Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. EÜ Organ Nakli Enstitüsü Alanında Öncü Olacak

EÜ Organ Nakli Enstitüsü Alanında Öncü Olacak

admin admin -
57 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan karara istinaden Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan Organ Nakli Enstitüsü, organ naklinde nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi, alana yönelik araştırma geliştirme faaliyetleri sürdürmeyi ve organ nakli konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Organ naklinde bir referans merkezi olan Ege Üniversitesi, yeni kurulan enstitü ile birlikte bu alanda daha da tezli bir pozisyona geldi.

Daha evvel Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde pek birçok birinci olan nakiller gerçekleştirdiklerini lisana getiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “A Plus kalitesinde hizmet veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine yaptığımız yatırımların sonucunda tüm sıhhat hizmetlerinde olduğunu üzere organ naklinde de kalitemizi ve muvaffakiyet oranımızı artırdık. Üniversitemizde karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, kornea üzere nakiller, çağdaş tıbbi aygıtlar kullanılarak uzman hekimlerimizce yapılıyor. Yeni kurulan enstitümüz ile birlikte artık bu alana insan gücü yetiştirip literatüre daha fazla katlı sağlayacak bilimsel çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

Enstitü bünyesinde yapılacak çalışmalardan bahseden Prof. Dr. Budak, “Enstitümüz; organ naklinin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi, hastaların ve donörlerin ömür kalitesinin artırılması, organ nakli ile ilgili temel, klinik, immünolojik, biyomedikal teknolojiler ve translasyonel tıp alanlarında araştırmalar yapılması, disiplinlerarası ahenk sağlanması üzere maksatlar üzerine çalışma yapacak. Başka yandan yüksek lisans ve doktora programları ile organ naklinde uzman, nitelikli insan kaynağını yetiştirecek. Kurum dışı paydaşlarla da iş birliği içerisinde olarak İzmir’de ve Ege Bölgesinde organ nakli ve bağışı konusunda toplumsal farkındalık oluşturacak. Sıhhat Turizmine katkı sağlayacak faaliyetler yürütülecek. Yalnızca nakil değil, nakile sebep olacak organ yetmezliği konusunda da önleyici önlemlere yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Ayrıyeten topluma yönelik farkındalık çalışmaları yapılacak” dedi.

“Çalışmalarımızı daha görünür kılacağız”

İlginizi Çekebilir;  Adgager, 6.6 milyon dolar değerlemeyle yatırım aldı

EÜ Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özbaran ise; “Türkiye’de kurulduğu yıldan itibaren çok sayıda hastayı sıhhatine kavuşturmak dışında çeşitli kurumlara organ nakli uzmanı tabipler yetiştiren ve bilime çok yüksek katkı sunan Organ Nakli Merkezimizin yanı sıra ülkemizin ikinci bölgenin birinci Organ Nakli Enstitüsü de faaliyetlerini üniversitemiz çatısı altında sürdürecek. Enstitümüzün kurulması ile birlikte organ nakli alanında bilimsel altyapımız daha da güçlenmiş oldu. Bir yandan eğitim öğretim, araştırma geliştirme faaliyetlerimize ivme kazandıracak öteki yandan da dünya standartlarının üzerinde uzman takımlar yetiştireceğiz. Kurulacak olan ilgili anabilim kısımlarının sorumluluğunda geliştirilecek ve şekillenecek olan eğitim ve araştırma-geliştirme projeleri ile başka tüm faaliyetler, Ege Üniversitesi Organ Nakli Enstitüsü kimliği altında artarak devam edecek ve daha görünür kılınacak. Enstitümüzün ülkemize iyi olmasını diler, tüm takviyeleri için Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar