Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Germiyan Festivali Başlıyor

Germiyan Festivali Başlıyor

admin admin -
52 0

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 14-15 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek olan 9. Germiyan Festivali’nde sergiden söyleşiye, atölyeden konsere kadar bir çok program yer alıyor. Türkiye’de birinci sefer Slow Food adayı köy olan Germiyan’da gerçekleştirilecek şenlikte lokal üreticiler, eserlerini ve lezzetlerini 2 gün boyunca açık olacak stantlarda sergileyebilecek.

 

14 Ekim Cumartesi günü saat 10.00’da standların açılışı ile başlayan şenlikte Otantik Konut Atölye’de Şükran Tümer’in Germiyan Köyü Çeşmeleri Enstalasyonu, Otantik Giysiler Standı, Panaroma Germiyan Evi’nde de ise Ahmet Erdem’in ‘Germiyan’dan Ildır’a Doğal Taş Mozaik Çalışmaları’ Standı açılacak. İbrahim Ercan Otantik Mesken Atölye’de ‘Soğuk Sabun Yapımı’, Ebru Kaya ve Dilek Algur, Çukuriçi Meydan da ‘Ev Katmeri ve Düğün Lokumu Yapımı’, ‘Filiz Önen Kopanisti Peyniri Yapımı’ atölyesi gerçekleştirecek.

 

Ardından Germiyan İlkokulu’ndan başlayarak Eski Un Fabrikası’na kadar devam eden ve renkli imajlara sahne olan Şenlik Korteji yapılacak. Köy Fırını’nda Suzan Memnun ve Mehmet Mutlu’nun ‘Geleneksel Germiyan Köy Ekmeği Yapımı’ atölyesi gerçekleştirilecek.

Germiyan konutlarının duvarlarına yaptığı fotoğraflarla ismini Türkiye’ye duyuran Nuran Erden Çukuriçi Meydan’da ‘100. Yıl Temalı Bayrak Çizimi’ ile duvar boyama aktifliği gerçekleştirecek.

 

Faruk Demir sahne alacak

Dr. Öğr. Üyesi Murat Usta Mutfak Atölyesi’nde ‘Ekmek İmali ve Tarihi’ üzerine, Esra Erülkü Germiyan Köy Kahvesi’nde ‘Zeytinyağında Duygusal Tahlil Standardı, Parametreleri ve Zeytinyağının Duygusal Analizi’ söyleşisi ve tadım aktifliği yapacak. 

Festivalin birinci gün aktiflikleri, saat 20.00’de Germiyan İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilecek Faruk Demir konseri ile son bulacak.

 

“En Yeterli Ekmek” Yarışması

Festivalin ikinci gününde Nurcan Kurnaz Koca Emine’de ‘Pirinçli Germiyan Mantısı İmali atölyesi, Anıl Uzcüce ‘Yerel Buğdaydan Sağlıklı ve Lezzetli Kurabiye Yapımı’ atölyesi, ‘İdeal Ekmek Nedir ve Farklı Ekmek Çeşitlerinin Tadımı’, Mesut Ulu Yıldız ‘Yerel Buğday Eserlerinin Üretimi ve Tüketiminin Yaygınlaştırılması’ söyleşilerini gerçekleştirecek.

İlginizi Çekebilir;  Yemeksepeti, Türkiye'nin Dondurma Tüketim Verilerini Açıkladı

Söyleşilerle ve çeşitli etkinliklerle devam edecek şenlikte birbirinden hoş ve lezzetli ekmeklerin yarışacağı “En Düzgün Ekmek” Yarışı düzenlenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar