Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Egeli ihracatçılar yeşil bir dünya için çalışıyor

Egeli ihracatçılar yeşil bir dünya için çalışıyor

admin admin -
13 0
Egeli ihracatçılar yeşil bir dünya için çalışıyor

Ege İhracatçı Birlikleri 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporunu açıkladı

EİB, güç tüketimini yüzde 3 azalttı

EİB daha yeşil bir dünya için 7 bin 660 fidanı toprakla buluşturdu

Türk ihracatçısının en büyük dış ticaret partneri Avrupa Birliği’nin ortaya koyduğu Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına en süratli bir formda ahenk sağlaması için Türkiye’de birinci aksiyon alan kurumlardan biri olan Ege İhracatçı Birlikleri, 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

 

 

EİB 2022 Sürdürülebilirlik Raporuyla ilgili görüşlerini açıklayan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, sürdürülebilirlik ile ilgili en büyük adımlarının 2019 yılında dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi Küresel Compact’a üyelik olduğunu, EİB olarak 2020 yılını da “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan ettiklerini hatırlattı. Eskinazi, 2022 yılında sürdürülebilirlik ile ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda güç tüketimlerini yüzde 3 azalttıklarının altını çizdi.

 

 

2021 yılında Türkiye’de Sürdürülebilirlik Raporunu yayınlayan birinci ihracatçı birlikleri olduklarını, Ege İhracatçı Birlikleri’nin sürdürülebilir kalkınma ve çevresel şuurun birleştiği bir periyotta, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe katkı sağlama taahhüdünü sürdürdüğünü paylaşan Eskinazi, “Enerji verimliliği, emisyon idaresi ve çevresel idare alanlarında gerçekleştirdiğimiz projelerle çevresel sürdürülebilirliği desteklemeye devam ediyoruz. Üyelerimizin 200 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmine sahip olduğumuz AB’nin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına ahenk sürecinde sorun yaşamadan adapte olmalarına yardımcı olmak ve onlara yararlı olmak için çalışmalarımıza tüm süratimizle devam ediyoruz. 2022 yılı EİB faaliyet ve çalışmalarımızın sürdürülebilirlik perspektifinde bir ortaya getirdiğimiz raporumuzda iç ve dış paydaş tahlili yaparak, üyelerimizin sürdürülebilirliğin hangi mevzularına kurum olarak yük vermemiz gerektiğini konusunda önceliklendirmemizi yaptık. İçinde bulunduğumuz 2023 yılında da kurum olarak faaliyetlerimizi ve projelerimizi bu kapsamda sürdürmeye devam ediyoruz” diye konuştu. 

 

 

Ticaret Bakanlığı’nın Memleketler arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projelerinde 19 URGE Projesiyle yerlerini aldıklarını aktaran Eskinazi kelamlarını şöyle sürdürdü; “EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğimizin 11 tanesi en az bir URGE projesine paydaş oldu. 19 URGE Projemizde temel amaçlarımız firmalarımızın kümelenerek sürdürülebilirlik yetkinliklerinin geliştirilmesi ve ihracatımızda işlenmiş eser ihracatının hissesini artırmak. Bu projelerde yüzlerce firmamız rekaberlik ideolojisiyle birlikte sürdürülebilirlik yetkinliklerini artırmayı sürdürüyor. Çevresel sürdürülebilirlik çabalarımızdaki kararlılığını sürdürerek 2050 iklim nötr amaçlarına gerçek ilerlemeye devam edeceğiz.”

 

 

EİB, güç tüketimini yüzde 3 azalttı

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin güç tüketiminin verimli bir halde yönetilmesi ve yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımı konusunda değerli yatırımlar ve projeler gerçekleştirerek, EİB’nin kurum içi elektrik kullanımında yüzde 3’lük bir azalış sağladıkları bilgisini veren EİB Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, “EİB olarak, 2021 yılında yayınladığımız sürdürülebilirlik raporundaki 3 yıla denk gelen toplam emisyonlarına karşılık 4800 ağaç dikme taahhüdümüzü, 2022 sürdürülebilirlik raporunda 1230 ağaç dikme taahhüdümüzle sürdürdük. Bu taahhüdümüz karşılığında son 4 yılda 7 bin 660 fidandan oluşan EİB Ormanını oluşturduk ve taahhüdümüzü yerine getirdik. Bu taahhütümüzü ziyadesiyle yerine getirmemiz, tabiata olan bağlılığımızın bir yansıması ve yeşil bir gelecek için atılan kıymetli bir adımdır. Ege İhracatçı Birlikleri, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığı ve geleceğe yönelik taahhütleriyle, üyelerinin ve tüm toplumun sürdürülebilir bir gelecek inşa etme eforlarına katkı sağlamaya devam edecek. Kurumumuz yürüttüğü faaliyetlerle ve projelere üyelerine örnek olmanın yanı sıra, onların da kendi karbon ayak izlerini, su ayak izlerini hesaplama, dijitalleşmeye ve inovasyona değer vermeleri gerektiği mevzuları bu raporda vurguladık. Kurumsal yönetişimin ve stratejik planlamanın da değerine ilgi raporda bahsedildi. EİB kurum olarak, 2023 yılı faaliyetlerini ve çalışmalarını stratejik planı çerçevesinde yürütmeye çalışırken bir yandan da faaliyetlerini sürdürülebilirlik çerçevesinde AB sürdürülebilir kalkınma maksatlarına nazaran iç ve dış paydaşlarından gelen geri bildirimlerle yürütmektedir” diye konuştu. 

 

EİB olarak, vizyon, misyon ve bedellerini sürdürülebilir kalkınma maksatları perspektifinden hareketle yeniledikleri bilgisini de paylaşan Işık; “Misyonumuz: İnsan ve etraf odaklı üretimle rekabet üstünlüğü yaratarak katma kıymetli ihracatı desteklemek, yenilikçi hizmetler sunmak, ulusal ve milletlerarası tüm paydaşlar ile üyeleri ortasında köprü misyonu üstlenmek. Vizyonumuz: Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları çerçevesinde ihracat dünyasına taraf veren önder kuruluş olmak. Kıymetlerimiz: Liderlik, Çeviklik, Harikalık, Yenilikçilik, Şeffaflık, Sorumluluk olarak şekillendi” diyerek kelamlarını noktaladı. 

İlginizi Çekebilir;  Malkara Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar