Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Duygusal yeme ve stres obeziteyi tetikliyor!

Duygusal yeme ve stres obeziteyi tetikliyor!

admin admin -
11 0
Duygusal yeme ve gerilim obeziteyi tetikliyor!

Depresyon da kilo artışına yol açıyor!

Obezitenin ruhsal taraflarının de olduğuna dikkat çeken uzmanlar, düşük benlik hürmeti ve olumsuz beden imajının da obeziteye yol açabileceğini söylüyor. Duygusal yeme, gerilim, telaş, hüzün yahut badire üzere olumsuz duygusal durumların kimi insanların yeme alışkanlıklarını farklılaştırabildiğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, tüm bunların çok biçimde yeme davranışlarına neden olabileceğini kaydetti. Çetin, “Depresyon, kişinin güç düzeylerini azaltır ve fizikî aktivite eksikliğine sebep olabilir, bu durum da kilo artışına yol açar.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, obezite ve psikoloji ortasındaki münasebete dair açıklamalarda bulundu.

Obezitenin, çoklukla tıbbi ve fizikî sıhhat sıkıntılarına neden olabilen bir durum olduğunu tabir eden Çetin, lakin, obezitenin yalnızca fizikî sıhhatle ilgili olmadığını ve ruhsal tesirlere de yol açtığını söyledi.

Obezite tedavisi ruhsal sıhhati da kapsamalı

Çetin, şöyle devam etti:

“Sadece fizikî bir sıhhat sorunu dememiz yanlışsız olmaz. Obezite, kişinin hayat kalitesini, özsaygısını, zihinsel sıhhatini ve genel refahını etkileyebiliyor. Obezite, depresyon, anksiyete, yeme bozuklukları ve öbür ruhsal rahatsızlıkların tetikleyebiliyor. Obezite ve ruhsal sıhhat ortasındaki münasebet karmaşıktır diyebiliriz. Bireyler ortasında farklılık gösterebilir. Obezitenin ruhsal boyutları; kişinin yaşadığı duygusal meseleler, toplumsal dışlanma, özsaygı sıkıntıları üzere değişiklikler olabilir. Sonuç olarak, obeziteyi yalnızca bir ruhsal rahatsızlık olarak tanımlamak yerine hem tıbbi hem de ruhsal birçok boyutunu dikkate almak daha hakikat olacaktır. Sonuçta obezite tedavisi, yalnızca fizikî sıhhati değil, tıpkı vakitte ruhsal sıhhati da kapsamalıdır. Zira obezitenin hem fizikî ve ruhsal tesirleri vardır.”

Olumsuz beden imajı obeziteye yol açabiliyor

Obeziteye neden olabilen ruhsal faktörlere de işaret eden Çetin, “Obezitenin ruhsal istikametleri de var. Bu faktörleri şu biçimde açıklayabilirim; duygusal yeme, gerilim, korku, ıstırap yahut dert üzere olumsuz duygusal durumlar, kimi insanları yeme alışkanlıklarını farklılaştırabilir ve çok halde yeme davranışlarına neden olabilir. Depresyon, kişinin güç düzeylerini azaltır ve fizikî aktivite eksikliğine sebep olabilir, bu durumda kilo artışına yol açar. Anksiyete bozukluklarında, çok yeme davranışı görülebilir. Düşük benlik hürmeti, olumsuz beden imajı, obeziteye yol açabilir.” dedi.

Destek kümeleri ve psikoterapi yarar sağlıyor

Psikolojik faktörlerin obezite ile gayret edenlerde ruhsal sıkıntılara ve yeme sisteminin bozulmasına yol açabildiğini de söyleyen Çetin, şunları anlattı:

“Psikolojik faktörler, obezitenin sürecini tetikleyebilir ve tedavi sürecinde dikkate alınmalıdır, zira yalnızca fizikî sıhhati değil, ruhsal sıhhati da etkiliyor. Psikoterapi ve takviye kümeleri, bu tıp ruhsal faktörlerle başa çıkma açısından destekleyici ve yarar sağlayıcıdır.”

Profesyonel yardım sorunun daha düzgün anlaşılmasını sağlıyor

Obezite ile kendine ziyan verme davranışları ortasındaki alakanın karmaşıklığına işaret eden Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, şöyle dedi:

“Duygusal gerilim, dert yahut ıstırap üzere negatif hisler, bireylerin çok yeme davranışlarını sağlayabilir, zira yemek yeme bireye bir cins rahatlama ve duygusal tatmin sağlar. Çok yemenin yalnızca fizikî sıhhate tesir olarak değil, ruhsal sıhhati da tesiri olduğunu söylemek mümkündür.  Kendini cezalandırma yahut suçluluk nedeniyle gerçekleştirilen çok yeme davranışları, düşük benlik bedeli ile ilişkilendirilebilir ve obezite riskini artırabilir. Profesyonel yardım aramak ve psikoterapi almak, bu cins sıkıntıların daha âlâ anlaşılmasına ve tedavi edilmesini sağlayacaktır.”

Duygusal zeka maharetlerini geliştirme duygusal yemeyi denetim edebilmeyi sağlıyor

Obezite ile ruhsal faktörler ortasındaki döngüyü kırmak için, obeziteyi hem fizikî hem de zihinsel bir bakış açısıyla ele almak gerektiğini de vurgulayan Çetin, “Psikoterapi süreci, bireyin duygusal yeme alışkanlıkları, benlik hürmeti meseleleri yahut başka ruhsal faktörlerle başa çıkmasını sağlayan bir tedavi formülüdür. Kendi fikir ve davranışlarınızı fark etmek, duygusal yeme ataklarının tetikleyicilerini belirlemek ve tahlil yolları oluşturmak, kilo idaresine dayanak sağlayabilir.” diye konuştu.

Duygusal zeka marifetlerini geliştirmenin, gerilimle daha âlâ başa çıkılması ve duygusal yemeyi denetim edebilmeyi sağladığını tabir eden Çetin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sağlıklı hayat usulü, beslenme ve fizikî faaliyetleri değiştirerek obezitenin fizikî tesirleriyle başa çıkmada ve ruhsal sıhhati güzelleştirmede tesirli olabilir. Obeziteyi yönetmek ve tedavi etmek, fizikî sıhhatle birlikte ruhsal sıhhati açısından da kıymetlidir. Profesyonel yardım aramak, bu süreçte sağlıklı bir kilo idaresi ve daha sağlıklı bir hayat üslubuna kavuşmayı sağlayabilir.” 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Deveciler Sahada Çalışmaları İnceledi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar