Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gözlerimizi tehdit eden 10 önemli hata !

Gözlerimizi tehdit eden 10 önemli hata !

admin admin -
13 0

              Beğenilen oluşan arpacığa asla sarımsak sürmeyin! 

                                      Katarakt bebekleri de tehdit ediyor!

                          ‘Kırmızı göz’ hastalığında geç kalmayın, çünkü… 

 

                   GÖZLERİMİZİ TEHDİT EDEN 10 KIYMETLİ HATA! 

 

Gözde oluşan arpacık sarımsakla geçer… Katarakt damla ile tedavi edilebilir… Şikayeti yoksa çocuklarda rutin göz denetimine gerek yoktur… Gerek eş dosttan gerekse toplumsal medyadan edindiğimiz bu çeşit kusurlu bilgiler göz sıhhatimizi tehdit ediyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge Begüm Comba, toplumdaki yanlışlı inanışların göz hastalıklarının erken periyotta teşhis ve tedavi edilmesini önleyebildiğine dikkat çekerek, “Hastalıkların tedavisinde gecikilmesi, ilerleyen periyotlarda kalıcı görme kaybı üzere önemli göz sorunlarının yaşanmasına neden olabiliyor. Örneğin, ülkemizde sık görülen ve halk ortasında ‘kırmızı göz’ hastalığı olarak bilinen konjonktivit vaktinde tedavi edilmezse görme kusurlarına, dahası görme kaybına yol açabiliyor. Ayrıyeten göz tembelliği üzere erken teşhis ve tedaviyle büsbütün ortadan kalkabilecek birtakım hastalıklarda geç kalındığında çocuklar tedavi talihini kaybediyor. Ülkemizde epey yaygın görülen miyopi de nizamlı olarak takip edilmezse ilerleyebiliyor” diyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge Begüm Comba, göz sıhhati hakkında toplumda hakikat sanılan 10 yanlışlı bilgiyi anlattı; değerli teklifler ve ikazlarda bulundu! 

Gözlük taktıkça göz numarası ilerler. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Toplumda gözlük taktıkça göz numarasının ilerleyeceğine yönelik yaygın bir kanı var. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, gözlüğün yalnızca yeterli görmemizi sağlayan bir aparat olduğuna işaret ederek, ”Dolayısıyla gözlük takmak numaraları ilerletmeyeceği üzere durdurmayacaktır da. Görsel sistemin tam ve eksiksiz çalışması için bilhassa çocukluk devrinde gözlük kullanımı değer taşıyor. Çünkü gözlük, göz tembelliği üzere kalıcı durumların tedavisinin bir kesimini oluşturuyor” diyor. 

İlginizi Çekebilir;  Yazın Bebekleri Pişikten Korumak İçin 5 Önlem

Kırmızı göz yapay gözyaşı tedavisiyle geçer. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Türkiye’de en sık görülen göz hastalıklarından biri olan ve halk ortasında ‘kırmızı göz’ olarak bilinen konjonktivit meselesinde yalnızca yapay gözyaşı yahut diğerine yarar sağlamış bir damla kullanmak önemli problemlere neden olabiliyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, bu hastalığın vaktinde tedavi edilmediğinde görme kusurları ve görme kaybının gelişebileceği ihtarında bulunarak, “Konjonktivit göz kapağının içini kaplayan zarın iltihabı olup en sık kaynak viral ve bakteriler oluyor.  Bu tablonun kesinlikle tabip tarafından kıymetlendirilmesi ve tedavisinin etkene uygun olarak gerçekleşmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Aksi halde konjonktivit görme kaybı oluşturabilecek lekelere neden olabiliyor” bilgisini veriyor. 

Göz numarasının ilerlemesini durdurmak mümkün değildir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Göz numarasının ilerlemesindeki en kıymetli etkenler genetik ve çevresel faktörler oluyor. Bilimsel çalışmalar ışığında; yakın çalışmanın sonlandırılması, ortalama 20 dakikada bir 20 saniye uzağa bakarak gözlerin dinlendirilmesi ve günde en az 2 saat dışarda açık havada yapılan aktiviteler öneriliyor. Ayrıyeten 18 yaşına kadar göz bebeğini büyüten damlalar, özellikli camlar ile gece kullanılan ve korneayı şekillendiren lensler sayesinde göz numarasının ilerlemesini durdurmak mümkün olabiliyor. 

Göze lazer cerrahisi sonrasında göz numaraları ilerlemeye devam eder. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Göze uygulanan lazer cerrahisi 18 yaşından sonra, son bir sene içerisinde, muhakkak bir bedel üstünde artış olmayan hastalara yapılıyor. Uygun hastaya, uygun teknoloji ve endikasyonla yapıldığı takdirde numaralarda artış beklenmiyor. 

Okulda yahut gündelik hayatlarında bir sorun yoksa çocuklarımıza göz denetimi yaptırmamız gerekmiyor. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Katarakt ve göz tümörleri üzere önemli problemlerin erken teşhis ve tedavisi hem görsel açıdan hem de hayati olarak kıymet taşıyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, “Ayrıca tek beğenilen yaşandığı için göz tembelliği ve şaşılık üzere durumlar ebeveynler tarafından fark edilmeyebiliyor. Bu cins hastalıklarda bilhassa vakitle yarışıldığı için çocuklarda göz muayenesinin doğumdan sonraki birinci 2 aydan başlayarak sistemli aralıklarla yapılması çok önemlidir” diyor. 

İlginizi Çekebilir;  Hamilelikte spor yapmak sakıncalı mı?

Katarakt damla usulüyle tedavi edilebilir. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge Begüm Comba, kataraktın bilinen tek tedavi sisteminin ameliyat olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor: “Yaşlanmış ve saydamlığını yitirmiş göz içi merceği cerrahi yolla çıkarılmalı ve yerine yapay mercek takılmalıdır. Lakin tabi ki sağlıklı beslenilmesi, tertipli kan şekeri takibi yapılması, UV blokajı olan güneş gözlükleri kullanılması üzere usullerle oksidatif gerilimi azaltarak kataraktın ilerleme süreci yavaşlatılabiliyor.”

Katarakt yalnızca yaşlılarda görülen bir göz hastalığıdır. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Katarak çoğunlukla ileri yaştaki şahıslarda gelişse de çocukluk ve bebeklik devrinde de oluşabiliyor. Doğumsal katarakt çeşitli sendromlara eşlik edebildiği üzere anne karnında geçirilen enfeksiyonlar ve ilaç kullanımından da kaynaklanabiliyor. Çocukluk periyodunda ise yeniden kortizon üzere ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor yahut başka hastalıklara eşlik edebiliyor. 

Göz tansiyonu sıklıkla şiddetli göz ağrısıyla belirti verir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Göz tansiyonu son derece sinsi seyirli olan  bir hastalık. Bazen göz gerisinden gelen bir ağrıyla kendini aşikâr edebilirken, sıklıkla hiçbir ağrıya yol açmıyor. Kapalı açı glokomlar ise daha ağır seyirli olup ani göz tansiyonu yüksekliği nedeniyle önemli ağrılara sebep olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge Begüm Comba, 40 yaşından sonra yıllık takiplerle göz tansiyonunun kesinlikle kıymetlendirilmesi gerektiği ikazında bulunuyor.

Gözde oluşan arpacık sarımsak ve limon üzere bitkisel formüllerle tedavi edilebilir. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Gözde oluşan arpacık üzere rastgele bir lezyona sarımsak ve limon sürmek sonuç veremeyeceği üzere farklı enfeksiyonlara da yol açabileceği için son derece tehlikeli olabiliyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, “Ilık pansuman ve kirpik hijyeni ön planda tutularak, doktorun önerdiği ilaçlarla süreci yönetmek en tesirli tedavi yöntemidir” diyor. 

İlginizi Çekebilir;  Kemoterapi tansiyon, kalp ve diyabet tedavilerine engel değil

Sonbahar ve kış aylarında güneş gözlüğü kullanmaya gerek yoktur. YANLIŞ! 

DOĞRUSU: Güneşin ziyanlı ultraviyole ışınları bulutlu havalarda da yeryüzüne ulaşıyor ve gölgelerden yansıyorlar. Ayrıyeten ziyanlı ışınların yanı sıra rüzgar göz kuruluğuna yol açabiliyor. Bu nedenle göz sıhhatiniz için güneş gözlüklerini yalnızca yaz aylarında değil, her mevsimde kullanmanız büyük kıymete sahip. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar