak yarığı oluşur. Dudak damak yarığının oluşmasının tek bir nedeni yoktur. Çevresel ve genetik sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Farklı nedenlere bağlı olarak oluşabildiği için bilhassa genetik hastalığı olmayan bir bebekte neden dudak damak yarığı geliştiğinin anlaşılması zordur. Annenin hamilelik devrinde geçirdiği hastalıklar yahut kullandığı ilaçlar, sigara kullanımı, vitamin eksiklikleri dudak damak yarığı oluşumunu tetikleyebilir. Yalnızca dudak yarığı yahut yalnızca damak yarığı görülebildiği üzere iki durumun kombine olarak gelişmesi de mümkündür. Tek ya da çift yarık oluşabilir.” açıklamasını yaptı.

Orta kulak iltihabı riski yüksek

Çocuk Diş Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, dudak damak yarıklı bebeklerde birinci basamakta en kıymetli sorunun beslenme zorluğu olduğunu kaydederek, “Bu nedenle beslenmeyi kolaylaştırmak için apareyler yapılır. İlerleyen periyotlarda konuşmada, çenenin büyümesinde, burun ve dudak estetiğinde meseleler olabilir. Orta kulak iltihabı riski yüksek olduğu için tertipli aralıklarla hekim denetimine gidilmelidir.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Florür uygulaması dişin tedavi edilme gereksinimi azaltır

10 haftalık ve tartısı 5 kilogram olduğunda ameliyat yapılabiliyor

Dr. Koçan, dudak yarıkları için cerrahi müdahalenin ne vakit önerildiğine de değinerek şöyle devam etti: 

“Doğumdan sonra 48 saat içinde hem beslenmeyi sağlamak hem de yarığı küçültüp dokuların yerine yerleştirilmesini kolaylaştırmak için aparey yapılır. Bu apareyin nizamlı aralıklarla denetim edilmesi gereklidir. Bebek en az 10 haftalık ve yükü 5 kilogram olduğunda ameliyat yapılabilir. Ekseriyetle 3-6 aylar ortasında dudak ameliyatı, 12-18 aylarda damak ameliyatı yapılır.” 

Dudak yarıklarının tedavisi farklı uzmanları bir ortaya getiriyor

Dudak damak yarıklarının tedavisi için farklı uzmanlık alanlarının bir arada çalışması gerektiğini belirten Dr. Koçan, “Plastik ve rekonstrüktif cerrah, ortodontist, çocuk tabibi, çocuk diş tabibi ve konuşma terapisti dudak damak yarıklı bireylerin tedavi sürecine dahil oluyor.” dedi.

Bebeğin uygunlaşması sürecinde ebeveynlere de tekliflerde bulunan Dr. Koçan, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ameliyattan sonra beslenme biberon yerine kaşık ya da damlalıkla yapılmalıdır. Yara bölgesinin pak olması enfeksiyon denetimi için kıymetlidir. Beslenme sonrası ağız paklığı için bebeğe su verilebilir. Bebeğin elini ağzına sokup yara bölgesini tahriş etmesi engellenmelidir. İlk birkaç gün yara bölgesinde hafif kan sızıntısı olabilir. Çok kanama, ateş, idrarda azalma, deride buruşukluk, göz kürelerinde çökme üzere bulgular varsa sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar