Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gemlik Belediyesi, Dünya Diyabet Günü’nde Gemliklilerin kan şekerini ölçtü.

Gemlik Belediyesi, Dünya Diyabet Günü’nde Gemliklilerin kan şekerini ölçtü.

admin admin -
15 0

Gemlik Belediyesi’nden diyabet farkındalığı

  Gemlik Belediyesi, Dünya Diyabet Günü’nde Gemliklilerin kan şekerini ölçtü.

  Gemlik Belediyesi Sıhhat İşleri Müdürlüğü takımları, Dünya Diyabet Günü’nde farkındalık oluşturmak gayesiyle çarşı meydanında fiyatsız şeker ölçümü gerçekleştirdi. Yaklaşık 500 şahsa şeker ölçümü yapılırken binlerce bilgilendirici broşür Gemliklilere dağıtıldı.

  Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan’ın vazifeye  gelir gelmez birinci icraatlarından birinin de sıhhat grubu kurmak olduğunu tabir eden Gemlik Belediyesi Sıhhat İşleri Müdürü Dr. Veteriner Tabip Hakan Uğur, bu takım sayesinde vatandaşa çok sayıda sıhhat hizmetini verebildiklerini tabir belirtti.

  Şeker hastalığının her yaş kümesinde görülebildiğini belirten Gemlik Belediyesi Sıhhat İşleri Müdürü Dr. Veteriner Tabip Hakan Uğur, “Kentlerdeki sıhhatsiz ömür, fizikî aktivitenin azalması üzere nedenler diyabeti tetiklemektedir” dedi. Diyabetin böbrek, kalp, hudut hastalıkları ile görme kaybına neden olduğunu belirten Uğur, “Kan şekerini süratle yükseltmeyen baklagil ve tahılları tüketmeli, yalnızca karbonhidrat değil, protein içeren süt, yoğurt, yağsız et eserleri, tavuk ve balık üzere besinler tüketmeliyiz. Hakikat beslenerek ve hareket ederek diyabetten korunabiliriz” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Abdi İbrahim 'Bilimsel Gündem' bülteninde bu hafta:Hava kirliliği demansı tetikliyor 

İlgili Yazılar