Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Giyilebilir Sağlık Teknolojileri Girişimi Interrupt 7 Milyon TL Taleple Kitle Fonlamada

Giyilebilir Sağlık Teknolojileri Girişimi Interrupt 7 Milyon TL Taleple Kitle Fonlamada

admin admin -
50 0

Parkinson hastalığı olan bireylerde görülen ‘donma fenomeni’ semptomunu durduran giyilebilir tıbbi aygıt üreticisi Interrupt Engineering, MoveMate projesiyle yatırım cinsine çıktı. Global ölçekte büyük bir pazar potansiyeli olan sıhhat teknolojileri pazarına inovatif tahliller sunan teşebbüs, hisseye dayalı kitle fonlaması mevzuatı gereği şirket hisselerinin %16’sının yatırımcılara arzıyla 7 milyon TL fon talep ediyor. Altı şahıstan oluşan genç ve idealist takımıyla İTÜ ARI Teknokent bünyesinde çalışmalarına devam eden Interrupt’ın fonbulucu platformundaki yatırım tipi 9 Aralık 2023’e kadar tüm yatırımcıların iştirakine açık.          

Biyomedikal mühendisleri Şeyma Yılmaz, Hilal Çevik ve optik tasarım mühendisi Osman Eldeş tarafından temelleri atılan, 2022’de İTÜ ARI Teknokent bünyesinde kurulan Interrupt Biyomedikal ve Mühendislik Anonim Şirketi hisseye dayalı kitle fonlama çeşidini başlattı. 

Girişim şirketi, hareket denetimini etkileyen bir dizi semptomla karakterize Parkinson hastalığında görülen ‘donma fenomeni’ni durduran giyilebilir tıbbi aygıt MoveMate’i üretiyor. MoveMate’in geliştirilmesi, üretimi ve dağıtımı için gereken kaynağı sağlamak üzere şirket hisselerinin %16’sının yatırımcılara arzıyla 7 milyon TL fon talep eden Interrupt, yatırım çeşidi öncesinde Doç. Dr. Hasan Erdem’den 1 milyon 400 bin TL yatırım taahhüdü aldı. fonbulucu platformundaki yatırım tipinin başlama tarihi olan 10 Ekim 2023 Salı günü saat 10.00 prestiji ile 20 iş günü içerisinde EFT yahut kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %30 fazladan hisse vereceğine duyuran şirkete 9 Aralık 2023’e kadar yatırım yapılabilecek. 

“Ürünümüz global pazarda yer bulabilecek donanımda”

Ürün hakkında bilgi veren Interrupt Engineering Kurucu Ortağı ve CEO’su Şeyma Yılmaz, “MoveMate, özel bir algoritma sayesinde hastaların donma anlarını tespit eden ve bu anlarda hastalara işitsel ikaz vererek yürümeye başlamalarına yardımcı olan bir teknoloji. Hastaların günlük hayatlarını daha bağımsız bir halde sürdürebilmelerini sağlayan teknolojimiz, ayak bileğine takılarak çarçabuk kullanılabiliyor ve her hastanın muhtaçlığına nazaran özelleştirilebiliyor. Halihazırda yaklaşık 10 milyon olan Parkinson hastası sayısının dünya genelinde artan yaşlı nüfus nedeniyle önümüzdeki 10 yıl içinde ikiye katlanması öngörülüyor. Dolayısyla semptomları durdurabilen MoveMate üzere eserlere global ölçekte önemli bir muhtaçlık duyulması bekleniyor. Eserimiz Türkiye’de üretildiği için ihracat potansiyeli son derece yüksek olup sıhhat teknolojilerindeki süratli gelişmelerle global pazarda da yer bulabilecek donanımda” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Monster Notebook'tan sepette 5.700 TL'ye varan indirim fırsatı

“Gerçek vakitli tahliller sunuyoruz”

Yatırımcılara davette bulunan Şeyma Yılmaz, “Parkinson hastalığı üzere ömür kalitesini olumsuz etkileyen nörolojik problemleri çözmek için yenilikçi ve tesirli tahliller sunuyoruz, alanında profesyonel danışmanlarımız ve takımımızla işin hem mühendisliği hem tabiatı hakkında donanım sahibiyiz. Ayrıyeten regülasyonların ve uluslararasılaşmanın farkındayız, bunlar için çalışıyoruz. Türkiye ve Amerika’da satışlara süratle başlamak için bir kitleye hitap etmeye başladık. Parkinson hastalarının günlük problemlerini onların rahatsız olmayacağı, hayatını kolaylaştıracağı biçimde eserler geliştirmek için birinci adımımızı attık. Başka giyilebilir sıhhat teknolojileri alanında üretim yapan şirketlerden farklı olarak gerçek vakitli tahliller sunuyoruz. Yatırımcılarımız erken evre bir teşebbüs olan Interrupt Engineering’e takviye olarak eser tasarımı ve PoC sürecini tamamlamış, pazar hazırlığı neredeyse bitmiş bir şirkete ortak olmuş olacaklar” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar