Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. EÜ DTMK’den “Cumhuriyet Dönemi Türk Halk Oyunları” Paneli

EÜ DTMK’den “Cumhuriyet Dönemi Türk Halk Oyunları” Paneli

admin admin -
52 0

Ege Üniversitesi  “Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri” kapsamında Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) tarafından “Cumhuriyet Devri Türk Halk Oyunları” paneli düzenlendi. Türk Halk Oyunları Kısmı Emekli Öğr. Gör. Abudrrahim Karademir’in konuşmacı olarak yer aldığı panele; DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Türk Halk Oyunları Kısım Lideri Prof. Dr. M. Öcal Özbilgin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı

Konuşmasına halk oyunlarının Dünyada ve Türkiye’deki gelişimi anlatarak başlayan Öğr. Gör. Karademir, alan ile ilgili birinci bilimsel makalenin 1900’de İstek Teyfik tarafından yazılan “Raks Hakkında” başlıklı makale olduğunu lisana getirdi. Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki halk oyunları çalışmalarının kıymetine değinen Öğr. Gör. Karademir, halk oyunlarının 1950’den sonra ülkemizde yaşadığı gelişimi iştirakçilere aktardı. Periyodun medyası ve resmi kurumları tarafından düzenlenen müsabakaların ve halk oyunlarına yönelik çalışmaların sanatsal ve kültürel olarak fayda sağladığını lisana getiren Öğr. Gör. Karademir, EÜ DTMK Halk Oyunları Kısmının de halk oyunları konusunda kıymetli araştırma ve sahneleme çalışmaları yaptığını vurguladı. 

Em. Öğr. Gör. Karademir, panelde Türkiye’de çeşitli yörelere ilişkin halk oyunu örneklerini izleyicilerle paylaştı. Panelin sonunda DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Em. Öğr. Gör. Abdurrahim Karademir’e “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Başkan Büyükakın; Atatürk'ün örnek mücadelesine elbirliğiyle sahip çıkalım

İlgili Yazılar