Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ekrem İmamoğlu’ndan Girişimcilik Dersi

Ekrem İmamoğlu’ndan Girişimcilik Dersi

admin admin -
11 0

Ekrem İmamoğlu’ndan Girişimcilik Dersi

İstanbul Okan Üniversitesi’nin Türkiye’de birinci kere başlattığı Girişimcilik Dersi’ne
8 Kasım 2023 Çarşamba günü İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu konuk oldu. İmamoğlu gençlere, eğitim ve iş hayatından anılar anlatarak tavsiyelerde bulundu.

Ekrem İmamoğlu konuşmasına “Cumhuriyetimizin 100. yılında, 100 yılın teşebbüsçüsü olan Mustafa Kemal Atatürk’e huzurlarınızda teşekkür ederim” diyerek başladı. Atatürk’ün inovatif, kararlı ve mert karakteri ile kendisine de ışık olduğunu tabir eden İmamoğlu öğrencilere vizyondaki “Atatürk 1881-1919” sinemasını izlemelerini önerdi: “Atatürk’ün teşebbüsçü, atak, tahlilci halini sinemada çok net görebilirsiniz. Sorumluluk hissinizi artıracak, sizin üzere gençlerin yaşındayken nasıl da harikulâde kararlar aldığını anlatan bir imal.” 

“İstanbul’da üniversite öğrencisi olmak girişimciliği tetikleyecek bir avantaj”

İmamoğlu İstanbul’da üniversite öğrencisi olmanın girişimciliği tetikleyecek bir avantaj yarattığını tabir etti. “İstanbul yenilikçi ve çok boyutlu düşünmeyi sağlayan bir kent. Dersler kadar ömrün da öğretecekleri var. Tanışın, konuşun, bağlantı kurun, etrafınızda, kentinizde ne olup bitiyor takip edin” teklifinde bulundu.

İmamoğlu 6-7 yaşından itibaren babasının işlerinde çalıştığını tabir etti. “Lokantacılık yaptım, fırıncılık yaptım, inşaat yaptım. İşimdeki titizliğim bana inanç duyulmasını sağladı. Sabah sipariş ettiği çorbanın soğumaması için çalışanımın değil, şahsen benim götürüp çorbasını sıcak teslim ettiğim iş insanı yıllar sonra benden önemli sayıda gayrimenkul satın aldı. Bunun nedenini de işime duyduğum hürmet ve gösterdiğim titizlik olarak açıkladı. Bu yüzden yaptığınız işi asla küçümsemeyin, size ne kapılar açacağını bilemezsiniz. Değişim ve başarısızlıktan asla korkmayın. Uğraş verirken doğrularınızla birlikte uğraş edin. Ortak akıl kullanarak ve uygun irtibat kurarak kusur riskinizi azaltın.” 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 90 bine yakın çalışan olduğunu hatırlatan İmamoğlu fikirsel özgürlüğün ehemmiyetinden de bahsetti. “Tüm yöneticilerimize sıkıştıkları anda takımlarından tavsiye almalarını öneriyorum. Her kademeye fırsat tanınmalı, fikir alışverişi kıymetli. Fikirsel özgürlüğün olmadığı yerde girişimcilik olamaz. Yalnızca rutini yönetirsiniz.”

İlginizi Çekebilir;  Şirketlerin Yüzde 93'ü İş Kesintisi Yaşıyor

“Askıda fatura uygulaması büyük bir girişimcilik hikayesidir”

“İstanbul’da her günümüz İstanbul’a dair bir girişimcilikle geçiyor” diyen İmamoğlu pandemi periyodunda başlattıkları askıda fatura uygulamasının büyük bir girişimcilik öyküsü olduğunu ve dünya çapında mükafatlar aldığının altını çizdi: “Yardımlaşmaya yeni bir boyut kazandırdık. İstanbul’da maksadımız adil, yeşil, yaratıcı kent.” 

Ekrem İmamoğlu dersin sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Bekir Okan, Mütevelli Heyet Lider Yardımcısı Işıl Okan Gülen, Rektör V. Prof. Dr. Güliz Muğan İmamoğlu’na teşekkürler plaketi takdim etti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar