Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gençler afetlere karşı teknolojik çözümler üretecek

Gençler afetlere karşı teknolojik çözümler üretecek

admin admin -
11 0

IDEATHON etkinliğinde en uygun girişimcilik fikirleri yarışacak
Gençler afetlere karşı teknolojik tahliller üretecek

İzmir’de afet öncesi, sırası ve sonrası için teknolojik odaklı tahliller ile ilgili yenilikçi fikirlerin yarışacağı IDEATHON aktifliği İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde başladı. 2 gün boyunca 15 grubun yarışacağı programda en uygun girişimcilik fikirleri ödüllendirilecek.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesiyle Girişimcilik Merkezi İzmir, İzmir Ticaret Odası, Ege Genç İş İnsanları Derneği, İzQ Girşimcilik ve İnovasyon Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Afet öncesi, afet sırası ve sonrası teknoloji tabanlı çözümler” IDEATHON aktifliği başladı. İzQ Girşimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde düzenlenecek programın açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Lideri Alp Avni Yelkenbiçer, İzmir Ticaret Odası İdare Konseyi Lider Vekili ve İzQ İdare Şurası Üyesi Emre Kızılgüneşler ile alanında uzman isimler katıldı. 

Dirençli Kent İzmir için çalışıyoruz
Programın açılışında konuşan ve dirençli kent İzmir için yenilikçi fikirlerin ehemmiyetine değinen İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, bu çalışmanın İzmir’in daha dirençli hale getirilmesi yolunda kıymetli bir atak olduğunu söyledi. Çalışmaya katılan gençleri kutlayan Mustafa Özuslu, “Gençlik gelecek demek. Daha yenilikçi fikirlerin basitçe konuşulabildiği, bizim nesillere nazaran daha farklı bakış açısı, farklı güç ve daha farklı dizaynla, cüret ile problemlere bakması bir fırsat. Bunu düzgün pahalandırmak gerekiyor. Gençleri önemsiyoruz, düzgün ki buradalar ve bu çalışmayı yapacaklar” dedi. 

“Deprem olmadan evvel tedbir alınmalı”
30 Ekim İzmir ve 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde yaşananları hatırlatan Özuslu, “Depremin sonrasını değil, öncesini konuşmalıyız. Zira sonrası trajedi. O binalar yıkılmamalıydı. Mühendislik buna karşılık veriyor mu? Veriyor. Zelzele jenerasyonunda dahi inançlı binalar yapılabilir. Buna en güzel örnek Japonya. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin sarsıntı neslinde yer aldığının şuurunda ve bu alanda kıymetli çalışmalar yürütüyor. Fakat tüm ilgili kuruluşların ve devletin de bu çalışmaların içinde olması gerekir” diye konuştu.  

İlginizi Çekebilir;  Ereğli Kumyalı Plajına Mavi Bayrak çekildi

“Fikirleriniz mevcut sistemlerimizi geliştirecek” 
İzmir Ticaret Odası İdare Konseyi Lider Vekili ve İzQ İdare Heyeti Üyesi Emre Kızılgüneşler de IDEATHON kapsamında İzmir’in dayanıklılığını ve dirençliliğini arttırmaya, arama kurtarma çalışmalarının aktifliğini güzelleştirmeye yönelik olarak ortaya koyulacak her fikri çok önemsediklerini belirtti. Bu alanda gösterilen eforları gönülden takdir ettiklerini lisana getiren Emre Kızılgüneşler, “Takımlarımızın ortaya koyacağı bu fikirlerin mevcut sistemlerimizi geliştirmemize yarar sağlayacağına inanıyoruz. Birebir vakitte farklı afet senaryoları karşısında daha hazırlıklı olacağımıza katkı sağlayacağına da eminiz” sözlerini kullandı. 

“Doğal afetlere karşı tesirli adımlar atılmalı”
Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Lideri Alp Avni Yelkenbiçer ise afetlere karşı hazırlık olmanın ehemmiyetine değinerek, “Bu çalışmalar bizleri toplum olarak afetlere daha hazırlıklı ve dirençli hale getirecek teknolojiye dayanan yenilikçi fikirler, tahliller üretmeye teşvik ediyor. Doğal afetler hayatlarımızı derinden etkileyen olaylar. Bu nedenle onlara karşı daha aktifli adımlar atmak zorundayız” biçiminde konuştu. 

Projeler ödüllendirilecek
Program kapsamında 2 ile 4 bireyden oluşan 15 kişilik grup, 17 ve 18 Kasım tarihlerinde gün boyunca afet konusunu yeni teknolojiler ekseninde ele alarak proje üretecek. Kadrolarda en az bir bayan bulunma koşulu da var. Gençlerin afetlere karşı daha hazırlıklı ve güçlü bir toplum, sağlam kentler yaratmak için hazırladıkları projeler, heyet tarafından pahalandırılacak. Dereceye giren 3 kadro ödüllendirilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar