Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Erken teşhisle farkında ol

Erken teşhisle farkında ol

admin admin -
13 0

Büyükşehir tarafından anne kent iştirakçilerine verilen eğitimde kanserde erken teşhisin hastalığın tedavisinde birinci ve en kıymetli adım olduğu anlatıldı

Erken teşhisle farkında ol

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 01-31 Ekim Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı’nda toplumsal şuurun arttırılması hedefiyle özel ihtiyaçlı birey ve ailelerine yönelik ‘’Kanserde Erken Teşhis ve Genel İlkyardım Eğitimi’’ verdi. Anne Kent iştirakçilerin da yer aldığı eğitimlerde kanser hastalığı hakkında genel bilgiler, Göğüs Kanseri ve birinci yardımda yapılması gereken bilgiler yer aldı.

İŞİTME ENGELLİ AİLELER BİLİNÇLENİYOR

Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sıhhat İşleri Şube Müdürlüğünün sıhhat eğitim ünitesi tarafından gerçekleşen eğitimlerde Kocaeli’nde bulunan işitme engelli dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı. Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşen eğitimde yetkililer, işitme ve konuşma kaybı yaşayan vatandaşlarımızın birden fazla eğitim, bilgilendirme seminerleri ve gibisi etkinliklerden uzak kaldığını, bu eğitimle de işitme engelli aileleri bilinçlendirmek ve farkındalık ortaya koymak istendiğini belirtti.

ERKEN TEŞHİS TEDAVİDE EN KIYMETLİ ADIM

Ayrıca Gebze’de yer alan Anne Kent Merkezi Defne, Körfez ilçesinde yer alan Anne Kent Merkezi Begonya’da verilen eğitimlerde; “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” unsurunun değeri vurgulanarak, sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün eserlerinden uzak durulması, fizikî aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirme yapıldı. Ayrıyeten ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel etkenlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenmesi söz edildi. Eğitim hemşireleri tarafından gerçekleşen sunumda bireylerin kendi bedenleri hakkında bilgi sahibi olmalarının gerekliliği, olağan dışı bir değişikliğin fark edilmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğinin altı çizildi. Yetkililer; erken teşhis, tedavinin başarılı olması ismine atılan birinci ve en değerli adım olduğu belirtildi. Eğitimlerde Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Bahar Astepe de iştirakçilere paylaşımda bulundu.

İlginizi Çekebilir;  İlk kamu hayvan hastanesi İzmir'de açılıyor

 

GENEL İLKYARDIM EĞİTİMİ

‘Meme Kanseri Bilinçlendirme’ eğitiminin yanı sıra ayrıyeten vatandaşlara ‘Genel İlkyardım Eğitimi’ de verildi. Yetkililer, ‘’Günlük hayatta öngörülemeyen kazalar olabiliyor. Bu kazaların kimileri ise ağır yaralanmalara ya da ölümlere yol açabiliyor. Lakin yanlışsız ve vaktinde müdahale, kazaların sonuçlarını hafifletebiliyor. Profesyonel yardım gelene kadar kazazedeye yapılan gerçek müdahalenin değerini gösteriyor’’ dedi. Eğitimde şahısların şuurlu olarak müdahale edebilmesi için Hemlich (Karına bası – sırta vuru) hareketi, kanamalar, yanık vb. hususlar hakkında bilgilendirmeler uygulamalı olarak gösterildi. Eğitimin sonunda vatandaşa iştirak dokümanı takdim edildi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar