Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dünya Doktorları: Gazze İçin Hemen Şimdi Ateşkes Süreci Başlatılmalı 

Dünya Doktorları: Gazze İçin Hemen Şimdi Ateşkes Süreci Başlatılmalı 

admin admin -
14 0

Dünya Hekimleri: Gazze İçin Çabucak Artık Ateşkes Süreci Başlatılmalı 

 

Dünya Tabipleri (DDD), her gün yüzlerce sivil bayan, çocuk ve sıhhat işçisinin öldürüldüğü Gazze’de ateşkes için milletlerarası kamuoyunun ve hükümetlerin omuzlarında tarihi bir sorumluluk olduğunu belirtti. Dünya Hekimleri, sivillerin korunması için gereken tüm adımları atmaya, “Üçüncü Devletleri”, sorumluluklarını derhal yerine getirerek taraflar üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı. Dünya Hekimleri, öncelikle acil bir ateşkes sürecinin başlatılarak tam, inançlı ve manisiz insani yardıma erişimin garanti edilmesinin gerekli olduğunu söz etti.

 

Dünya Tabipleri, her gün yüzlerce sivil bayan, çocuk ve sıhhat işçisinin öldürüldüğü Filistin topraklarında ateşkes ilan edilmesi için kamuoyuna davette bulundu. Açıklamada; üçüncü devletlerin, memleketler arası hukuk altındaki sorumluluklarını derhal yerine getirerek taraflar üzerindeki baskıyı artırması için davet yapıldı. Tam, inançlı ve manisiz insani yardıma erişimin garanti edilmesinin sağlanması gerektiğini belirten Dünya Tabipleri; ateşkes için memleketler arası kamuoyunun ve hükümetlerin omuzlarında tarihi bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Dünya Doktorları’ndan Güçlü, Acil ve Kararlı Diplomatik Müdahale Çağrısı

Dünya Hekimleri yaptığı basın açıklamasında şu açıklamalarda bulundu: “30 Ekim’de Cebaliye Mülteci Kampı’nın maruz kaldığı ağır hava taarruzlarında 50 kişi hayatını kaybetti. Birçok kişi de hala enkazda sıkışmış durumda. Hastanelerin uğradığı yıkımın inanılmaz düzeylerde olması nedeniyle çok sayıda hasta tedavi edilemiyor. Bu koşullarda sıhhat çalışanı, hastanelerin yerlerinde anestezi olmadan ameliyatlar yapmak zorunda kalıyor. Kaynak eksikliği, hijyen ve yorgunluk şartlarında çalışan sıhhat vazifelilerinin durumu, Gazze’de üç haftadır her gün yaşanan bir gerçeklik haline dönüştü. Şu ana kadar 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü bayan olmak üzere 10 bin 569 insan hayatını kaybetti. Gelinen bu durumda, sivil halkın öldürülmesini durdurmak için güçlü, acil ve kararlı bir diplomatik müdahale gereklidir’’.

İlginizi Çekebilir;  Muğla Büyükşehir Belediyesi 100 Yıl Kutlamaları Devam Ediyor

 

Sivillerin Ağır Olduğu Bölgelere Yapılan Taarruzlar Hukuka Alışılmamış Ve Keyfidir

Dünya Hekimleri; Milletlerarası İnsancıl Hukuk’un (UİH), sivillerin ağır bir halde bulunduğu bölgelerdeki maksatlara yapılan hava hücumlarının hukuka alışılmamış ve keyfi akınlar olarak kabul ettiğine dikkat çekti. Açıklamada; Gazze’de UİH’nin daima ihlal edildiği bu ortamda memleketler arası toplumun güçlü, acil ve kararlı bir müdahalede düştüğü acizlik karşısında dehşete düştüklerinin altı çizildi. Dünya Hekimleri, sivillerin korunması için gereken tüm adımları atmaya, “Üçüncü Devletleri”, memleketler arası hukuk altındaki sorumluluklarını derhal yerine getirerek taraflar üzerindeki baskıyı artırmaya, acil bir ateşkes sürecinin başlatılmasına ve tam, inançlı ve manisiz insani yardıma erişimin garanti edilmesini sağlamaya çağırdı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar