Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gemlik’te düşman işgalinden kurtuluşun 101. yılı kutlandı

Gemlik’te düşman işgalinden kurtuluşun 101. yılı kutlandı

admin admin -
58 0

Gemlik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve İskele Meydanı’nda yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Atatürk Anıtına; Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenginin sunumuyla başlayan program, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Üç pare top atışı yapıldı.

Programın iskele Meydanı’ndaki kısmında ise; Halk oyunları şovları ve eğitimli köpek gösterisiyle devam etti. Gemlik Belediye Lider Vekili Galip Gür günün mana ve değerine ait konuşma yaptı.

 

“Milletimizin destanlarla dolu tarihi vardır”

Gemlik Belediye Lider Vekili Galip Gür, 11 Eylül tarihinin emperyalistlere unutulmayacak bir ders verdiğini söz ederken, birebir karar ve inançta olduklarını belirtti.

Gür konuşmasının devamında şu sözleri kullandı; Bugün 11 Eylül, Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan, emperyalist  güçlere unutamayacakları bir dersi verdiğimiz gündür. Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin destanlarla dolu tarihi vardır. Kurtuluş günlerimiz işte bu türlü bir tarihin eseridir. Bizler bugün burada sıradan bir kutlama yapmak için değil, 101 yıl evvel bu vatan için nasıl can verildiyse bugünde birebir kararlılık ve inançta olduğumuzu göstermek için toplandık.

101 yıl evvel tarihin lisanından düşmeyecek bir destan yazan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kurtuluş gayretimizde şehit düşen Yüzbaşı Cemal’i, Er Mehmet Ali’yi, İmam Mehmet Efendi, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Ülkemizin dört bir yanında hainlerle uğraş eden kahraman vatan evlatlarımıza şanlı Allah’tan güç kuvvet diliyor, halkımızın bu memnun gününü büyük bir gururla kutluyor, tüm hemşehrilerimize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.

Yapılan konuşmaların akabinde Gemlik’in kurtuluşunda şehit düşen Yüzbaşı Cemal, Hafız Mehmet Efendi ve Er Mehmet Ali’nin Emetullah Hatun cami yanındaki kabirleri protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi. Ziyaret okunan duanın ve bırakılan karanfilin akabinde sona erdi. 

İlginizi Çekebilir;  Gölcük zabıtası tarihi geçmiş ürünlere el koydu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar