Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Enerjisa Enerji’den İlk Dokuz Ayda 9 Milyar TL’lik Yatırım

Enerjisa Enerji’den İlk Dokuz Ayda 9 Milyar TL’lik Yatırım

admin admin -
12 0

Enerjisa Enerji’den Birinci Dokuz Ayda 9 Milyar TL’lik Yatırım

 

Türkiye’nin başkan elektrik dağıtım, perakende satış, müşteri tahlilleri ve emobilite şirketi Enerjisa Güç, karlı büyüme stratejisiyle 2023 yılının birinci dokuz ayında güçlü finansal ve operasyonel performansını sürdürdü.

 

Zorlu finansal şartlara karşın, Enerjisa Enerji’nin elektrik dağıtım ağındaki ve müşteri tahlilleri alanlarındaki yatırımları 2023 yılının birinci dokuz ayında geçen yıl tıpkı periyotta gerçekleşen yatırımın iki katının üzerine çıkarak 9 milyar TL’ye ulaştı. 

 

%20’si halka açık ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Güç, yılın birinci dokuz ayındaki güçlü performansını teyit eden 30 Eylül 2023 tarihli mali tablolarını kamuoyuna açıkladı. Enerjisa Güç, 2023 yılının birinci dokuz ayında konsolide Faaliyet Gelirlerini geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 53 artırarak 15 milyar 949 milyon TL’ye, Baz Alınan Net Karını ise yüzde 69 artırarak 4,3 milyar TL’ye çıkardı.

 

İlk dokuz aylık sonuçları değerlendiren Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar“Daha yeterli bir gelecek için yeni enerji dünyasına öncülük etme vizyonumuz doğrultusunda karlı yatırımlarımızla ilerlemeye devam ediyoruz. Dağıtım ağı, müşteri tahlilleri ve Eşarj alanlarında yaptığımız toplam yatırım yılın birinci dokuz ayında 9 milyar TL’ye ulaştı. Bundan sonra da topluma yarar sağlayacak projeler üretmeye, iş birlikleri geliştirmeye, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için bedel yaratmaya devam edeceğiz” dedi. 

 

Enerjisa Güç CFO’su Dr. Philipp Ulbrich ise, “Güçlü operasyonel ve finansal performansımızı bu devir de koruyarak gayelerimizi gerçekleştirmeye devam ettik. 2023 yılı için müşteri tahlilleri de dahil olmak üzere yatırım planımız ile uyumlu olarak sürat kesmeden yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2023 yılının başında meydana gelen sarsıntı felaketinde elektrik arz güvenliğini yine tesis etmek hedefiyle pek çok kıymetli projeyi yürüten dağıtım grubumuzla gurur duyuyorum. Sürdürülebilir stratejimiz sayesinde yılın birinci dokuz ayında yıllık bazda %69 oranında artışla 4.3 milyar TL Baz Alınan Net Kâr elde ederken, uzun vadeli Faaliyet Gelirleri ve Baz Alınan Net Kar beklentilerimize bağlı kalıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Corpus Enerji'den Üç Farklı Kitle Fonlama Rekoru

İlgili Yazılar